eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Praca, umowa na pół etatu na czas określony i ciąża. Jakie należą się świadczenia?


2014-02-04 22:47 autor: Ulas

28 050 odsłon

Praca, umowa na pół etatu na czas określony i ciąża. Jakie należą się świadczenia?

Witam,

jestem w ciąży w 6/7 miesiącu. Pracuję na pół etatu i na czas określony (powiedzieli, że mnie nie zwolnią i mam umowę do czasu porodu!?). Bardzo proszę o informację, jakie i czy będą mi się należały świadczenia jak np. macierzyński, urlop wychowawczy itd. Na konto dostaję pensję w wysokości 630 zł, a do ręki ok 400 zł. Jaka będzie wysokość świadczeń?

I ostatnie ważne pytanie: czy mogę (a być może mam możliwość), się zatrudnić jeszcze na kolejne pół etatu do momentu porodu? Czuję się dobre, więc myślę, że do końca dam radę pracować.

Bardzo proszę o odpowiedź na każde pytanie!

Pozdrawiam,

Ula

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-05 06:48 autor odpowiedzi: Jowita

  Po ustaniu zatrudnienia ZUS będzie wypłacał zasiłek macierzyński (przez rok) urlop wychowawczy nie będzie przysługiwał (jest uprawnieniem pracowniczym)

  Może Pani podjąć inną pracę.

  Ulas skomentował/a odpowiedź 2014-02-05 13:43

  Pani Jowito, dziękuję za odpowiedz. Czy mmogłaby Pani jeszcze bardziej sprecyzować odpowiedz na temat tego że mogę podjąć inną pracę? Żeby po przejściu macierzyńskiego mieć url.wychowawczy to czy musiałabym się dodatkowo zatrudnić teraz: - na kolejne pół/cały etat? - i ważne jaka powinna być to umowa ( czy może być na okres próbny? - wystarczy?) Czy jest jakieś ryzyko dla zatrudniającego ? Dokończenie na str.

  Ulas skomentował/a odpowiedź 2014-02-05 15:25

  A i jeszcze jedno - napisała pani że ,, Po ustaniu zatrudnienia ZUS będzie wypłacał zasiłek macierzyński (przez rok)'' A nie przez 20 tygodni?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-05 12:03 autor odpowiedzi: Ulas

  Pani Jowito, dziękuję za odpowiedz. Czy mmogłaby Pani jeszcze bardziej sprecyzować odpowiedz na temat tego że mogę podjąć inną pracę?  

  Żeby po przejściu macierzyńskiego mieć url.wychowawczy to czy musiałabym się dodatkowo zatrudnić teraz:

  - na kolejne pół etatu ?

  - czy na cały etat ? 

  - i ważne jaka powinna być to umowa ( czy może być na okres próbny? - wystarczy) 

  Czy jest jakieś ryzyko dla zatrudniającego ? Ja absolutnie nie migam się od pracy bo cały czas zasuwam ciężko i o ile się da to chce do końca.  

  Tu niestety mamy takich pracodawców że zatrudniają w taki sposób aby się migać od płacenia podatków.  A zatrudnienie nie dość że na pół etatu ( a praca z pełnym budzikiem) to wielce dają umowę do porodu a potem ???sam człowiek się dowiaduje potem że niestety nie będzie miał tego/tamtego bo mu się nie należy.  A my z mężem który też ciężko pracuje mamy kredyt na mieszkanie i w drodze 2 dziecko i żyjemy na dosłownie krawędzi = Jednym słowem - Państwo nie pozwala nam żyć godnie !  Jak człowiek ma być uczciwy. 

  Przepraszam że się tak rozkręciłam ale mnie poniosły emocje.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-09 14:45 autor odpowiedzi: Jowita

  Po ustaniu zatrudnienia będzie Pani przysługiwał roczny zasiłek macierzyński. Po zasiłku macierzyńskim może Pani podjąć pracę w celu uzyskania urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy przysługuje tylko podczas pozostawania w zatrudnieniu.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 5 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Olciak

  Dodano 2016-08-25 22:47 przez Olciak

  Praca na pół etatu a L4 w ciąży

  Witam, bardzo proszę o poradę. Od 1 marca 2016 pracuję na pół etatu. Umowe mam na rok, czyli do marca 2017 roku. Przed dostaniem tej umowy miałam umowę zlecenie. Niedawno dowiedziałam się o ciąży. Chciałam zapytać:1). Jeśli pójdę na L4, to ile należy się za zwolnienie? Dodam, że moja pensja to 1/2 e...

 • Moninix

  Dodano 2015-07-08 15:52 przez Moninix

  Co z moim macierzyńskim?

  Witam,jak będzie wyglądał mój zasiłek macierzyński? Od września 2014 roku pracowałam na umowie zleceniu w restauracji na okres próbny, po tym okresie otrzymałam umowę na czas określony na 2 lata od grudnia 2014 do grudnia 2016 roku. Znalazłam też pracę w przedszkolu, była to praca z projektu unijneg...

 • pineska2104

  Dodano 2014-10-07 13:13 przez pineska2104

  Pół etatu na czas określony

  Witam,
  jestem na stażu. Po stażu będę miała umowę o pracę na pół etatu na czas określony (tutaj 6 miesięcy).
  Czy po tych 6 miesiącach lub wcześniej gdy okaże się, że jestem w ciąży przysługują mi jakies świadczenia? Jeśli tak, to jakie?

 • anna263

  Dodano 2014-09-02 21:22 przez anna263

  Jestem w ciąży. Umowa po stażu i zasiłek macierzyński

  Witam,
  10 marca 2014 dostałam staż. 1 kwietnia dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Obecnie jestem w 28. tygodniu ciąży, staż konczę teraz 9 września i 10 września mam sie rozliczyć z urzędem pracy, czyli dostarczyć umowę o pracę gdyż pracodawca zobowiązał się do zatrudnienia mnie po stażu na okres ...

 • karolinab

  Dodano 2013-11-06 22:22 przez karolinab

  Umowa na pół etatu na czas określony. Czy należy mi się zasiłek macierzyński i rodzicielski?

  Witam serdecznie,
  jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę (1/2 etatu) na czas określony do grudnia 2013. Obecnie jestem w ciąży. Poród planowany jest na 12 kwietnia 2014. Pracodawca automatycznie przedłużył mi umowę do dnia porodu.
  Mam zatem pytanie - co potem? Czy należy mi się zasiłek macier...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Wiele wątpliwości budzi fakt likwidacji firmy lub ogłoszenia upadłości a ochrony kobiet w ciąży. Pytania jakie się nasuwają, to kto zapłaci za zwolnienie chorobowe i czy kobieta w takiej sytuacji pozostaje bez środków do życia. Na ...

 • Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

  Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

  Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety ...

 • Zmiana wynagrodzenia a podstawa zasiłku macierzyńskiego

  Zmiana wynagrodzenia a podstawa zasiłku macierzyńskiego

  Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownica rozpoczęła korzystanie z urlopu macierzyńskiego. W sytuacji ...

 • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania