eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa na pół etatu a ciąża


2020-08-17 21:09 autor: Basia 8888

11 160 odsłon

Umowa na pół etatu a ciąża

Witam, mam pytanie: umowa o pracę na pół etatu przedłużana co miesiąc. Co w przypadku gdy zajdę w ciążę? Czy mogę pójść na L4? Czy będę miała wypłacane pieniążki? Dodam że pracuję dopiero miesiąc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-08-18 09:28 autor odpowiedzi: Jowita

    Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

    1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, (np.: umowa o pracę),

    2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie (np. umowa zlecenie).

    Do powyższych okresów ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-08-18 09:53 autor odpowiedzi: Basia 8888

    Czyli do czasu porodu będzie umowa automatycznie przedłużana czy pracodawca może mi jej nie przedłużyć i nie będę miała wypłacane l4 w czasie ciąży o jeszcze jedno pytanie do którego tygodnia ciąży trzeba zgłosić pracodawcy dodam że jest to praca ciężka

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-08-18 20:48 autor odpowiedzi: Jowita

    Czy to jest agencja pracy tymczasowej? W innym przypadku jest limit umów na czas określony.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-08-19 11:32 autor odpowiedzi: Basia 8888

    Nie to nie jest agencja pracy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-08-19 13:30 autor odpowiedzi: Jowita

    Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).

    Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204)

     

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-08-19 13:32 autor odpowiedzi: Basia 8888

    Dziękuję bardzo za odpowiedź

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

    Zmiana lub utrata pracy a zasiłek chorobowy

    Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

  • Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

    Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek

    Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Należy także pamiętać, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek ...

  • ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

    ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Potrzebny jest wniosek. Dotyczy to osób, którym świadczenie wypłaca ZUS, a nie zakład pracy.

  • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

    Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

    1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania