eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa na czas określony, która kończy się przed 3 miesiącem ciąży


2020-05-13 14:59 autor: Niewiemona123

3 303 odsłon

Umowa na czas określony, która kończy się przed 3 miesiącem ciąży

Witam,

do 29.05 obowiązuje moja umowa o pracę (trzymiesięczna). Tego dnia mam też podpisać nową, na rok.

Wczoraj zrobiłam test ciążowy, który wyszedł pozytywnie. Nie wiem w którym tygodniu ciąży jestem ani nic więcej, bo wizytę mam dopiero 21.05.
W momencie końca obecnej umowy na pewno jednak nie będę jeszcze w 3 miesiącu ciąży, więc pracodawca nie ma obowiązku wydłużenia umowy ani podpisania nowej.

Czy w związku z tym lepiej być fair i poinformować pracodawcę przed podpisaniem umowy czy lepiej nie mówić nic i podpisać nową umowę, a później udawać zaskoczona? Czy pracodawca może anulować taką umowę z powodu zatajenia ciąży? Może mnie w jakikolwiek sposób prawnie obciążyć? Chodzi o pracę w administracji samorządowej.

Mam w domu trzylatkę i wiem, że nie jesteśmy w stanie wyżyć z jednej pensji męża. Bardzo boję się o przyszłość naszej rodziny.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-05-13 16:16 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Absolutnie nie zachęcamy do zatajania prawdy, jednak w tym przypadku nie istneje prawny obowiązek poinformowania pracodawcy o ciąży, dopóki nie zechce Pani korzystać z uprawnień z tym związanych (np. ciążowe zwolnienie lekarskie, wyjście w godzinach pracy na badania, brak pracy w nadgodzinach itd.). Nie sądzę by zatrudnienie w sferze samorządowej rodziło wyjątki w tym zakresie, jak również konsekwencje związane z nieujawnieniem tej informacji, a jeżeli tak - powinny one być Pani znane. Nie sądzę też by karanie kobiety w ciąży o brak informacji o jej stanie było ostatecznie zgodne z prawem. 
  Możemy jedynie przedstawić następstwa decyzji informując jednocześnie, że ostateczny wybór należeć będzie do Pani. I tak, jeżeli do Pani sytuacji nie będzie miał zastosowania art. 177 Kodeksu pracy i tym samym umowa nie zostanie przedłużona, niestety pozostanie Pani bez zatrudnienia (bez wynagrodzenia) jedynie np. z możliwością zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego przez pracodawcę męża. Jako bezrobotna po urodzeniu dziecka mogłaby się Pani starać o tzw. kosiniakowe 1000 zł (więcej informacji na ten temat uzyska Pani w instytucji realizującej w Pani miejscowości świadczenia rodzinne, np. gminie).
  Natomiast, jeżeli art. 177 zostanie zastosowany będzie Pani mogła skorzystać z zasiłku macierzyńskiego na ogólnych warunkach czyli podejrzewam, że świadczenie to będzie wyższe niż 1000 zł.

  Poinformowanie pracodawcy o ciąży już teraz nie musi wcale oznaczać, nieprzedłużenia umowy. Z drugiej jednak strony takiego ryzyka nie da się całkowicie wykluczyć.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-05-13 20:12 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie musi Pani informować o cązy i raczej tego, przed podpisaniem nowej umowy nie powinna Pani robić. Ciąża to nie choroba, apotem mogże byc róznie...:)
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2020-05-13 20:12
  A w administracji samorządowej to jeszcze bardziej jest luzik.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-05-14 10:05 autor odpowiedzi: Niewiemona123

  Dziękuję bardzo za tak szybkie odpowiedzi.
  W całej tej trudnej sytuacji trochę mi ulżyło.
  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-05-14 10:31 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Wszystkiego dobrego :)

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Wikakiw

  Dodano 2018-06-25 11:15 przez Wikakiw

  Koniec umowy a ciąża. Czy pracodawca może mnie zwolnić?

  Witam,obecnie jestem w 6. tygodniu ciąży. Pracuję na cały etat na umowę o pracę na 3 zmiany. Umowa kończy mi się 10 sierpnia tego roku. Czy powiedzieć pracodawcy już o ciąży? Czy może mnie wtedy zwolnić? Czy może mi nie przedłużyć umowy?

 • Wiolar79

  Dodano 2020-04-21 01:19 przez Wiolar79

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa na czas określony. Co zrobić, iść na L4?

  Dzień dobry,obecnie jestem w 9. tygodniu ciąży, pracodawca jeszcze o niczym niewie bo w chwili obecnej przebywam na opiece płatnej na moje dziecko do 8 lat z powodu koronawirusa. Za 5 dni wracam do pracy czyli 25 kwietnia, posiadam umowę o pracę na czas określony która kończy mi się z dniem 30 kwiet...

 • klaudiaaa1

  Dodano 2020-03-25 12:36 przez klaudiaaa1

  Koniec umowy a ciąża

  Witam,pracuję w firmie produkcyjnej i dostaję umowy comiesięczne tzn. zaczęłam pracę od 15 października - 31 pazdziernika, kolejna 1 listopada-30 listopada i tak do teraz 1 marca-31marca i najprawdopodobniej nie dostanę kolejnej umowy. Jestem w 10. tygodniu ciąży. Co mógłby mi Pan poradzić?

 • maria12344

  Dodano 2020-03-05 22:29 przez maria12344

  Ciąża a kończąca się umowa na czas określony

  Witam,mam umowę na czas określony do 30 kwietnia. Podejrzewam, że jestem w ciąży, czyli nie osiągnęłaby ona 12 tygodnia w dniu zakończenia umowy i nie byłabym chroniona przed zwolnieniem. Co się stanie, jeśli tę informację zataję, a dopiero po przedłużeniu umowy poinformuję pracodawcę?Z tego co gdzi...

 • Julia112

  Dodano 2022-04-19 10:28 przez Julia112

  Zatajenie ciąży

  Witam czy jest coś takiego jak "zatajenie ciąży"? Czy pracodawca może mnie zwolnic z firmy stwierdzając fakt, że zataiłam ciążę na okresie próbnym 3 miesięcznym? Czy raczej nie może mnie zwolnić?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

  Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

 • Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

  Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

  Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z ...

 • Ciąża a praca: nadgodziny, delegacje, praca w nocy

  Ciąża a praca: nadgodziny, delegacje, praca w nocy

  Jakie prawa ma w pracy ciężarna kobieta? Czy szef może od niej wymagać pozostawania w pracy po godzinach lub wyjazdu w podróż służbową? Czy takie działanie pracodawcy jest dopuszczalne w świetle przepisów prawa pracy, oraz czy zgoda ...

 • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

  Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

  Gdy kobieta dowie się, że zostanie mamą, jest zwykle bardzo szczęśliwa. Dopiero po pewnym czasie, kiedy emocje opadną, zaczyna wszystko na spokojnie analizować. Pojawienie się potomka wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością. Każdy ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania