eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Zmiana nazwy firmy i podział na dwie firmy. Co dalej z umową o pracę?


2016-06-22 15:55 autor: lily1985

2 808 odsłon

Zmiana nazwy firmy i podział na dwie firmy. Co dalej z umową o pracę?

Witam,

w firmie, w której pracuję jestem zatrudniona od 10 lat na umowę na czas nieokreślony. Rok temu firma zmieniła nazwę, bo rozbiła się na dwie firmy, ale nie wiązało się to dla pracowników z podpisywaniem nowych umów, czy aneksów bo przejście było automatyczne i przez rok mieliśmy pracować na takich samych warunkach (tzw. rok przejściowy).

Właśnie mija ten okres a ja przebywam na L4 z powodu ciąży. Czy jeżeli teraz będą podpisywane (po roku), aneksy do umów to czy nie zostanę zwolniona przebywając na zwolnieniu lekarskim? Czy np. przejmie mnie ZUS?

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-06-22 17:14 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Ma Pani umowę na czas nieokreślony. Jeśli dobrze czytam nie podpisywano aneksów na ten "przejściowy rok". Jest Pani pod ochroną przed zwolnieniem.

    lily1985 skomentował/a odpowiedź 2016-06-22 17:20

    Dziękuję za odpowiedź. Uspokoiła mnie Pani.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-22 21:31 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Nie do końca . Myślę, że zastosowano art. 23 prim, więc nikt nie musiał podpisywać żadnych aneksów. Oczywiście, bedąc w ciąży nikt Panią nie zwolni, ale inni pracownicy mogą nie mieć takiej ochrony.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-23 17:26 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Zastosowanie art 23.1 KP nie wskazuje czasu przejściowego - roku.

    Faktem pozostaje i tu jesteśmy zgodni, że  jest Pani pod ochroną.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-23 21:52 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Wskazuje. Gdy pracownicy objęci są postanowieniami układu zbiorowego pracy ( a tak chyba było, o czym świadczy automatyczne przejście bez rozwiązania umowy oraz aneksów), w grę wchodzi zapis art. 2418 Kodeksu pracy, zgodnie z którym w okresie jednego roku od dnia przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 231 Kodeksu pracy stosuje się do nich postanowienia układu, którym byli objęci przed przejęciem. Polecam http://www.prawo.egospodarka.pl/127532,Artykul-23-1-Kodeksu-Pracy-ochrona-czy-eliminacja,2,34,3.html

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Nat_and

    Dodano 2013-10-10 08:48 przez Nat_and

    Powrót do pracy, zmiana warunków zatrudnienia i przejście na zwolnienie

    Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Jestem 4 tygodniu ciąży, ale urlop wychowawczy trwa do lipca. Wiem, że po powrocie do pracy miałam dostać podwyżkę. Chciałabym na chwilę wrócić do pracy, aby otrzymać nową umowę i przejść na zwolnienie. Czy jest to możliwe?
    Jak przerwać urlop wychowawczy i wró...

  • mag.dob

    Dodano 2013-09-30 13:34 przez mag.dob

    Przerwanie urlopu wychowawczego a druga ciąża

    Witam,
    przebywam obecnie na urlopie wychowawczym, który kończy mi się w lutym. Chciałabym go przerwać i wrócić do pracy, ale jestem w 3 miesiącu ciąży.
    Moje pytanie: ile muszę przepracować dni żeby otrzymać płatne L4 i czy po powrocie muszę od razu poinformować pracodawcę o ciąży?
    Z góry bardzo dzię...

  • mikesz1

    Dodano 2013-05-17 11:09 przez mikesz1

    Zwolnienie z pracy po macierzyńskim?

    Witam,
    Jestem nauczycielką zatrudnioną w przedszkolu na czas nieokreślony. Jednak od kwietnia jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Termin porodu to 30.12.2013 r.
    Moja sytuacja jest trudna, bo od września nie ma dla mnie etatu. Czy pracodawca może mnie zwolnić?
    I czy po macierzyń...

  • przyszlamama2

    Dodano 2015-05-10 10:57 przez przyszlamama2

    Jakie średnie wynagrodzenie otrzymam na L4 podczas ciąży przy zmianie warunków zatrudnienia?

    Witam serdecznie,
    pracuję w firmie od października 2013 r. zarobkami 2200 zł brutto. Dostałam awans i od stycznia 2015 r. otrzymuję pensję 4500 zł brutto - zmieniła mi się umowa o pracę.
    Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży :)
    Moje pytanie brzmi: czy podczas zwolnienia lekarskiego oraz późnie...

  • Patrycja

    Dodano 2016-09-07 11:15 przez Patrycja

    L4 w 5. tygodniu ciąży

    Witam,jestem w 5. tygodniu ciąży. Umowę o pracę mam do ostatniego grudnia tego roku. Jeżeli dam teraz L4 pracodawcy, to czy on ma prawo mnie zwolnić? Czy może lepiej poczekać aż będę w 3. miesiącu ciąży?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Wiek emerytalny a zmiana warunków pracy

    Wiek emerytalny a zmiana warunków pracy

    Pracownica skończyła 60 lat. Nie chce przejść na emeryturę. Chcielibyśmy zmniejszyć jej wymiar etatu na ½. Czy musimy podawać uzasadnienie w wypowiedzeniu? Czy jeśli nie przyjmie nowych warunków umowa rozwiąże się z upływem ...

  • Zwolnienie lekarskie a koniec umowy o pracę. Co z zasiłkiem chorobowym?

    Zwolnienie lekarskie a koniec umowy o pracę. Co z zasiłkiem chorobowym?

    Pracownik, który zachorował w okresie, gdy wygasła jego umowa o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli otrzymał eZLA wciągu 14 dni po ustaniu zatrudnienia. Powinien on jednak poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o ustaniu ...

  • Kiedy i dla kogo świadczenie rehabilitacyjne?

    Kiedy i dla kogo świadczenie rehabilitacyjne?

    Osoba chora, która wyczerpie limit dni na zasiłku chorobowym, a jej stan zdrowia nadal jest zły, może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego na dalsze leczenie - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  • Wyjazd świąteczny w czasie L4 może skończyć się zwolnieniem z pracy

    Wyjazd świąteczny w czasie L4 może skończyć się zwolnieniem z pracy

    Przebywając na zwolnieniu lekarskim powinniśmy odpoczywać i dochodzić do zdrowia. Niektórzy mają jednak pokusę, aby w tym czasie wyjechać na wakacje albo zrobić remont. Czy to dobry pomysł? Zdaniem ekspertów z Grupy Progres to spore ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania