eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy pracodawca może odsunąć mnie na niższe stanowisko w przypadku utrzymania dotychczasowego?


2016-05-06 10:10 autor: konto usunięte

3 170 odsłon

Czy pracodawca może odsunąć mnie na niższe stanowisko w przypadku utrzymania dotychczasowego?

Witam,

mam pytanie, czy pracodawca może przenieść pracownika na niższe stanowisko z zupełnie nowym zakresem obowiązków w przypadku gdy nadal utrzymane jest to stanowisko, a pracownik niczym nie zawinił?

Pytanie zaktualizowano 2016-05-06 10:31

Dziękuję za odpowiedź. Sprawa wygląda następująco. W bieżącym roku skończyła się kadencja jednych władz a rozpoczyna następna. Nowy kierownik poinformował mnie, iż przenosi mnie na niższe stanowisko pracy z zupełnie nowym zakresem obowiązków przekraczającym moje kompetencje i doświadczenie zawodowe. Zawsze swoje obowiązki wykonywałam w sposób wzorowy, za co byłam niejednokrotnie chwalona i nagradzana. Nigdy nie dostałam jakiejkolwiek kary czy upomnienia. Więc tym większe jest moje zdziwienie. Czy pracodawca może tak postąpić?

Pytanie zaktualizowano 2016-05-06 11:09

Bardzo dziękuję. Rozumiem, że takie jest prawo. W związku z tym w dniu kiedy nowy dziekan (pracuję na uczelni) obejmie swoje stanowisko (1 września) powinnam dostać wypowiedzenie zmieniające warunki pracy. Czy również od tego dnia może zlecić mi wykonywanie obowiązków zgodnie z art. 42, par. 4?

Pytanie zaktualizowano 2016-05-06 11:57

Rozumiem. Teraz już wiem czego mam się spodziewać. A jeszcze jedno mam pytanie, czy pracodawca może zlecić mi, zgodnie z art. 42, par. 4, pracę na nowotworzonym stanowisku z zakresem obowiązków, które dotychczas nie funkcjonowały w uczelni i które nie mają nic wspólnego z dotychczas wykonywanymi przez mnie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-05-06 10:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

    uważam, że skoro go przesuwa na niższe stanowisko to jednak coś musiał zawinić. Ogólnie mówiąc pracodawca może, lecz muszą być zachowane zasady wynikające z art. 42 k.p.
    należy pracownikowi wypowiedzieć warunki pracy-jeżeli jest to umowa na cza nieokreslony należy podać również przycyzny, chyba, że pracownik wyraża na to zgodę można zmian dokonać poprzez zawarcie aneksu do umowy jako porozumienie

    joasiaprym

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-05-06 10:29

    Dziękuję za odpowiedź. Sprawa wygląda następująco. W bieżącym roku skończyła się kadencja jednych władz a rozpoczyna następna. Nowy kierownik poinformował mnie, iż przenosi mnie na niższe stanowisko pracy z zupełnie nowym zakresem obowiązków przekraczającym moje kompetencje i doświadczenie zawodowe. Zawsze swoje obowiązki wykonywałam w sposób wzorowy, za co byłam niejednokrotnie chwalona i nagradzana. Nigdy nie dostałam jakiejkolwiek kary czy upomnienia. Więc tym większe jest moje zdziwienie. Czy pracodawca może tak postąpić?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-05-06 10:46 autor odpowiedzi: konto usunięte

    rozumiem Pani rozgoryczenie. Jeżeli będzie utrzymane stanowisko pracy a dostanie Pani wypowiedzenie warunków (przy czym przy umowie na czas określony nie musi pracodawca podawać przyczyny) ma Pani możliwość odwołania się od tego wypowiedzenia. Jeżeli jest to umowa na czas nieokreślony to pracodawca musi podać przyczyne takiego wypowiedzenia

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-05-06 10:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Obowiązkiem pracodawcy jest organizować prace w taki sposób, aby wszystko funkcjonowało jak najlepiej, a jego prawem jest przyjmowane , zwalnianie i dokonywanie wszelkich zmian. Warunkiem jest to, aby robił to wszystko zgodnie z prawem. Może również na 3 miesiace zmienić Pani stanowisko bez Pani zgody. Prawem pracownika jest odwołanie się do sadu pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-05-06 11:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Dokładnie tak. Warto wiedzieć, że jak nie przyjmie Pani wypowiedzenia zmieniającego ( tego na piśmie), to przejdzie ono w wypowiedzenie definitywne i po okresie wypowiedzenia umowa zostanie rozwiązana. Należy dokładnie czytać pouczenia na wypowiedzeniu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-05-06 13:09 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli to odpowiada Pani kwalifikacjom to może.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • kropla500

    Dodano 2014-09-08 15:39 przez kropla500

    Umowa zlecenie a zasiłek chorobowy

    Witam,
    w ubiegłym roku byłam zatrudniona przez tatę na umowę zlecenie na 600 zł miesięcznie (pracowałam kilka godz. tygodniowo). W kwietniu i maju umowy nie podpisywaliśmy (nie było pracy), od czerwca mam nową umowę zlecenie na kwotę 3500 zł (zmieniły się moje obowiązki, pracuję po 8 godz. dziennie)...

  • azyl

    Dodano 2016-04-25 08:19 przez azyl

    Co można zmienić pracownikowi w okresie ochronnym?

    Witam,proszę o odpowiedź na następujące pytania. Czy pracownikowi w okresie ochronnym przed emeryturą można zmienić zakres obowiązków? Jestem ksiegową w małej firmie, księgowość prowadziłam sama a teraz księgowość została oddana do biura rachunkowego. Czy można zmienić grafik, tzn. pracowałam dwa dn...

  • tomka1

    Dodano 2015-08-26 17:43 przez tomka1

    Degradacja

    Zostałam zdegradowana na niższe stanowisko bez konkretnego powodu na wypowiedzeniu zmieniającym oficjalnie z powodu likwidacji stanowiska. Zgodziłam się na gorsze warunki (utraciłam dodatek funkcyjny). Sądziłam, że zakres obowiązków się zmieni, ale ku mojemu zdziwieniu zakres obowiązków jest taki sa...

  • iwon661

    Dodano 2015-07-03 08:45 przez iwon661

    Jakie mam prawa w związku z dodatkowymi obowiązkami?

    Witam,
    pracuję w urzędzie wojewódzkim w danym oddziale. Od 15 miesięcy dodatkowo uczestniczę w wydziałowym zespole wykonując zadania z innego oddziału (zupełnie inny zakres obowiązków), za co nie dostaję żadnego dodatku zadaniowego, natomiast otrzymałam jedną nagrodę specjalną.
    W tej chwili sytuacja...

  • arizonyfan

    Dodano 2015-05-22 15:12 przez arizonyfan

    Zwiększenie zakresu pracy pracownika bez jego zgody

    Witam,pracuję w Urzędzie Gminy. Były wybory. Zmienił się burmistrz. Pracuję tam od 8 lat na jednym stanowisku z jednym zakresem obowiazków. Nowy wójt wymyślił reorganizację. Utworzył referaty. Z pracowników wybrał kierowników referatów. A obowiązki tych kierowników porozdzielane zostały przez nich s...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania