eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa o pracę tymczasową a ciąża


2016-03-01 19:49 autor: MalaMiii

1 908 odsłon

Umowa o pracę tymczasową a ciąża

Witam serdecznie,

piszę do Państwa z pewnym problemem. Od połowy do końca 2014 roku byłam zatrudniona na umowę o pracę tymczasową przez pewną agencję, nazwijmy ją A.

Następnie z dniem 01.01.2015 roku dostałam roczne zatrudnienie przez siostrzaną agencję agencji A, nazwijmy ją B. Od początku stycznia b.r. otrzymałam umowę o pracę tymczasową na miesiąc, następnie od początku lutego otrzymałam umowę o pracę na drugi miesiąc, od początku marca na trzeci miesiąc i pracodawca planuje przedłużyć mi umowę do końca roku, jednak z racji tego, że chciałby to zrobić przez agencję A, najpierw wraz z początkiem kwietnia muszę otrzymać umowę do połowy czerwca z agencją B, ponieważ wtedy mija 18 miesięcy przez, które mogę być zatrudniona przez agencję B i w związku z tym, że wcześniej (w 2014 roku) byłam zatrudniona przez agencję A nie mogę zostać tam przeniesiona nim minie 18 miesięcy w agencji B.
 
Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że obecnie jestem na początku czwartego miesiąca ciąży i do połowy czerwca nie będę w stanie ukryć tego faktu przed społeczeństwem, ponieważ będzie to już 7 miesiąc. W związku z powyższym mam wiele pytań i wątpliwości.

1. Czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy kwietniowej do dnia porodu?

2. Jeśli takiego obowiązku nie ma, to czy jeśli zdecydowałabym się na zwolnienie lekarskie od początku czerwca do dnia porodu, to wówczas umowa samoistnie ulegnie przedłużeniu do dnia porodu i zwolnienie lekarskie będzie mi wypłacane jak w przypadku standardowego zwolnienia z powodu ciąży tj. 100% dotychczasowego wynagrodzenia?

3. Czy zakładając, że wykorzystam pomysł z pytania 2 i do dnia porodu będę na zwolnieniu to będą mi się należały świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego na poziomie 80% dotychczasowego wynagrodzenia?

4. Czy jeśli pracodawca okaże miłosierdzie i przedłuży mi umowę do dnia porodu wówczas będzie mi przysługiwał urlop macierzyński i rodzicielski na poziomie 80% wynagrodzenia?

5. Czy w przypadku założenia działalności gospodarczej od połowy czerwca i pójścia na zwolnienie po dwóch tygodniach od założenia działalności będę musiała opłacać składki ZUS przez okres zwolnienia do dnia porodu oraz czy podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będę musiała opłacać składki ZUS?

6. Czy jeśli zostanę zatrudniona przez innego pracodawcę i pójdę na zwolnienie po dwóch tygodniach od daty zatrudnienia to podczas mojego zwolnienia do dnia porodu oraz urlopu macierzyńskiego pracodawca opłaca za mnie składki ZUS?

7. Czy istnieje jakiś inny pomysł na to, abym mogła zachować prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz rodzicielskiego?

Będę wdzięczna za pilną odpowiedź.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-02 08:22 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po pierwsze agencja nie ma obowiązku przedłużania umowy do porodu. Po drugie, jeżeli bedzie Pani w ciąży to nie będzie można Panią zwolnić. Po trzecie, jeżeli urodzi Pani w okresie trwania umowy to będzie miała Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • joanna1991

  Dodano 2014-04-04 11:40 przez joanna1991

  Umowa o pracę tymczasową. Co mi się należy w przypadku ciąży i L4?

  Witam,
  jestem zatrudniona przez agencję pracy na umowę o pracę tymczasową. Umowę mam na 3/4 etatu z możliwością dopełnienia, przez pół roku za każdym razem miałam wypracowany cały etat. Teraz z końcem marca skoczyła mi się umowa i 1.04.2014 podpisałam nową umowę na 6 miesięcy, czyli do końca wrześni...

 • krysia22

  Dodano 2014-03-12 17:14 przez krysia22

  Ciąża a umowa z agencją pracy tymczasowej

  Witam,
  jestem obecnie w 13. tygodniu ciąży, pracuję w firmie produkcyjnej, jestem zatrudniona przez agencję tymczasową pracy na okres miesięczny. Umowa przedłużana jest co miesiąc np. 1 marca do 31 marca i tak w ciągłości.
  Moje pytanie brzmi: czy jeśli agencja dowie się o ciąży ma prawo nie przedłuż...

 • maly_marek

  Dodano 2015-03-20 18:45 przez maly_marek

  Ciąża a umowa tymczasowa

  Witam, od 2012 roku zatrudniona byłam na pół etatu do końca lutego 2015 r. Od 16 lutego przeszłam do innej firmy, gdzie zatrudnia mnie agencja pracy tymczasowej. Umowę podpisuję co miesiąc, obecna ważna jest do 16.04. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w 5. miesiącu ciąży.MOJE PYTANIA:- Czy ...

 • MartaO4

  Dodano 2017-03-10 20:54 przez MartaO4

  Umowa na czas określony a ciąża

  Witam,moja sytuacja wygląda tak: 22 kwietnia kończy mi się umowa na zastępstwo. Wiem, że dostanę umowę o pracę na czas określony tj. do końca czerwca. Czy jeżeli teraz zajdę w ciążę moge liczyć na przedłużenie umowy i zasiłek macierzyński?Jak liczy się tygodnie ciąży? Normalnie tygodniami? Czytałam,...

 • Neleczka

  Dodano 2016-10-10 20:33 przez Neleczka

  Umowa o pracę na 3 miesiące a ciąża

  Witam,niedawno zaczęłam pracować w nowej pracy. Na początku dostałam umowę o pracę na okres próbny, która wynosiła miesiąc. Po okresie próbnym otrzymałam umowę o pracę na 3 miesiące, która kończy mi się 31.12.2016.Właśnie dowiedziałam się, że jestem w 5. tygodniu ciąży. Czy składając L4 ciążowe prac...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania