eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Z wychowawczego na L4. Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?


2015-07-13 21:13 autor: barbarka82

2 517 odsłon

Z wychowawczego na L4. Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

Witam,

obecnie jestem na wychowawczym. Dowiedziałam się, że jestem w 6. tygodniu ciąży i napisałam do pracy o przerwanie urlopu wychowawczego i powrót do pracy aby potem przejść na płatne L4 oraz mieć płatny urlop macierzyński.

W pracy zgodzili się na powrót (30 dni od daty napisania mojej prośby). Wracam 20 lipca ale na inne stanowisko, bo moje jest już zajęte (przedtem byłam asystentką stomatologiczną a teraz zaproponowali mi stanowisko w dokumentacji medycznej za ta sama kwotę, która wcześniej zarabiałam).

Byłam przyjęta na cały etat na czas nieokreślony. W kadrach poinformowali mnie, że teraz będę miała nową umowę (w związku ze zmianą stanowiska najpierw na okres 3 miesięcy, tzw. okres próbny a potem drugą umowę).

Moje pytanie brzmi:

W związku ze zmiana stanowiska i podpisaniem nowej umowy najpierw na okres 3 miesięcy próbna, a potem następna:

PYTANIE 1:

Kiedy mogę dać L4 pracodawcy żeby dobrze na tym wyjść? Chciałam zaznaczyć, że jeszcze nie mam podpisanej nowej umowy, bo dopiero ją tworzą a filia główna jest w Warszawie i trochę to trwa.

PYTANIE 2:

Czy pracodawca po dowiedzeniu się, że jestem w ciąży może mi nie dać do podpisania nowej umowy po okresie próbnym (3 miesięcy)?

PYTANIE 3:

Czy będę musiała chodzić do pracy cały okres próbny 3 miesięcy i czekać aż podpiszę tą drugą umowę, czy od razu po przyjściu do pracy z urlopu wychowawczego mogę dać L4?

PYTANIE 4:

Kiedy najlepiej powiedzieć pracodawcy, że jestem w ciąży?

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-13 21:19 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Meritum: jeżeli jest Pani zatrudniona na czas nieokreslony to o jakiej umowie pisze Pani na okres próbny???. Ma Pani prawo wrócic do pracy a następnie iśc na zwolnienie  z kodem B. Zwolnienie daje Pani w pierwszym dniu powrotu do pracy. Może jestem nie zbyt rozgarniety, albo Pani napisała coś niezgodnego z faktami.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-15 14:39 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam,

  Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym do końca 2015r. Od 1.01.2016r. chcę wrócić do pracy (mam umowę na czas nieokreślony). Planuję drugą ciążę i chciałbym wrócić tylko na chwilę do pracy, aby mieć płacone podczas zwolnienia. Spotkałam się z informacją, że muszę przepracować po powrocie do pracy minimum miesiąc, aby ZUS mi płacił za bycie na zwolnieniu, ale słyszałam, też, że równie dobrze, mogę wrócić do pracy i od razu przekazać zwolnienie, że jestem w ciąży. Proszę o informację i podstawę prawną, bo nie wiem, który okres czasu jest prawdą.
  Pozdrawiam,
  Kasia

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-15 19:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zwolnienie może dać Pani w pierwszym dniu powrotu do pracy. Po urlopie wychowawczym nie obowiązuje okres karencji w przyznaniu zasiłku chorobowego, więc będzie on analiczany od pierwszego dnia zwolnienia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Umowy o pracę - ważne zmiany

  Umowy o pracę - ważne zmiany

  W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na ...

 • Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

  Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

  Pracodawca zmieniający jedynie nazwę stanowiska pracy pracownika może, co do zasady, dokonać tego w drodze podporządkowania pracowniczego, czyli za pomocą jednostronnej decyzji, bez konieczności wypowiadania pracownikom warunków umowy czy ...

 • Świadectwo pracy a umowa bezterminowa

  Świadectwo pracy a umowa bezterminowa

  Zmienione zasady dotyczące wydawania świadectw pracy powodują wątpliwości także w przypadku, gdy po umowie terminowej zawieramy umowę bezterminową...

 • Zamiana umowy w terminową a wypowiedzenie zmieniające

  Zamiana umowy w terminową a wypowiedzenie zmieniające

  Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy polegające na przekształceniu umowy na czas nieokreślony w terminową jest niedopuszczalne, ale wywołuje skutki prawne.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania