eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy mając umowę na zastępstwo i będąc na zwolnieniu pracodawca może wypowiedzieć mi umowę?


2014-06-03 13:33 autor: konto usunięte

4 813 odsłon

Czy mając umowę na zastępstwo i będąc na zwolnieniu pracodawca może wypowiedzieć mi umowę?

Witam,

jestem zatrudniona na umowę zastępstwo (z 3 dniowym okresem wypowiedzenia) i jestem w ciąży. Termin porodu mam na grudzień 2014, osoba którą zastępuje ma urlop macierzyński do 22 lipca, jednak po tym urlopie chce iść od razu na urlop wypoczynkowy a następnie do końca roku 2014 na urlop wychowawczy i wrócić dopiero w styczniu 2015.

Czy w związku z tym jeśli urodziłabym w grudniu, przysługiwałby mi zasiłek macierzyński? A drugie pytanie brzmi: czy jeśli od lipca 2014 poszłabym na zwolnienie "ciążowe", to czy pracodawca może wypowiedzieć mi umowę w trakcie bycia na zwolnieniu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-03 21:20 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli jest to umowa o pracę, od której opłacana jest składka chorobowa, to ma Pani prawo ( w trakcie zatrudnienia) do wszystkich świadczeń z tym związanych. Pracodawca nie może Pania zwolnić, ale umowa może się zakończyć z warunkami na niej podanymi. Nie będzie miał obowiązku przedłużenia umowy. Jeżeli urodzi Pani w trakcie trwania umowy, to będzie się Pani należał zasiłek macierzynski, a urlop do czasu jej trwania.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Baśśśka

  Dodano 2014-07-10 13:05 przez Baśśśka

  Wypowiedzenie umowy na zastępstwo kilka dni przed porodem

  Witam, 
  01.10.2012 podpisałam umowę o pracę na zastępstwo za pracownika, który jest obecnie na urlopie wychowawczym, jednak zaszłam w ciążę i z racji zawodu jaki wykonuję od 1.01.2014 jestem na zwolnieniu lekarskim.
  Data porodu jest wyznaczona na 10.08.2014, ale dzisiaj otrzymałam pismo, że z dniem ...

 • Kajka_

  Dodano 2014-02-27 10:24 przez Kajka_

  Ciąża na L4 a likwidacja zakładu pracy oraz zasiłek macierzyński

  Witam!
  Obecnie jestem w 12 tygodniu ciąży. Od 20 stycznia przebywam na L4, mam umowę na czas określony od 01.10.2013 do 31.08.2014. Dostałam wypowiedzenie z pracy z powodu całkowitej likwidacji firmy 21 marca 2014 z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Mam w związku z zaistniałą sytuacją mam kilka pytań:
  ...

 • wela1

  Dodano 2014-05-14 12:56 przez wela1

  Czy można wypowiedzieć pracę nauczycielowi na zwolnieniu lekarskim?

  Witam!
  Jestem w piątym miesiącu ciąży. Pracuję w szkole podstawowej na umowę na zastępstwo do czasu powrotu pani XY. Od połowy kwietnia przebywam na zwolnieniu lekarskim, gdyż byłam w szpitalu. Dziś poinformowano mnie telefonicznie, ze 23 maja moja umowa zostanie wypowiedziana.
  I tutaj moje pytanie:...

 • kasia.oligo

  Dodano 2014-04-29 19:12 przez kasia.oligo

  Zasiłek macierzyński a koniec umowy na zastępstwo

  Witam,
  jestem w 27. tygodniu ciąży termin porodu mam na 24 lipiec 2014, a umowa na czas określony na zastępstwo wygasa mi 27 czerwca 2014.
  1) Co mi przysługuje?
  2) Co mogę zrobić aby otrzymać zasiłek macierzyński i przez jaki okres czasu będzie on wypłacany?

 • konto usunięte

  Dodano 2015-01-03 21:29 przez konto usunięte

  Ciąża a umowa na zastępstwo. Co mi przysługuje?

  Od 4 miesięcy jestem zatrudniona na umowę na zastępstwo. Umowa kończy się z dniem powrotu pracownika, którego obecnie zastępuję. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Moje pytanie brzmi, czy w przypadku gdy lekarz wypisze mi zwolnienie, to będzie przysługiwało mi na tym zwolnieniu 100% wysoko...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Prawo do zasiłku z ZUS także dla płatników z ratami

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 16 grudnia 2022 roku prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje także płatnikom z odroczonym terminem płatności składek lub ...

 • Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim

  Ojcowie coraz częściej korzystają z prawa do zasiłku macierzyńskiego. ZUS przypomina, że tatusiowie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego. Najczęściej korzystają z tego ostatniego.

 • Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Likwidacja firmy/ogłoszenie upadłości a prawa kobiet w ciąży

  Wiele wątpliwości budzi fakt likwidacji firmy lub ogłoszenia upadłości a ochrony kobiet w ciąży. Pytania jakie się nasuwają, to kto zapłaci za zwolnienie chorobowe i czy kobieta w takiej sytuacji pozostaje bez środków do życia. Na ...

 • Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

  Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Znika luka prawna

  Niebawem zlikwidowana zostanie luka prawna, która dotychczas pozwalała "przedsiębiorczym" przyszłym mamom w łatwy sposób uzyskać bardzo wysoki zasiłek macierzyński. Niestety okazało się, że potrzebne zmiany uderzyły również w osoby ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania