eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy można wypowiedzieć pracę nauczycielowi na zwolnieniu lekarskim?


2014-05-14 12:56 autor: wela1

7 165 odsłon

Czy można wypowiedzieć pracę nauczycielowi na zwolnieniu lekarskim?

Witam!

Jestem w piątym miesiącu ciąży. Pracuję w szkole podstawowej na umowę na zastępstwo do czasu powrotu pani XY. Od połowy kwietnia przebywam na zwolnieniu lekarskim, gdyż byłam w szpitalu. Dziś poinformowano mnie telefonicznie, ze 23 maja moja umowa zostanie wypowiedziana.

I tutaj moje pytanie: Czy pomimo takiej umowy, dyrekcja może mi wypowiedzieć pracę lub rozwiązać umowę? Przypominam, że przebywam  na zwolnieniu lekarskim do 3 czerwca.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-14 20:19 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W przypadku umowy na zastępstwo nie obowiązuje ochrona . Umowa ulega rozwiązaniu z terminem na niej wskazanym lub gdy zostaną spełnione warunki (powrót do pracy zastępowanej osoby).

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-19 14:50 autor odpowiedzi: dorotah7

  A czy jeśli chodzi o nauczycieli czy nie ma zastosowania karta nauczyciela a nie kodeks pracy?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-19 21:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Tak, ale zapisy  nieuregulowane w KN reguluje Kp. W wyroku z dnia 23 października 1996 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że dopuszczalne jest zatrudnienie nauczyciela, spełniającego wymagania, przewidziane w art. 10 ust. 2 pkt 2-4 Karty nauczyciela, na podstawie umowy o pracę na czas określony, uzasadnione potrzebą zastępstwa nieobecnego nauczyciela.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-24 11:11 autor odpowiedzi: dorotah7

  A co w przypadku gdy od września 2014 rozpoczęłam staż w szkole jako nauczyciel (jest to staż na nauczyciela kontraktowego). Jest to umowa na zastępstwo na czas nieobecności innej nauczycielki. Okazało się, że jestem w ciąży. 

  Bardzo chcę dokończyć staż, który mam do końca maja, jednak kobieta, którą zastępuję nagle oświadczyła, że chce wrócić do pracy 1 maja. 

  Czy zatem szkoła może rozwiązać ze mną umowę miesiąc przed zakończeniem stażu? I czy jako, że jestem nauczycielem to przysługuje mi przedłużenie umowy do dnia porodu?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-24 19:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Sytuacja nie jest jednoznaczna. Moim zdaniem powinna Pani dokończyć staż ( tak też chyba było w umowie o realizację stażu). Jeżeli chodzi o pracę, to ważny jest zapis na umowie czy jest to na zastępstwo czy na czas okreslony. Mając na uwadze, że został Pani umożliwiony staz umowa powinna być zawarta na czas określony ( tak jak jest w KN). W razie czego, na to powinna się Pani powoływać w sądzie, bo tylko tam może Pani rozstrzygnąć sprawę na swoją korzyść.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania