eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Wypowiedzenie umowy o pracę przed emeryturą


2014-06-25 07:14 autor: gosiaczek1

5 233 odsłon

Wypowiedzenie umowy o pracę przed emeryturą

Do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostało mi 3 miesiące. Czy pracodawca może mi wypowiedzieć umowę o pracę w formie porozumienia stron, aby uniknąć płacenia mi odprawy emerytalnej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-25 08:35 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

   okres zatrudnienia umożliwiający mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

  Z kolei rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron stanowi umowę między pracodawcą a pracownikiem. Propozycja rozwiązania stosunku pracy w ten sposób wysunięta przez pracodawcę stanowi ofertę, której Pan może nie przyjąć.

  Adam Sroga - Radca prawny zaktualizował/a odpowiedź 2014-06-25 10:07

  Odpowiedź raz jeszcze (zniknął gdzieś początek):

  Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Przepis art. 39 kodeksu pracy, statuujący ochronę przedemerytalną pracownika, wprowadza dodatkowo wymóg po stronie pracownika - okres zatrudnienia pracownika umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem wieku emerytalnego. Z kolei rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron stanowi umowę między pracodawcą a pracownikiem. Propozycja rozwiązania stosunku pracy w ten sposób wysunięta przez pracodawcę stanowi ofertę, której Pan może nie przyjąć. 

  Oceń odpowiedź 2 5

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

  Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

  Od 1 października 2017 roku nastąpi obniżenie wieku emerytalnego poprzez przywrócenie obowiązujących przed 2013 rokiem progów wiekowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

 • Nabycie prawa do emerytury a wypowiedzenie umowy

  Nabycie prawa do emerytury a wypowiedzenie umowy

  W myśl orzecznictwa sądowego osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie stanowi samo w sobie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę (wyrok SN z 3 lutego 2010 r., II PK 196/09, LEX nr 584737 i ...

 • Emerytury pomostowe. Co się zmieniło od 1 stycznia 2024?

  Emerytury pomostowe. Co się zmieniło od 1 stycznia 2024?

  Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują zmiany w ustawie o emeryturach pomostowych. Ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r.

 • Emerytura pomostowa. Kto ma prawo do wcześniejszej emerytury?

  Emerytura pomostowa. Kto ma prawo do wcześniejszej emerytury?

  1 stycznia 2024 roku wejdą w życie przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych. Pozwolą one przejść wcześniej na emeryturę także tym osobom, które po raz pierwszy podjęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania