eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa lojalnościowa na czas określony a zmiana firmy


2013-12-24 22:22 autor: matrix5400

5 197 odsłon

Umowa lojalnościowa na czas określony a zmiana firmy

Witam,

niedawno rozpocząłem pracę w nowej firmie. Zatrudniono mnie na czas określony do 31.12.2013 (czyli na 3 miesiące). Musiałem podpisać tzw. lojalkę.

W umowie tej zawarte jest, że nawet po złożeniu wypowiedzenia nie mogę pracować w firmie konkurencyjnej przez 12 miesięcy, bo inaczej będę zobowiązany w przeciągu 7 dni do zapłaty kwoty w wysokości 50 000 zł. Jest tam także zawarte, że za posiadanie przedmiotów innych, niż dają w firmie czyli np. sprzedawanie czegoś na lewo albo chociażby posiadanie - także grozi karą pieniężną.

Firma ogłosiła upadłość, ale tak na prawdę zmieniła nazwę, siedzibę itp. Czy w tym wypadku umowa wygasa? Czy wygaśnie dopiero 31 grudnia? W jaki sposób mogą ludziom udowodnić, że sprzedają nie swój produkt?

Bardzo proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-25 17:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli ne dostał Pan wypowiedzenia w związku z likwidacją to umowa ulega rozwiązaniu z datą wskazaną na niej. Co do całej reszty, wszystko zależy od tego co podpisł Pan na umowie lojalnościowej.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-28 09:00 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  jeżeli jest to umowa o pracę - zakaz konkurencji musi być odpłątny, a więc w umowie powinno być ustalone odszkodowanie dla Pana. brak wypłaty odszkodowania zwalnia Pana z obowiązku przestrzegania zakazu konkurencji.

  Jeżeli firma formalnie tylko ogłosiła upadłość to prawnie nadal istnieje, aż do chwli wykreślenia z rejestru (przedsiębiorców lub KRS), pyanie tylko czy jest osoba, która w imieniu tej firmy mogłaby wobec Pana wyciągać konskwencje z tytułu umowy.

  Nowa firma, jeżeli nie jest następcą prawnym (tego nie wiemy), nie może egzekwować od Pana przestrzegania zakazu konkurencji. sprawa wymaga więcej szczegółów i w zależnościod tego kilku działań aby się zabezpieczyć

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ea28

  Dodano 2013-12-06 14:25 przez ea28

  Kiedy najlepiej złożyć wymówienie: 13.12 czy 16.12?

  Dzień Dobry,
  mam umowę na czas określony z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Jestem na uropie od 16.12 do 31.12 (jest już on wypisany i zgłoszony w kadrach). Chcę złozyć wymówinie. Problem w tym, że nie wiem kiedy. Czy mogę złożyc je 13.12? A może muszę je złożyć 16.12? Ktos mi powiedział, że wym...

 • bertasoch

  Dodano 2013-12-03 13:59 przez bertasoch

  Kiedy umowa lojalnościowa jest ważna?

  Witam,
  podpisałam umowę o zakazie konkurencji obowiazującą mnie przez rok czasu po wygaśnieciu stosunku pracy. Czy jest ona ważna, jeśli były pracodawca nie zobowiązał się w niej do wypłaty odszkodowania?
  Sprawa wygląda tak, że w umowie nie ma żadnej wzmianki o jakimkolwiek odszkodowaniu. Nie pracuj...

 • wani91

  Dodano 2013-11-08 13:31 przez wani91

  Powrót do pracy po wychowawczym a wypowiedzenie umowy. Jakie mam prawa?

  Dzień dobry
  w czerwcu kończy mi się wychowawczy płatny (2 rok ) i chcę wrócić do pracy, choć należy mi się jeszcze 1 rok bezpłatny. Mam umowę na 5 lat z 2-tygodniowym wypowiedzeniem do 2016. Czy mogę zaraz po powrocie dostać wypowiedzenie? Co mi się należy, gdy je dostanę? Czy muszę się zgodzić za p...

 • wkuba

  Dodano 2014-02-16 18:34 przez wkuba

  Umowa o zakazie konkurencji

  Witam,
  obowiązuje mnie umowa o zakazie konkurencji (w takcie trwania stosunku pracy i po wygaśnięciu), w której są wymienione firmy z którymi/w których nie mogę współpracować/pracować.
  Obecnie jedna z nich została przejęta przez inną firmę, która nie widnieje w w/w umowie. Czy to oznacza, że z nową ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-06 20:02 przez konto usunięte

  Rozwiązanie umowy lojalnościowej ostatniego dnia pracy

  Witam,
  proszę o poradę, dnia 24.05 na mocy porozumienia stron rozstałem się z pracodawcą. Na początku pracy podpisałem umowę lojalnościową zakazującą pracy u konkurencji.
  Dnia 31.05 otrzymałem awizo z listem - wypowiedzenie umowy lojalnościowej.
  Uprzejmie proszę o informację, czy znają Państwo orzec...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania