eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Powrót do pracy po wychowawczym a wypowiedzenie umowy. Jakie mam prawa?


2013-11-08 13:31 autor: wani91

4 643 odsłon

Powrót do pracy po wychowawczym a wypowiedzenie umowy. Jakie mam prawa?

Dzień dobry

w czerwcu kończy mi się wychowawczy płatny (2 rok ) i chcę wrócić do pracy, choć należy mi się jeszcze 1 rok bezpłatny. Mam umowę na 5 lat z 2-tygodniowym wypowiedzeniem do 2016. Czy mogę zaraz po powrocie dostać wypowiedzenie? Co mi się należy, gdy je dostanę? Czy muszę się zgodzić za porozumieniem stron? Bo chyba powinnam dostać za wypowiedzeniem pracodawcy wtedy dostane jeszcze zasiłek?

Proszę o odpowiedź!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-08 14:55 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Może Pani wrócić do pracy i złozyć wniosek o obniżenie etatu (nie mniej niz 1/2) Wtedy będzie Pani chroniona przez 12 miesięcy. W innym wypadku pracodawca może wypowiedzieć Pani umowę.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-18 17:47 autor odpowiedzi: Joana 3

    Witam serdecznie..

    właśnie tak zrobiłam.. jednakże moja firma zmieniła nazwę dla zakładu w jakim pracowałam,wzwiązku z tym chcą mnie przenieść do innego zakładu oddalonego o 22 km. Czy w związku ztym muszę się na to zgodzić? właściwie zlikwidowano moje stanowisko pracy.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-18 19:22 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli zostało zlikwidowane stanowisko, to w takim wypadku pracodawca może wypowiedzieć umowę. Z kwestą przenoszenia jest pewien problem, bo ma Pani małe dziecko, ale pracodawca może się zasłaniać likwidacją.

    Joana 3 skomentował/a odpowiedź 2013-11-19 17:13

    jakby mnie zwolnili pewnie dostałabym odprawę z powodu likwidacji stanowiska, tylko ze oni liczą ze sama sie zwolnię bo nie chce dojeżdżac. co w tej sytuacji mogę zrobić. Zgodziłabym się na zwolnienie z 2 miesięczna odprawa..

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-19 15:52 autor odpowiedzi: Joana 3

    Bardzo proszęo odpowiedz!!!!!!!!

    Sytuacja wyglądanastępująco;

    Do czerwcatego roku mamprawo do urlopu wychowawczego,jednakże 10.października napisałam pismo że chcę wrócić do pracy. 8. 11 otrzymałam pismo że dnia 12.11 mam się wstawić w zakładzie. tego też dnia napisałam pismo i wysłałam zaraz fax że proszę o zmniejszenie etatu na 3/4 ze względu na opiekę nad dzieckiem. Dyrektor się zgodził i 15.11 podpisałam porozumienie zmieniające warunki i tego samego dnia dostałam wypowiedzenie z 2 tyg okresem. Po przejrzeniu stron internetowych, stwierdziłam żejestem chroniona przez 12 m-cy. Napisałam do dyrektora (18.11)że nie mogą mnie zwolnić i dziś otrzymałam do podpisania porozumienie, w którym zmieniają mi zakład pracy na oddalony o 32 km. Pracuję w miejscu zamieszkania, zakład ten  w ciągu tego czasu zmienił nazwę i "oficjalnie" właściciela. Firma ta ma jeszcze kilka zakładów  w Polsce, więc moje pytanie brzmi czy mogę się nie zgodzić pracować gdzie indziej... mam 3 dzieci do 5 lat...   i czy pracodawca może mnie w tej sytuzcji zwolnić. nie chcę dojeżdzać bo to mi się nie opłaca( koszty dojazdu i przedszkola są wyższe od pensji na 3/4).proszę o odpowiedź.Jutro muszę zadecydować. dyrektor wie że nie podpisałam porozumienia i kazał napisać notatkę w obecnosci świadków...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-19 19:50 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Sytuacja nie jest jednooznaczna. Oczywiście , jest Pani chroniona przez 12 miesiąęcy, ale jeżeli pracodawca udowodni, że nie ma m dotychczasowego miejsca  pracy , w którym Pani pracowała i obecnie musi Pani dojechać, to zgodnie z przepisami nikt nie nakaże mu to miejsce specjalnie dla Pani stworzyć. W przypadku likwidacji firmy nawet kobieta w ciąży nie jest chroniona przed zwolnieniem.
    Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-19 19:53
    Wypowiedenie, jeżeli do niego dojdzie będzie ważne i jedynie sąd może rozstzygnąć tą sprawę na Pani korzyść. Ma Pani 7 dni na wniesienie pozwu do sądu od momentu otrzymania wypowiedzenia zmieniającego bądź definitywnego.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-19 21:50 autor odpowiedzi: Joana 3

    1. czy powinnam wystosować pismo do pracodawcy z podaniem argumentów dla których nie podpisałam "porozumienia zmieniającego warunki pracy" i 2. czy mam jakiekolwiek szanse w sądzie?  3. w razie przegranej jakie ponoszę koszty sądowe? i czy mogę jakby prosić o anulowanie pisma iż nie zgadzam się na zwolnienie ze wzgledu na tą ochronę przez 12 m-cy.? i jakby powrócić do wypowiedzenia z 2 tyg okresem? tzn że podpisuję i pożegnać się z końcem miesiąca?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-20 10:37 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli dostała Pani wypowiedzenie zmieniające, to w momecie kedy nie zgadza si Panin na te warunki, automatycznie staje się ono wypowiedzeniem definitywnym -bez względu czy Pani podpisze czy też nie. Nawet wtedy gdy wypowiedzenie zawiera błędy jest ważne . Jedynie odwołanie do sądu może coś zmienić w tej sprawie. Ma Pani na to 7 dni. Po tym terminie nie będzie się mogła Pani odwołać

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Powrót z urlopu wychowawczego po wypowiedzenie?

    Powrót z urlopu wychowawczego po wypowiedzenie?

    Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownica stawiła się w firmie w gotowości do ponownego podjęcia pracy. Tam czekało ją jednak rozczarowanie- pracodawca wręczył jej wypowiedzenie umowy o pracę. ...

  • Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

    Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

    Rozważmy następujący przypadek: po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (16 czerwca 2009 r.) pracownica zamierza wykorzystać przysługujący jej urlop wychowawczy. Podstawą jej zatrudnienia jest umowa o pracę na czas określony, która wygasa ...

  • Okres wypowiedzenia

    Okres wypowiedzenia

  • Dla kogo obniżenie wymiaru czasu pracy?

    Dla kogo obniżenie wymiaru czasu pracy?

    Wortal AlterPraca.pl wyjaśnia, iż obniżenie wymiaru czasu pracy następuje z reguły w drodze porozumienia stron stosunku pracy lub też, wprowadzane jest w drodze wypowiedzenia zmieniającego przez pracodawcę. Przepisy kodeksu pracy przewidują ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania