eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Druga ciąża a powrót do pracy


2013-11-07 19:03 autor: beti53

8 303 odsłon

Druga ciąża a powrót do pracy

Witam,

Mam kilka pytań.

Moja sytuacja wygląda następująco: obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, który trwa do końca tego roku. Cztery tygodnie temu wystąpiłam z wnioskiem do swojej firmy o przywrócenie mnie do pracy na moje poprzednie stanowisko, dostałam odpowiedź, że mam się stawić 1 grudnia. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w 2 ciąży i że ze względu na komplikacje, jakie przechodziłam w pierwszej ciąży (odpadające łożysko), biorę też luteinę, lekarz nie zaleca powrotu. Moje pytania, więc brzmią:

Czy jeśli przedłożę w dniu powrotu do pracy tj. 1 grudnia zwolnienie lekarskie z powodu ciąży (wiem, że tak mogę uczynić i że będą należały mi się świadczenia), to czy finanse na zwolnieniu i urlopie macierzyńskim będą tak samo wyliczane jak za pierwszą ciążę (wtedy liczono mi wszystko podstawę, premię i prowizję) czy jest to już jakoś inaczej liczone, i ta kwota będzie znacznie mniejsza? Czy lepiej dla mnie po prostu przedłużyć urlop wychowawczy i nie wracać do pracy na ten jeden dzień i korzystać tylko z zasiłku macierzyńskiego? Dodam, że mam umowę na czas nieokreślony.

Moje drugie pytanie brzmi: czy jeśli w dniu powrotu do pracy przyniosę zwolnienie L4 i skorzystam z przysługujących mi świadczeń, to czy ZUS nie będzie mnie posądzał o próbę wyłudzenia od niego pieniędzy? Pytam ponieważ po urlopie macierzyńskim na pierwsze dziecko miałam problemy z plecami i dostałam 1,5 tyg zwolnienie od lekarza specjalisty i to nie prywatnego tylko takiego wyczekanego z NFZ, jak jeszcze byłam na macierzyńskim (dostałam skierowanie na rehabilitację ), no i dostałam wezwanie na kontrolę do ZUS-u, który mi skrócił to zwolnienie o 2 dni. Także wole wiedzieć, czy znowu nie będę potraktowana jak złodziej.

Z góry dziękuję za odp.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-07 19:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Chyba lepiej bedzie przerwać urlopi i wrócić do pracy. Na wychowawczym nie dostanie Pani zasiłku. Tego w jaki sposób zachowa się urzędnik w ZUS nie wie nikt, ale tym bym siię zbytnio-będąc na Pani miejscu-nie przejmował.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-07 20:41 autor odpowiedzi: beti53

  Bardzo dziękuję za odp. trochę mnie Pan uspokoił, ale czy mógł by Pan jeszcze się ustosunkować do 1wszego pytania?Będę wdzięczna czyli

  "czy finanse na zwolnieniu i urlopie macierzyńskim będą tak samo wyliczane jak za 1 wszą ciąże (wtedy liczono mi wszystko podstawę, premię i prowizję) czy jest to już jakoś inaczej liczone, i ta kwota będzie znacznie mniejsza? "

   

  Jowita skomentował/a odpowiedź 2015-04-12 08:41

  Podstawa do zasiłku chorobowego nie ulegnie zmianie będzie taka sama jak przy pierwszej ciąży.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-08 10:59 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  ZUS twierdzi, że w razie gdy pracownik nie uzyskał miesiącu żadnego wynagrodzenia, do podstawy wymiaru należy przyjąć odpowiednio przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy (jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmiennne).

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania