eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Jak korzystnie rozwiązać umowę po urlopie wychowawczym?


2013-10-21 20:36 autor: pedagog

14 588 odsłon

Jak korzystnie rozwiązać umowę po urlopie wychowawczym?

Witam,

w związku ze zbliżającym się ku końcowi urlopem wychowawczym, proszę o poradę. Chciałabym aby to pracodawca mnie zwolnił. Wiem, że osoba wracająca z urlopu wychowawczego jest szczególnie chroniona przez polskie prawo, jednak razem z pracodawcą doszliśmy do wniosku, że raczej nie ma dla mnie miejsca w firmie ze względu na to iż w ciągu minionych czterech lat znacznie uzupełniłam swoją edukację.

Jaki sposób zwolnienia mnie byłby najbardziej korzystny - zarówno dla niego jak i dla mnie. Chciałabym uzyskać status osoby bezrobotnej z natychmiastowym prawem do zasiłku. Na jakich zasadach najbezpieczniej rozwiązać w tym wypadku umowę o pracę?

Dodam, iż firma nie jest ani w stanie likwidacji ani upadku. Czy w takim przypadku rozwiązanie umowy na czas nieokreślony, trwającej już ponad trzy lata będzie bezpieczne dla mnie i pracodawcy w formie rozwiązania umowy za porozumieniem stron z przyczyn niedotyczących pracownika - zmniejszenie zatrudnienia?

Czy takie rozwiązanie umowy będzie wiązało się z jakimiś konsekwencjami prawnymi dla pracodawcy np.: nie będzie w przyszłościci mógł zatrudniać osób z UP?

Pytanie zaktualizowano 2013-10-21 21:07

Czy takie rozwiązanie umowy będzie   wiązało się jakimiś konsekwencjami prawnymi dla pracodawcy np.:nie będzie w przyszłości mógł zatrudniać osób z UP?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-21 20:40 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Osoba wraajaca z urlopu wychowawczego nie jest szczególne chroniona. Jeżeli pracodawca rozwiąże umowę z przyczyn leżących po swojej stronie to będzie miała Pani prawo do zasiłku po 7 dniach od zarejestrowania w UP. Można rozwiązać za porozumieniem, ale proszę pamiętać o zapisie jak wyżej - z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-21 21:42 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli Pani nigdzie nie zgłosi chęci powrotu do pracy i nie będzie sobie rościć z tytułu zwolnienia pretensji (zgłosenie do PIP, pozew do sądu), to pracodawca nie powinien mieć problemów. W przyszłości wszystko może się zmienić. W przypadku szczególnych warunków rozwiązywania umów o pracę leżących po stronie pracodawcy w razie ponownego zatrudnienia Pani powinna mieć pierszeństwo, ale nikt ponownie nie może do tej pracy Panią zmusić.

  pedagog skomentował/a odpowiedź 2013-10-21 21:54

  Bardzo dziękuję za pomoc.Uzyskane informacje niezwykle usprawnię negocjacje z pracodawcą warunki zwolnienia.

  pedagog skomentował/a odpowiedź 2013-10-21 22:04

  Czy w przypadku takiego zwolnienia mam prawo do zasiłku dla bezrobotnych i do stażu z UP jako mama,która po urlopie wychowawczym nie podjęła pracy na dotychczasowym stanowisku z przyczyn niezależnych od siebie?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-10-26 19:12 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Tak, jeżeli przyczyna lezy po stronie pracodawcy i taki zapis jest na świadectwie pracy.

  pedagog skomentował/a odpowiedź 2013-10-26 21:30

  Do zasiłku tak, ale do stażu nie ponieważ wykorzystanie urlopu wypoczynkowego pomiędzy urlopem macierzyńskim a wychowawczym jest traktowane jako nawiązanie stosunku pracy, więc warunek :matka która nie podejmuje pracy po urlopie wychowawczym odpada.Wszystko byłoby w porządku gdybym wzięła ekwiwalent za urlop .Wtedy warunek byłby spełniony i staż też by był.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Dla kogo obniżenie wymiaru czasu pracy?

  Dla kogo obniżenie wymiaru czasu pracy?

  Wortal AlterPraca.pl wyjaśnia, iż obniżenie wymiaru czasu pracy następuje z reguły w drodze porozumienia stron stosunku pracy lub też, wprowadzane jest w drodze wypowiedzenia zmieniającego przez pracodawcę. Przepisy kodeksu pracy przewidują ...

 • Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

 • Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Kobiety w ciąży a trwałość stosunku pracy

  Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Na to, nurtujące wiele pań, pytanie, odpowiada Patrycja Chabier - ekspert do spraw prawa rodzinnego marki Mama i ja.

 • Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

  Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

  Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać wymiar obniżonego czasu pracy (nie mniej ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania