eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › Samodzielne opłacenie ubezpieczenia zdrowotnego do ZUS a rozwiązanie umowy i ciąża


2014-07-21 15:49 autor: Baśśśka

3 147 odsłon

Samodzielne opłacenie ubezpieczenia zdrowotnego do ZUS a rozwiązanie umowy i ciąża

Czy można samemu opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne do ZUS-u? Pytam dlatego, że na początku sierpnia mam termin porodu, ale niestety 30 lipca pracodawca chce ze mną rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo.

Wiem, że żeby ubiegać się o zasiłek macierzyński musi być aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Nie wiem co zrobić w tej sytuacji, bo przez 2 lata miałam odprowadzane składki a teraz zaledwie kilka dni może zadecydować o tym, że przez rok zostanę bez zasiłku macierzyńskiego i bez ważnego ubezpieczenia zdrowotnego w dniu porodu...

Czy sama mogłabym opłacić składkę żeby była ciągłość i wtedy należałby mi się zasiłek macierzyński? Czy zarejestrować się w urzędzie pracy?

Proszę o pomoc i udzielenie informacji, w jaki sposób mogłabym postąpić i jakie rozwiązanie byłoby najkorzystniejsze...

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-23 08:36 autor odpowiedzi: Jowita

  Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z kobietą będącej w ciąży w przypadku upadłości lub likwdacji firmy ale wtedy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński z ZUS.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-23 10:50 autor odpowiedzi: Baśśśka

  Tylko ze to jest umowa na zastepstwo i odwolalam sie nawet od tego wypowiedzenia bo osoba ktora zastepowalam wcale nie wraca do pracy. Wiem ze to zajmie sporo czasu zanim wyjasni sie ta sytuacja, wiec nie wiem co teraz zrobic zeby miec wazne ubezpieczenie i czy jest jakis sposob zeby otrzymac zasilek macierzynski z zusu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-06-03 13:33 przez konto usunięte

  Czy mając umowę na zastępstwo i będąc na zwolnieniu pracodawca może wypowiedzieć mi umowę?

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowę zastępstwo (z 3 dniowym okresem wypowiedzenia) i jestem w ciąży. Termin porodu mam na grudzień 2014, osoba którą zastępuje ma urlop macierzyński do 22 lipca, jednak po tym urlopie chce iść od razu na urlop wypoczynkowy a następnie do końca roku 2014 na urlop wychow...

 • kasia.oligo

  Dodano 2014-04-29 19:12 przez kasia.oligo

  Zasiłek macierzyński a koniec umowy na zastępstwo

  Witam,
  jestem w 27. tygodniu ciąży termin porodu mam na 24 lipiec 2014, a umowa na czas określony na zastępstwo wygasa mi 27 czerwca 2014.
  1) Co mi przysługuje?
  2) Co mogę zrobić aby otrzymać zasiłek macierzyński i przez jaki okres czasu będzie on wypłacany?

 • anka717

  Dodano 2014-02-20 20:59 przez anka717

  Zakończenie umowy przed porodem a prawo do zasiłku macierzyńskiego

  Czy jeżeli umowa zakończy się przed porodem, to będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński? Czy jeżeli w trakcie trwania umowy pójdę na zwolnienie lekarskie do czasu porodu, to wtedy będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński? Przy założeniu, że umowa kończy się przed datą porodu.

 • KJ

  Dodano 2021-04-14 15:34 przez KJ

  Umowa na zastępstwo. Ciaża

  Pracownica A została zatrudniona na umowę o pracę. Aktualnie przebywa na urlopie wychowawczym do końca roku. Na jej miejsce została zatrudniona pracownica B na umowę na zastępstwo.
  Co stanie się z pracownicą B, jeżeli okaże się, że jest w ciąży i będzie na zwolnieniu chorobowym w dniu kiedy wróci pr...

 • alus

  Dodano 2019-07-05 13:59 przez alus

  Kończąca się umowa a zasiłek macierzyński

  Witam,jestem nauczycielem, mam umowę na zastępstwo do dnia 31.08.2019, termin porodu mam na 1.10.2019 i niestety nie mają obowiązku mi przedłużyć umowy do dnia porodu... Czy przysługuje mi zasiłek macierzyński?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania