eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy mogę zamknąć własną działalność jeśli zalegam opłacanie składek zdrowotnych?


2013-09-12 19:35 autor: kaskisss

4 151 odsłon

Czy mogę zamknąć własną działalność jeśli zalegam opłacanie składek zdrowotnych?

Witam,

Prowadziłam własną działalność gospodarczą i przeszłam po urodzeniu dziecka na zasiłek macierzyński (dodam, że opłacałam najniższe składki). Niestety z powodu spraw rodzinnych nie udało mi się opłacić kilku składek zdrowotnych, wiec jeżeli zalegam ze składkami, to czy jest możliwość żebym zamknęła działalność i czy jest możliwość rozłożenia składek na raty? Jeśli tak, to jakie pismo musiałabym napisać? Czy można zamknąć działalność przez internet?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-12 21:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Może Pani napisać wniosek o umorzenie składek lub o rozłożenie na raty. Zakład ubezpieczeń Społecznych może umorzyć należności z tytułu składek, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ pociągnęłoby to zbyt ciężkie skutki dla zobowiązanego i jego rodziny, na przykład gdy opłacenie należności z tytułu składek pozbawiłoby zobowiązanego i jego rodzinę możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych czy przewlekłej choroby zobowiązanego lub konieczności sprawowania opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny, pozbawiającej zobowiązanego możliwości uzyskiwania dochodu umożliwiającego opłacenie należności.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • yvonn

  Dodano 2014-09-11 09:42 przez yvonn

  Zasiłek chorobowy i macierzyński w styczniu 2015

  Witam,
  od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą na najniższym ZUS-sie. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co mogę zrobić, aby zwiększyć wysokość zasiłku na urlopie macierzyńskim i ewentualnym zwolnieniu lekarskim?
  Słyszałam, że można zawiesić składki na 31 dni. Wtedy liczy się tylko ...

 • justyna608

  Dodano 2014-07-23 11:24 przez justyna608

  Zamknięcie działalności i otwarcie nowej a wysokość zasiłku macierzyńskiego

  Witam,
  od roku prowadzę działalność z najniższym ZUS-em. Obecnie jestem w ciąży. Słyszałam, że mogę zamknąć działalność i w ciągu 30 dni otworzyć nową z najwyższą deklarowaną składką.
  Czy wtedy ZUS naliczy mi zasiłek na zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim tylko za ten jeden okres składkowy?...

 • Asiek88

  Dodano 2013-12-24 12:02 przez Asiek88

  Działalność gospodarcza, ciąża i starania o zasiłek macierzyński

  Witam,
  prowadzę działalność od września tego roku. Postanowiłam z księgową złożyć deklarację o dobrowolne ubezpieczenie. Podstawa 10 tys. Opłacałam przez trzy miesiące składkę zdrowotną i składkę społeczną powiększoną o 245 zł (tak wyliczyła mi księgowa). 
  Ogólnie opłaty wynosiły mnie ok. 800 zł. W...

 • olawrob

  Dodano 2013-09-04 20:31 przez olawrob

  Działalność gospodarcza, składki ZUS a zasiłek macierzyński

  Witam,
  Prowadzę działalność gospodaczą od 10 lat. Obecnie jestem w 9 m-cu ciąży. Do ubezpieczenia chorobowego zgłosiłam się w marcu i zapłaciłam najniższą składkę przez 4 m-ce. Na przełomie czerwca i lipca byłam 4 tygodnie na zwolnieniu lekarskim. Za lipiec i sierpień podniosłam podstawę wynagrodzen...

 • annia10

  Dodano 2013-01-15 21:04 przez annia10

  Zasiłek macierzyński a zawieszenie działalności.

  Czy pobierając zasiłek macierzyński mogę zawiesić działalność gospodarczą? Czy muszę wtedy opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania