eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zamknięcie działalności i otwarcie nowej a wysokość zasiłku macierzyńskiego


2014-07-23 11:24 autor: justyna608

2 609 odsłon

Zamknięcie działalności i otwarcie nowej a wysokość zasiłku macierzyńskiego

Witam,

od roku prowadzę działalność z najniższym ZUS-em. Obecnie jestem w ciąży. Słyszałam, że mogę zamknąć działalność i w ciągu 30 dni otworzyć nową z najwyższą deklarowaną składką.

Czy wtedy ZUS naliczy mi zasiłek na zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim tylko za ten jeden okres składkowy? Co w przypadku, kiedy w 2015 roku wejdą zmiany, które niby mają ukrócić taki proceder?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-23 13:03 autor odpowiedzi: korinka

  "Słyszałam, że mogę zamknąć działalność i w ciągu 30 dni otworzyć nową z najwyższą deklarowaną składką" - kto Ci takich pierdoł naopowiadał :P z całym szacunkiem, ale na każdej stronie o wysokim macierzyński jest napisane co trzeba zrobić, a na tym forum w co drugim poście :P trzeba poczytać, odpowiedzi na Twoje pytanie jest masa.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-23 15:47 autor odpowiedzi: justyna608

  Tak mi powiedziała kobieta na infolinii w ZUS-ie. Wszędzie jest opisane o zawieszeniu składki na 31 dni, ale potem trzeba odczekać 3 miesiące. Ja natomiast nie mogę sobie pozwolić na pracę tak długo i dlatego o to pytam. Nie widzę w tym nic dziwnego. Nikt mi nie zabroni zamknąć obecnej firmy i założyć nowej, w ciągu 30 dni trzeba otworzyć nową. aby była ciągłość ubezpieczenia z ostatnich 90 dni. Moje pytanie dotyczy tylko tego z jakiego okresu składkowego wyliczą mi średnią. Boję się, że naliczą mi nie od momentu założenia nowej firmy.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-07-23 21:27 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Skoro się boisz że policzą,[ a moim zdaniem policzą, przecież logicznie rzecz biorąc nie utracisz prawa do chorobowego, więc zachowujesz ciągłość zatem wyliczane będzie z ostatnich 12msc ](chyba że krócej prowadzisz DG), to zawiesć DG na 31 dni i od nowa opłać 3 msc dużą lub opłać jedną wysoką teraz za pełny msc i idź na chorobowy, o wyliczenia spytaj dobrej księgowej która powie Ci co jest korzystniejsze finansowo.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • hono2

  Dodano 2013-07-07 21:35 przez hono2

  Urlop macierzyński i L4 w 2013 roku w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej

  Witam,
  Jestem w ciąży, termin porodu mam na styczeń 2014 r. Własną działalność prowadzę od 2,5 roku. Płacę już pełny ZUS. Co powinnam zrobić aby otrzymać wysokie świadczenie i ewentualnie L4, jak to należy zrobić? Zaznaczam, iż firma nie wykazuje dochodów ze względu na wysokie koszty działalności, a...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-10 19:26 przez konto usunięte

  Ile wypłaci mi ZUS będąc na zwolnieniu chorobowym?

  Witam,
  chciałabym się dowiedzieć, jaką kwotę miesięcznie będzie wypłacał mi ZUS (będąc na zwolnieniu lekarskim, a później na macierzyńskim), jeżeli przez 3 miesiące będę opłacać składki ZUS-owskie po 1000 zł miesięcznie? Zaznaczam, że zaczynam prowadzić działalność gospodarczą i jestem w ciąży.
  Pozd...

 • katarzyna12345

  Dodano 2014-09-02 13:15 przez katarzyna12345

  Samozatrudnienie a zwolnienie z kodem B i urlop macierzyński

  Witam, 
  moja znajoma dostała dotacje z UP na własną działalność. Aby nie zwracać otrzymanych środków musi przez 12 miesięcy prowadzić firmę. 
  W najbliższym czasie planuje ciążę. Jeżeli przed upływem 12 miesięcy od założenia działalności pójdzie na zwolnienie, a potem macierzyński, to czy L4 i urlop ...

 • korinka

  Dodano 2014-06-21 09:46 przez korinka

  Jakie składki płacić na macierzyńskim?

  Witam,
  czy będąc na działalności na zwolnieniu lekarskim w ciąży, a później na macierzyńskim, muszę opłacać jakieś składki do ZUS-u? Słyszałam, że zdrowotne jest obowiązkowe.
  Proszę o pomoc.

 • kwietnakasia

  Dodano 2014-06-05 10:49 przez kwietnakasia

  Składki ZUS a zasiłek chorobowy i macierzyński

  Prowadzę działalność o 11.2013, opłacam najniższe składki. Obecnie jestem w 3 miesiącu ciąży. Od lipca planuję iść na zwolnienie lekarskie.
  Moje pytanie brzmi czy wystarczy spóźnić się ze składką za czerwiec (ZAPŁACIĆ PO 10 LIPCA), zapłacić najwyższą składkę a będzie to skutkowało wyższym zasiłkiem ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zwolnienie chorobowe w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

  Zwolnienie chorobowe w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

  Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zgłosiła się dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego oraz terminowo opłacała składki może pobierać zasiłek macierzyński.

 • Zasiłek macierzyński dla samozatrudnionych: od 2015 roku zmiany

  Zasiłek macierzyński dla samozatrudnionych: od 2015 roku zmiany

  Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zmiany te, jak podkreśla Ministerstwo mają na celu zlikwidowanie istniejącej w ...

 • Urlop macierzyński wg UE

  Urlop macierzyński wg UE

  Polki prowadzące działalność gospodarczą mogą liczyć na zasiłek macierzyński podobnie jak Polki pracujące na umowę o pracę. Jest jedna różnica - wysokość zasiłku macierzyńskiego. Pracując na etacie kobieta dostanie zasiłek ...

 • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

  Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania