eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zasiłek chorobowy i macierzyński w styczniu 2015


2014-09-11 09:42 autor: yvonn

8 673 odsłon

Zasiłek chorobowy i macierzyński w styczniu 2015

Witam,

od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą na najniższym ZUS-sie. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co mogę zrobić, aby zwiększyć wysokość zasiłku na urlopie macierzyńskim i ewentualnym zwolnieniu lekarskim?

Słyszałam, że można zawiesić składki na 31 dni. Wtedy liczy się tylko od momentu odwieszenia? Ale jak to zrobić w moim przypadku, wychodzi na to że na ew. chorobowe poszłabym już w nowym roku jak będę wtedy traktowana? Czy może zamknąć tę firmę i za 2 tygodnie założyć nową z wyższym ZUS-em o innym profilu? Nie wiem co robić.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-11 09:56 autor odpowiedzi: korinka

  "Czy może zamknąć tę firmę i za 2 tygodnie założyć nową z wyższym ZUS-em o innym profilu? Nie wiem co robić" - a co to da skoro składki do zusu płacisz za cały miesiąc? Policzą Ci średnią z 12 miec bo nie było co najmniej miesięcznej przerwy w opłacaniu składek. Musisz się wyrejestrować z chorobowego na co najmniej 30 dni i zarejestrować od nowa - wtedy opłacać 90 dni składki z chorobowym i masz prawo do zasiłku. No chyba,że od stycznia 2015 wejdzie nowa ustawa, a wtedy nie załapiesz się na wysokie świadczenia.
  korinka zaktualizował/a odpowiedź 2014-09-11 10:31
  A co do wcześniejszego pytania o opłacanie składki bez przerwy - z moich obliczeń wyszło,że chorobowego dostałabyś 422 zł a macierzyńskiego ok 337 zł (odejmij sobie od tego 270zł zdrowotnego, które musisz płacić obowiązkowo)

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-11 10:37 autor odpowiedzi: yvonn

  dziękuję za odpowiedź, cały czas czytam na forach i wielu użytkowników twierdzi że nie ma szans na wejście ustawy w styczniu. Jak zaryzykuję będę w plecy 10500zł. Jestem kompletnie rozbita, bo jeśli mam się wyrejestrować ze składki to musze to robić już! :(

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-11 11:10 autor odpowiedzi: korinka

  Tylko to jest tak,że możemy jedynie zastanawiać się "wejdzie albo nie" a jak będzie w przyszłości zalezy już od "góry" :( 

  Jeżeli chodzi o wyrejestrowanie się "Już" - wyrejestrujesz się w połowie września, to od połowy października będziesz mogła płacić wysokie składki i liczyć te 90 dni uprawniające do zasiłku chorobowego -wypada i tak połowa stycznia a składkę musisz zapłacić do 10 lutego. (jeżeli w styczniu dostąłabyś L4, to składkę możesz zapłacić od normalnej podstawy za styczeń, bo podstawę do wypłaty zasiłku zus weźmie z miesiąca w którym nie byłaś na chorobowym - w tym wypadku za grudzień :)) 

  Mimo wszystko Ja bym na Twoim miejscu zadzwoniła na infolinię i zapytała w jaki sposób policzą Ci zasiłek chorobowy w 2015 r jeżeli podniosłaś składki w październiku i płaciłaś je przez 90 dni.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-11 11:53 autor odpowiedzi: yvonn

  Zadzwoniłam na inoflinie i dowiedziałam się tyle że nie mogą się wypowiadać na temat zmian bo nie nie wiedzą jeszcze, policzą mnie z 12 m-cy, a jeśli chciałabym się wyrejestrować i płacić 3 m-ce wyższych składek- to tym bardziej nie może się do tego ustosunkować. Ot , dalej wiem że nic nie wiem....

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-11 13:07 autor odpowiedzi: korinka

  A na kiedy masz termin? Z drugie strony zmiany mają dotyczyć zasiłku macierzyńskiego a nie chorobowego - a po miesięcznej przerwie i opłacaniu składek od wysokiej podstawy przez 90 dni masz prawo do zasiłku chorobowego 6,6 tys do porodu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-11 13:15 autor odpowiedzi: yvonn

  Termin mam na 28 maja. Wczoraj zapłaciłam zusy włącznie z tym dobrowolnym chorobowym, pewnie źle zrobiłam :/  moja księgowa nie wie jak ma to teraz podzielić i wyrejestrować mnie , no kosmos. Chorobowe może mi wypłacą , ale właśnie co z tym macierzyńskim, jak mi to podzielą przez 12 to będzie klęska!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-11 13:48 autor odpowiedzi: korinka

  No w sumie źle :| jakbyś nie zapłaciła to zus by Cię automatycznie wykluczył z tej składki. No trudno. Jka księgowa nie wie jak to podzielić to też niedobrze, jak coś źle policzy to nie dostaniesz w ogóle kasy, lepiej znaleźć księgową która się na tym zna. 

  Jeżeli udałoby Ci się opłacić wysoką składkę 90 dni i np w połowie stycznia poszłabyś na chorobowy, to zus zapłaci Ci ok 220zł za dzień chorobowego netto - więc powiedzmy,że np 15 stycznia miałabyś prawo do zasiłku chorobowego i lekarz by Ci dał zwolnienie - wtedy od 15 stycznia do 28 maja jest 134 dni x 220 = prawie 30 000 zł zasłku chorobowego. Opłaca się dla samego chorobowego, a macierzyński jaki by nie był - masz lepszą opcje? ;) 

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-11 14:35 autor odpowiedzi: yvonn

  Nic lepszego mi nie przychodzi do głowy, pustka. Żałukę że moje biuro rachunkowe tak kuleje w temacie! Do jutra muszę zdecydować co i jak, ciężka decyzja przede mną. Do tego faktycznie potrzebny mi jest fachowa pomoc, księgowa któa ogarnie to wszystko. Lipaaaa!

  Bardzo Ci dziękuję za pomoc, jakby Ci coś jeszcze wpadło do głowy to ratuj!!!

  :)

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-25 15:09 autor odpowiedzi: GosiaKadryZus

  Witaj, jeśli od 1 października wyrejestrujesz się z ZUS'u (ZWUA) i zarejestrujesz ponownie (ZUA) bez chorobowej, to za październik złożysz deklarację bez składki chorobowej (październik ma 31 dni więc długość przerwy zachowana) potem od 1 listopada zgłaszasz się znowu ZWUA i ZUA tyle że z podwyższoną podstawą do ub. chorobowego -jednocześnie wyższa podstawa na ub. emerytalne, rentowe i wypadkowe. Opłacasz przez 3 miesiące jeśli potem pódziesz na L-4, albo tylko 1 miesiąc jeśli idziesz na macierzyński (ale ty masz termin w maju więc ciebie to nie dotyczy). Jeśli pójdziesz na L-4 to zasiłek chorobowy wyliczą z tych 3 miesięcy z wyższą podstawą a póżniejszy zasiłek macierzyński będzie miał taką samą podsawę. Chyba że poczekasz do przyszłego roku, wtedy (o ile przepisy się nie zmienią) zwiększy się ograniczenie podstawy na ub. chorobowe i opłacisz tylko miesiąc za kwiecień większe składki a w maju wskakujesz od razu na macierzyński z wyższej podstawy (tylko czy urodzisz planowo?)

  Pozdrawiam Gosia

  scouser skomentował/a odpowiedź 2014-10-05 01:05

  Witaj. Napisałaś, że "Jeśli pójdziesz na L-4 to zasiłek chorobowy wyliczą z tych 3 miesięcy z wyższą podstawą a póżniejszy zasiłek macierzyński będzie miał taką samą podstawę". Taką samą jak co? Czy to oznacza de facto równość tych świadczeń? Pozdrawiam M.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ditizon

  Dodano 2016-06-03 15:46 przez ditizon

  Wysokość chorobowego w ciąży na działalności gospodarczej

  Witam. Prowadzę działalność gospodarczą. Od lutego 2016 r. przeszłam po 2 latach na pełne składki. Płacę dobrowolne składki chorobowe. Jestem w ciąży. W m-cu lutym oraz od 28 kwietnia jestem na L4. Płacąc minimalne składki jakiej wysokości powinnam dostawać chorobowe począwszy od kwietnia, a następn...

 • ANDZELIKA

  Dodano 2014-08-01 18:43 przez ANDZELIKA

  L4, macierzyński, ciąża i własna firma

  Witam serdecznie,
  chciałam zasięgnąć informacji. Jestem w 8. tygodniu ciąży. Obecie osobą bezrobotną (mam przepracowany nie cały rok). Mam zamiar otworzyć swoją firmę i płacąć przez 90 dni najniższe składki. Jakie pieniążki będę dostawać na L4 i na macierzyńskim, jeżeli już po tych 90 dniach przejdę...

 • justyna608

  Dodano 2014-07-21 15:02 przez justyna608

  Zasiłek macierzyński i chorobowy a działalność. Jak zwiększyć ich wysokość?

  Witam,
  od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą na najniższym ZUS-sie. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co mogę zrobić, aby zwiększyć wysokość zasiłku na urlopie macierzyńskim i ewentualnym zwolnieniu lekarskim, tak do ok. 4 tys. zł netto?
  Słyszałam, że można zawiesić składki na 31...

 • brns

  Dodano 2014-06-29 21:09 przez brns

  Wysokość zasiłku macierzyńskiego po zwolnieniu lekarskim

  Witam,
  od listopada 2013 prowadzę działalność gospodarczą. Na początku korzystałam z preferencyjnych składek i nie opłacałam składki chorobowej. W lutym jednak dowiedziałam się, że jestem w ciąży i od marca zarejestrowałam się do składki chorobowej i podniosłam podstawę składek do ok. 8000. Na począ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-18 14:23 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński i L4 dla prowadzących działalność 2015

  Witam,
  w dniu 15.09.2014 rozpoczęłam oficjalnie swoją działalność gospodarczą na warunkach ZUS-u preferencyjnego, czyli na miesiąc 504 zł wraz z składką chorobową. 
  Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co najlepiej teraz zrobić, aby dostać zasiłek macierzyński i kiedy mogę przejść na L4 w takim przy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania