eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Pytanie odnośnie świadczenia A1 z ZUS


2013-04-15 20:39 autor: kriss010

23 010 odsłon

Pytanie odnośnie świadczenia A1 z ZUS

Witam, przedstawię krótki tekst, do którego mam zapytanie:

Osoba prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek, powinna podlegać przepisom z zakresu zabezpieczenia społecznego obowiązującym w państwie, w którym jest wykonywana ta działalność. Nie ma znaczenia, gdzie dana osoba mieszka, ani w którym państwie jest zarejestrowana działalność gospodarcza.

Występują wyjątki od zasady miejsca wykonywania pracy w ramach działalności gospodarczej. Osoba, która normalnie wykonuje działalność na własny rachunek w Polsce, która udaje się aby wykonywać podobną działalność w innym państwie członkowskim nadal podlega ustawodawstwu tego państwa, pod warunkiem, że przewidywany czas pracy nie przekracza 24 miesięcy.

Aby skorzystać z tego wyjątkowego uregulowania, konieczne jest spełnienie warunków do jego zastosowania:

- działalność na własny rachunek musi być prowadzona przez okres co najmniej 2 miesięcy przed przeniesieniem tej działalności za granicę,

- prowadzenie działalności powinno być udowodnione fakturami, rachunkami lub umowami,

- dodatkowo przez cały okres wykonywania działalności za granicą powinna być utrzymana infrastruktura niezbędna do jej podjęcia po powrocie do kraju.

Jeżeli są spełnione powyższe warunki należy wystąpić do jednostki ZUS, właściwej ze względu na miejsce siedziby działalności o poświadczenie formularza A1.

Moje pytanie brzmi wiec: jeśli ja posiadam firmę budowlaną od września 2012 r.
Od września do grudnia 2012 r. świadczyłem usługi na terenie Szwecji w szwedzkiej firmie wystawiałem polską fakturę na usługi budowlane (jako podwykonawca). Teraz pracowałem w Polsce, w marcu wystawiłem fakturę na terenie Polski. W 2013 r. nie wystawiłem faktur w Szwecji. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa fakturowania za granicą?

Wszystkie podatki i ZUS płacę w Polsce, nawet wystawiając fakturę w Szwecji płacę od niej podatek w Polsce. Więc czy należy mi się świadczenie A1? Jestem obywatelem Polski, tutaj płacę wszystkie podatki i ubezpieczenia. Według tego, co pisze, muszę mieć co najmniej 2 miesiące otwartą firmę i świadczyć usługi w Polsce, a jak tak nie miałem, to co, już nigdy nie będę miał tego A1?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Chmiela11

  Dodano 2014-08-14 08:02 przez Chmiela11

  Wystawianie faktur lub rachunków własnemu oddziałowi firmy za granicą.

  Dzień dobry,
  prowadzę jednoosobową działalność w Polsce oraz świadczę usługi informatyczne. Ostatnio spotkałem się z pewną ofertą umożliwiającą zakupienie oprogramowania niezbędnego do prowadzenia mojej działalności po bardzo korzystnej cenie (spadek ceny z ok 60 000 zł do 10 000 zł).
  Jest niestety ...

 • stysia82

  Dodano 2013-10-21 21:05 przez stysia82

  Transakcja łańcuchowa w UE, a dostarczenie towaru

  Witam,
  mam pytanie:
  Mam działalność gospodarczą w Polsce. Kupiłam towar w Wielkiej Brytanii do dalszej odsprzedaży dla polskiej firmy. Ta natomiast ten sam towar (w tej samej ilości) sprzedaje klientowi w Szwecji. Dla ograniczenia kosztów chcemy przesłać towar bezpośrednio z Wielkiej Brytanii do Szw...

 • kriss010

  Dodano 2013-04-10 20:50 przez kriss010

  Polska działalność jednoosobowa a wystawianie faktury za granicą - niezrozumiałe

  Witam mam pytanie odnośnie tego tekstu:
  Wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie oraz wynagrodzenie nie jest wypłacane przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie. Niespełn...

 • Miśka.

  Dodano 2015-07-16 16:20 przez Miśka.

  Uzyskanie druków A1

  Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce, mam zatrudnionego pracownika na podstawie umowy o pracę. Jesteśmy podwykonawcami dla niemieckiego kontrahenta,na towarze powierzonym wykonujemy usługę w Polsce i towar z powrotem wraca do Niemiec.Wszystkie składki zusowskie, podatki dochodowe odprowadzamy w...

 • st50

  Dodano 2014-09-08 09:51 przez st50

  Wystawianie faktur za granicą

  Witam,
  posiadam polską działalność gospodarczą, ostatnio nawiązałem współpracę z szwedzką firmą na wykonywanie usług remontowo-budowlanych na terenie Szwecji.
  W związku z tym mam pytanie: czy polskie faktury mogę wystawiać bez ograniczeń przez cały rok i czy muszę mieć NIP UE?
  Pozdrawiam,
  Sławomir

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania