eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Działalność gospodarcza i praca na etat a składki ZUS


2013-04-28 14:52 autor: arnika

5 799 odsłon

Działalność gospodarcza i praca na etat a składki ZUS

Witam,

Mam pytanie dotyczące mojego ojca. Występuje tu następująca sytuacja:

a) zatrudniony na umowę o pracę o wynagrodzeniu znacznie powyżej poziomu minimalnego, ale pracodawca nie wypłaca regularnie wynagrodzenia (wypłaca "strzałami" np. co 3 m-ce równowartość zaległego wynagrodzenia), co oznacza, ze składki ZUS też opłacane są w ww. sposób

b) rozpoczął działalność gospodarczą

I teraz pytanie: obecnie z tytułu działalności gospodarczej płaci on jedynie składkę zdrowotną (zakładając, że przysługuje mu zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenie społecznie, bo ma etat).

Co w przypadku, gdy wynagrodzenie ze stosunku pracy wypłacane jest tak nieregularnie? Oznacza to, że występują miesiące bez opłacenia składek społecznych?

Czy w takich przypadkach powinien on opłacać te składki w ramach działalności? Czy też znaczenie ma tu ile składek zostanie w roku zapłaconych z umowy o pracę i jak to się ma do poziomu, jaki powinien zostać zapłacony z tytułu działalności i dopiero na koniec roku dokonać porównania i ewentualnie dopłacić?

Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • rafkur

  Dodano 2013-01-03 10:42 przez rafkur

  Składki zdrowotne na ZUS

  Witam, mam zapytanie w sprawie składek zdrowotnych na ZUS. Jestem ubezpieczony w ramach umowy o prace. Pracodawca opłaca wszystkie składki. W ubiegłym roku zarejestrowałem działalność taksówkarską aby dorobić. Nie poszło za dobrze. Po zawieszeniu działalności ZUS upomniał się o zaległe składki. Na p...

 • fryzia

  Dodano 2014-08-29 18:56 przez fryzia

  Jakie składki ZUS dla współwłaściciela firmy?

  Mąż chce założyć działalność usługi muzyczne i pozostawać w zatrudnieniu. Jest zatrudniony na umowę o pracę i chciałby założyć działalnośc usługi muzyczne.
  Czy może zgłosić żonę do działalności i jak wyglądałyby składki na ubezpieczenie? Czy jest możliwość opłacania najwyższej składki za żonę?

 • 1lis

  Dodano 2014-03-18 09:51 przez 1lis

  L4 z tytułu umowy o pracę a działalność gospodarcza

  Z tytułu umowy o pracę ZUS przyznał mi świadczenia rehabilitacyjne, gdyż byłam na chorobowym 182 dni. Czy mogę równocześnie prowadzić dalej działalność gospodarczą (mam pracownika na umowę zlecenie) i jakie składki muszę odprowadzać? Czy nadal tylko zdrowotne?

 • Karolina

  Dodano 2014-02-21 09:13 przez Karolina

  Działalność gospodarcza w Polsce a umowa o pracę w Irlandii. Gdzie płacę ZUS?

  Dzień dobry,
  prowadzę działalność gospodarczą w Polsce, chcę podjąć umowę o pracę w Irlandii. Gdzie będę zobowiązana odprowadzać składki emerytalne itd.?
  Czy muszę odprowadzać w Polsce z tytułu działalności, jak i w Irlandii z tytułu umowy o pracę? Jakich formalności muszę dopełnić?

 • marco305

  Dodano 2013-10-06 11:31 przez marco305

  Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza

  Witam,
  mam 2 pytania:
  1). W przypadku, gdy osoba prowdząca działalność gospodarczą, otrzyma zasiłek macierzyński, to czy w tym momencie wszystkie poniższe składki odprowadza za nią Państwo:
  - emerytalna
  - rentowa
  - chorobowa
  - wypadkowa
  - zdrowotna?
  2). W momencie otrzymania zasiłku macierzyńskiego ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania