eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy przez otwarcie działalności mogę powiększyć swój zasiłek macierzyński?


2014-12-02 20:46 autor: daizy83

1 828 odsłon

Czy przez otwarcie działalności mogę powiększyć swój zasiłek macierzyński?

Witam!

Jestem zatrudniona na umowę o pracę i zarabiam 1800 brutto. Planowałam od stycznia otworzyć działalność gospodarczą nie przerywając zatrudnienia u obecnego pracodawcy. W między czasie okazało się że jestem w ciąży. Termin porodu to lipiec 2015 roku.

Zastanawiam się nad sensem otwierania tej działalności. I mam mnóstwo wątpliwości. Co będzie gdy pójdę na zwolnienie? A co z działalnością gdy będę na macierzyńskim? A może będzie to dla mnie opłacalne, bo powiększę w ten sposób wysokość macierzyńskiego?

Proszę o poradę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-02 21:29 autor odpowiedzi: korinka

  Nie możesz. Jeżeli z etatu masz powyżej najniższej krajowej, to z działalności musiałabyś opłacać tylko składkę zdrowotną, która nie upoważnia Cię do zasiłku, poza tym nie możesz wtedy podbierać zasiłku z 2 źródeł...albo jedno, albo drugie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-22 15:11 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,

  Zasiłek chorobowy i macierzyński przysługuje gdy przedsiębiorca, podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W przypadku zasiłku macierzyńskiego nie obowiązuje tzw. okresu wyczekiwania. Zasiłek macierzyński jest wypłacany po opłaceniu przynajmniej jednej pełnej składki chorobowej.Osoba zatrudniona na umowę o pracę obowiązkowo podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu.Jeżeli występuje zbieg do tytułu ubezpieczeń (etat i działalność), a z umowy o pracę miesięczne wynagrodzenie wynosi co najmniej 1680 zł brutto (w 2014), to opłacanie składek na ubezpieczenie z działalności jest dobrowolne.

  W przypadku zasiłku chorobowego i macierzyńskiego podstawą do wyliczenia świadczenia jest wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy. 


  Pozdrawiamy,
  Zespół centrum pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania