eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Ciąża, działalność gospodarcza i umowa. Lepsza praca na pół czy cały etat?


2014-09-22 12:58 autor: ratawe

5 480 odsłon

Ciąża, działalność gospodarcza i umowa. Lepsza praca na pół czy cały etat?

Witam serdecznie,

proszę o poradę w następującej sprawie:

od początku 2014 roku pracowałam w pewnej firmie na umowę o pracę na cały etat. Zwolniłam się z tej firmy w pierwszej połowie lipca, a od początku sierpnia założyłam własną działalność gospodarczą i oczywiście zaczęłam opłacać składki od 30% podstawy wymiaru składek, bo to przecież pierwsze dwa lata prowadzenia DG.

I ostatnio właśnie niespodziewanie dowiedziałam się, że jestem w ciąży.

Ile w związku z tym będę dostawać zasiłku macierzyńskiego, jeśli termin porodu mam na maj 2015? (chodzi mi o konkretną kwotę) Czy zasiłek będzie obliczony jako średnia z 12 miesięcy takich, jak: ok. 10 miesięcy na DG, niecałego miesiąca nieubezpieczenia oraz chwili na umowie o pracę? Czy tylko jako średnia z okresu prowadzenia DG?

Mam jeszcze możliwość zatrudnienia się w jednej firmie na pełny etat lub w dwóch po pół etatu. Jeśli będę dostawać minimalne wynagrodzenie z umowy o pracę na pełny etat, nie mogę podnieść sobie składek z DG, prawda? A co jeśli w dwóch firmach będę pracować po pół etatu i będę zarabiać w każdej więcej niż minimalne wynagrodzenie?

Zasiłek będzie obliczony z jednej tylko firmy czy z dwóch? I w jaki sposób będzie obliczony zasiłek? Będzie to też średnia z ostatnich dwunastu miesięcy czy średnia od momentu zatrudnienia?

Proszę o poradę. Pozdrawiam serdecznie!

TE

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-22 14:55 autor odpowiedzi: Jowita

  1. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej bez pozostawania w jednoczesnym zatrudnieniu, podstawa do zasiłku będzie liczona jako średnia z 12 miesięcy lub z miesięcy faktycznie prowadzonej działalności gospodarczej. Wcześniejsze zatrudnienie na etat nie będzie brane pod uwagę.

  2. Jeżeli podczas prowadzenia DG podejmie Pani pracę za wynagrodzeniem co najmniej minimalną krajową to z DG obowiązkowa będzie tylko składka zdrowotna i zasiłek będzie liczony tylko z umowy o pracę.

  Z kolei jeżeli umowa o pracę będzie za wynagrodzeniem mniejszym niż minimum krajowe, to zasiłek będzie wypłacany z DG i z umowy o pracę. Z DG należy opłacać wszystkie składki łącznie z dobrowolną składką na ubezpieczenie chorobowe.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-22 16:29 autor odpowiedzi: ratawe

  Dziekuję za odpowiedź.

  A jeśli zawieszę DG i zatrudnię się na niepełne etaty w dwóch firmach za wynagrodzenie większe niż minimalna krajowa, to jeśli z obu tych firm będą opłacane składki do ZUS, to zasiłek macierzyński będzie sumą wynagrodzeń z obu etatów?

  A jeśli składki będą opłacane tylko z jednej firmy, a z drugiej nie (może tak w ogóle być?), to zasiłek będzie równy tylko temu jednemu wynagrodzeniu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-22 17:40 autor odpowiedzi: Jowita

  Po pierwsze: zatrudnienie w dwóch firmach proszę traktować jak dwa zupełnie odrębne etaty które nie mają ze sobą nic wspólnego. 

  Przy zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę wszystkie składki (ZUS) są obowiązkowe i nie ma znaczenia na ilu etatch będzie Pani zatrudniona.  

  Podstawa do zasiłku w każdym zakładzie pracy będzie liczona jako średnia z miesięcy przepracowanych (lub maksymalnie z 12 jeżeli Pani tyle przepracuje) 

  Z każdego zakładu pracy będzie należał się zasiłek chorobowy potem macierzyński.

  Do każdego zakładu pracy dostarcza Pani odrębne zwolnienie L-4.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Aldona_ABC

  Dodano 2014-06-16 09:46 przez Aldona_ABC

  Zasiłek macierzyński - przejście z 1/4 etatu na własna działalność

  Witam,
  jestem zatrudniona na 1/4 etatu i dowiedziałam się, że jestem w ciąży i chciałam zwolnić się z etatu i otworzyć własną działalność, zapłacić składkę od podstawy 9000 zł. Teraz
  Moje pytanie: czy zasiłek chorobowy i macierzyński będzie naliczany od podstawy 9 000 zł, czy średniej z etatu i dzia...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-18 14:23 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński i L4 dla prowadzących działalność 2015

  Witam,
  w dniu 15.09.2014 rozpoczęłam oficjalnie swoją działalność gospodarczą na warunkach ZUS-u preferencyjnego, czyli na miesiąc 504 zł wraz z składką chorobową. 
  Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co najlepiej teraz zrobić, aby dostać zasiłek macierzyński i kiedy mogę przejść na L4 w takim przy...

 • yvonn

  Dodano 2014-09-11 09:42 przez yvonn

  Zasiłek chorobowy i macierzyński w styczniu 2015

  Witam,
  od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą na najniższym ZUS-sie. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co mogę zrobić, aby zwiększyć wysokość zasiłku na urlopie macierzyńskim i ewentualnym zwolnieniu lekarskim?
  Słyszałam, że można zawiesić składki na 31 dni. Wtedy liczy się tylko ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-05 12:43 przez konto usunięte

  Jak uzyskać wysoki zasiłek macierzyński na działalności?

  Witam serdecznie,
  bardzo proszę o pomoc w temacie zasiłku macierzyńskiego. W kwietniu 2013 roku założyłam działalność gospodarczą zgłaszając się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i opłacając ZUS preferencyjny, który do dnia dzisiejszego płacę. Od października 2013 roku pracuję w placówce ban...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-08-26 15:16 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński a własna firma

  Witam,
  założyłam firmę 1 kwietnia 2014 i opłacam składki preferencyjne. W tej chwili jestem w 13. tygodniu ciąży. Jakie mam zapłacić składki i ile miesięcy żeby mieć wyższy zasiłek?
  Chciałabym też skorzystać z L4, tylko nie wiem czy to jest możliwe skoro ZUS wypłaca zasiłek ze średniej z 12 miesięcy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania