eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Jak uzyskać wysoki zasiłek macierzyński na działalności?


2014-09-05 12:43 autor: konto usunięte

5 574 odsłon

Jak uzyskać wysoki zasiłek macierzyński na działalności?

Witam serdecznie,

bardzo proszę o pomoc w temacie zasiłku macierzyńskiego. W kwietniu 2013 roku założyłam działalność gospodarczą zgłaszając się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i opłacając ZUS preferencyjny, który do dnia dzisiejszego płacę. Od października 2013 roku pracuję w placówce bankowej, ale na zasadach współpracy, czyli wystawiam faktury.

W lipcu 2014 dowiedziałam się, że jestem w ciąży i mam termin na 6 marca 2015. Wszystko było by dobrze, gdyby nie to, że w październiku 2014 roku placówkę bankową ma przejąć firma zewnętrzna, która wszystkim pracownikom proponuje umowę o pracę ze stawką 1680 zł brutto. Wiąże się to dla mnie z obowiązkiem przejścia na taką umowę i prawdopodobnie koniecznością zamknięcia działalności. Nie jest to dla mnie opłacalne, gdyż planowałam zrobić przerwę w ubezpieczeniu chorobowym i następnie przez 3 miesiące opłacać wyższy ZUS, aby otrzymać wysoki zasiłek.

Dodam, że mój partner nie zarabia zbyt dużo i chciałabym jakoś się zabezpieczyć finansowo na ten okres, który prawdopodobnie zostanę w domu z dzieckiem. Moje pytanie brzmi, co zrobić, aby dostać wysoki zasiłek? Słyszałam, że od 1 stycznia 2015 roku mają się zmienić przepisy. Czy w związku z tym mogę pójść na zasiłek 3 miesiące przed porodem? Czy może lepiej na L4? W którym miesiącu zrezygnować ze składki chorobowej i od kiedy i w jakiej wysokości opłacać ją od nowa, aby otrzymać wyższy zasiłek?

Nie chciałabym od 1 października (nie przyjmując oferty pracy na etat z najniższą krajową) zostać bez środków do życia. Nie zapłaciłam jeszcze ZUS-u za sierpień, więc jest to chyba ostatni dzwonek, żebym później miała z czego żyć.

Bardzo proszę o pomoc i wskazówki co mam zrobić.

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-05 18:23 autor odpowiedzi: korinka

  ZUS prędzej zakwestionuje to,że będąc już w ciąży dostałas umowę o pracę niż dalsze prowadzenie DG. Także bezpieczniej i bardziej opłacalnie będzie dla Ciebie prowadzić działalność i z tego tytułu otrzymywać zasiłek.  Ja bym na Twoim miejscu zainwestowała w księgową - na forum nikt Ci dokładnie nie napisze jakie masz składki płacić za każdy miesiąc i nikt nie poprowadzi Twojej sprawy z zusem i zasiłkiem, co najwyżej doradzić możne. Ale dobrze kombinujesz... miesiąc przerwy i 90 dni opłacania składek od nowa...masz to jak w banku ;)

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-30 11:17 autor odpowiedzi: Magdalena 87

  Wszystko zależy od ZUS jeżeli chodzi o ustalenia prawa do zasiłku chorobowego/zasiłku macierzyńskiego.  Jeżeli zostaniesz zatrudniona na umowę o pracę i twoje wynagrodzenie brutto wyniesie co najmniej 1680 zł automatycznie zasiłek chorobowy później macierzyński będzie przysługiwał ci tylko z tego tytułu bo nie będziesz już opłacać składek społecznych z tytułu prowadzonej działalności oraz dobrowolnej chorobowej tylko obowiązkową składkę zdrowotną.  Aby otrzymać zasiłek macierzyński z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej ten wysoki na dzień dzisiejszy podstawa to 9365 złotych musiałabys wypisać się z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na 31 dni, a następnie opłacić jednorazową składkę od tej wysokiej podstawy. Kobieta w ciąży nie ma okresu wyczekiwania jeżeli chodzi o zasiłek macierzyński, wystarczy 30 dni czyli jedna opłata wysokiej składki i będzie przysługiwał ci zasiłek macierzyński od zadeklarowanej podstawy czyli 9365.  Inaczej sprawa wygląda w przypadku zasiłku chorobowego tutaj musisz mieć ciągłość 90 dni wiec tej ciągłości nie będziesz miała jak się wypiszesz. Ale jak napisano powyżej musisz się kontaktować z księgową ona wyliczyć ci dokładna wysokość składki.  Ale rzeczywiście przygotuj się na kontrolę z ZUS bo bardzo częstym jest opłacanie wysokich składek aby otrzymać później wysoki zasiłek.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-18 14:23 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński i L4 dla prowadzących działalność 2015

  Witam,
  w dniu 15.09.2014 rozpoczęłam oficjalnie swoją działalność gospodarczą na warunkach ZUS-u preferencyjnego, czyli na miesiąc 504 zł wraz z składką chorobową. 
  Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co najlepiej teraz zrobić, aby dostać zasiłek macierzyński i kiedy mogę przejść na L4 w takim przy...

 • ANDZELIKA

  Dodano 2014-08-01 18:43 przez ANDZELIKA

  L4, macierzyński, ciąża i własna firma

  Witam serdecznie,
  chciałam zasięgnąć informacji. Jestem w 8. tygodniu ciąży. Obecie osobą bezrobotną (mam przepracowany nie cały rok). Mam zamiar otworzyć swoją firmę i płacąć przez 90 dni najniższe składki. Jakie pieniążki będę dostawać na L4 i na macierzyńskim, jeżeli już po tych 90 dniach przejdę...

 • justyna608

  Dodano 2014-07-21 15:02 przez justyna608

  Zasiłek macierzyński i chorobowy a działalność. Jak zwiększyć ich wysokość?

  Witam,
  od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą na najniższym ZUS-sie. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Co mogę zrobić, aby zwiększyć wysokość zasiłku na urlopie macierzyńskim i ewentualnym zwolnieniu lekarskim, tak do ok. 4 tys. zł netto?
  Słyszałam, że można zawiesić składki na 31...

 • brns

  Dodano 2014-06-29 21:09 przez brns

  Wysokość zasiłku macierzyńskiego po zwolnieniu lekarskim

  Witam,
  od listopada 2013 prowadzę działalność gospodarczą. Na początku korzystałam z preferencyjnych składek i nie opłacałam składki chorobowej. W lutym jednak dowiedziałam się, że jestem w ciąży i od marca zarejestrowałam się do składki chorobowej i podniosłam podstawę składek do ok. 8000. Na począ...

 • Iwona2525

  Dodano 2014-05-15 18:49 przez Iwona2525

  Jak będzie policzona wysokość zasiłku macierzyńskiego?

  Założyłam działalność gospodarczą w lutym 2014 r. Prowadzę sklep. Okazało się, że jestem w ciąży (termin porodu na październik). Płacę oczywiście preferencyjny ZUS, bo firma się dopiero rozkręca.
  W związku z zaistniałą sytuacją będę musiała przyjąć dodatkowego pracownika. Przeczytałam właśnie, że do...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania