2014-09-19 17:35 autor: Mamma
6 315 odsłon
Witam,
kończy mi się urlop macierzyński i planuję przejść na urlop wychowawczy. Posiadam własną działalność gospodarczą, która jest zawieszona. Jak będzie wyglądała sytuacja, jeśli zajdę w druga ciążę? Czy mogę przejść na płatne L4?
W jakiej formie i w jakim terminie informuje się ZUS? Jak będą przeliczone moje świadczenia na kolejnym urlopie macierzyńskim, a jak na L4? Czy będę musiała odwiesić firmę będąc w ciąży na L4?
2014-10-09 22:37 autor odpowiedzi: ZUS
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy w okresie ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające w czasie urlopu wychowawczego. Tym samych w okresie, w trakcie, którego będzie Pani korzystała z przerwy w zatrudnieniu, jaką jest urlop wychowawczy nie będzie miała Pani prawa do zasiłku chorobowego z tego tytułu za cały okres, na który ten urlop jest udzielony.
Jednakże, jeżeli urodzi Pani dziecko w tym okresie, nabędzie Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego z tego tytułu począwszy od dnia porodu. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego w takim wypadku będzie stanowić wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie, którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości.
Nie ma obowiązku odwieszania prowadzenia działalności w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym. Jednakże, w razie, jeżeli w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym wznowi Pani prowadzenie działalności gospodarczej, będzie Pani z tego tytułu podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i będzie Pani mogła przystąpić, do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W razie spełnienia warunku posiadania 90 dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego uzyska Pani z tego tytułu prawo do wypłaty zasiłku chorobowego oraz drugiego zasiłku macierzyńskiego. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowić będzie średni przychód z pełnych miesięcy prowadzenia tej działalności. W razie urodzenia dziecka w okresie nieprzekraczającym 3 miesięcy kalendarzowych od zakończenia okresu pobierania zasiłku chorobowego podstawę do naliczenia zasiłku macierzyńskiego będzie stanowić ustalona już wcześniej podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.
W razie powstania niezdolności do pracy, w trakcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej zwolnienia lekarskie jest Pani zobowiązana dostarczać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 7 dni od daty otrzymania.
Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu
Dodano 2013-05-16 16:40 przez Mama
Witam,
Z dniem 31.05.2013 r. kończy mi się urlop wychowawczy, na którym byłam od 12.12.2012 r. Niedawno okazało się, że jestem w 6 tygodniu ciąży. Mam stawić się do pracy 3 czerwca, ale lekarz sugeruje zwolnienie lekarskie od pierwszego dnia pracy m.in. dlatego, że poprzednia ciąża była zagrożona.
C...
Dodano 2013-04-09 13:23 przez konto usunięte
Witam,
Obecnie przebywam na 2-letnim płatnym urlopie wychowawczym. Moja umowa o pracę trwa od 1 grudnia 2006 r. na czas nieokreślony, a jestem w czwartym miesiącu ciąży. Z kolei z dniem 28 kwietnia br kończy mi się urlop wychowawczy.
Co mam zrobić żeby L4, które wypisze mi lekarz było płatne?
Proszę...
Dodano 2013-10-24 09:48 przez konto usunięte
Witam,
Do 31.12.2013 r. jestem na urlopie wychowawczym (umowa o pracę jest na czas nieokreślony). Okazało się, że jestem w kolejnej ciąży. Po zakończeniu urlopu wychowawczego planuję przejść na zwolnienie lekarskie. Czy mogę wcześniej poinformować pracodawcę o moich planach bez ryzyka zwolnienia np....
Dodano 2013-10-18 14:19 przez trus
Witam!
Mam ogromną prośbę o udzielenie mi odpowiedzi z jaką datą muszę przedstawić zwolnienie lekarskie, jeśli urlop wychowawczy kończy mi się 19 października 2013 r. Jestem w 4. miesiącu ciąży i lekarz chce mnie skierować na zwolnienie. Pracuję w firmie, gdzie weekendy mamy niepracujące.
Czy zwolni...
Dodano 2017-09-23 14:09 przez mariaanton398
Czy mogę dać zwolnienie lekarskie wcześniej? Jestem na urlopie wychowawczym. Wracam 2.10, a zwolnienie dostanę wypisane 26.09 i czy mogę już tego 26.09 zawieźć zwolnienie lekarskie?Nie chcę go dawać 2.10, bo mnie dopytują ciągle o badania. Jest to zwolnienie w związku z ciążą.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Ciąża na urlopie wychowawczym - jakie uprawnienia?
Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym 3. rok i w tym czasie zachodzi ponownie w ciążę. Czy w związku z tym będą liczyły się jej wszystkie uprawnienia, tzn. urlop macierzyński i kolejny urlop wychowawczy? Umowa jest zawarta na czas ...
Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich
Od 19 grudnia 2006 r. wchodzą w życie nowelizacje Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowe przepisy m.in. wydłużają okres urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty ...
ZUS. Co wykazała kontrola zwolnień lekarskich w I kw. 2023?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. W I kwartale 2023 roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków chorobowych w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.
Kontrola zwolnienia lekarskiego także przez pracodawcę
Nie tylko ZUS może skontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim. Może to także zrobić sam pracodawca, pod warunkiem, że zatrudnia powyżej 20 pracowników.
2022-09-27 20:25
2022-06-21 08:20