eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Koniec urlopu wychowawczego, druga ciąża a L4 i zawieszona własna działalność gospodarcza


2014-09-19 17:35 autor: Mamma

6 315 odsłon

Koniec urlopu wychowawczego, druga ciąża a L4 i zawieszona własna działalność gospodarcza

Witam,

kończy mi się urlop macierzyński i planuję przejść na urlop wychowawczy. Posiadam własną działalność gospodarczą, która jest zawieszona. Jak będzie wyglądała sytuacja, jeśli zajdę w druga ciążę? Czy mogę przejść na płatne L4?

W jakiej formie i w jakim terminie informuje się ZUS? Jak będą przeliczone moje świadczenia na kolejnym urlopie macierzyńskim, a jak na L4? Czy będę musiała odwiesić firmę będąc w ciąży na L4?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-09 22:37 autor odpowiedzi: ZUS

  Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonej, która stała się niezdolna do pracy w okresie ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające w czasie urlopu wychowawczego. Tym samych w okresie, w trakcie, którego będzie Pani korzystała z przerwy w zatrudnieniu, jaką jest urlop wychowawczy nie będzie miała Pani prawa do zasiłku chorobowego z tego tytułu za cały okres, na który ten urlop jest udzielony.

  Jednakże, jeżeli urodzi Pani dziecko w tym okresie, nabędzie Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego z tego tytułu począwszy od dnia porodu. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego w takim wypadku będzie stanowić wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie, którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości.

  Nie ma obowiązku odwieszania prowadzenia działalności w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym. Jednakże, w razie, jeżeli w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym wznowi Pani prowadzenie działalności gospodarczej, będzie Pani z tego tytułu podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i będzie Pani mogła przystąpić, do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W razie spełnienia warunku posiadania 90 dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego uzyska Pani z tego tytułu prawo do wypłaty zasiłku chorobowego oraz drugiego zasiłku macierzyńskiego. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowić będzie średni przychód z pełnych miesięcy prowadzenia tej działalności. W razie urodzenia dziecka w okresie nieprzekraczającym 3 miesięcy kalendarzowych od zakończenia okresu pobierania zasiłku chorobowego podstawę do naliczenia zasiłku macierzyńskiego będzie stanowić ustalona już wcześniej podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

  W razie powstania niezdolności do pracy, w trakcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej zwolnienia lekarskie jest Pani zobowiązana dostarczać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 7 dni od daty otrzymania.

  Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Mama

  Dodano 2013-05-16 16:40 przez Mama

  Powrót do pracy po wychowawczym a L4

  Witam,
  Z dniem 31.05.2013 r. kończy mi się urlop wychowawczy, na którym byłam od 12.12.2012 r. Niedawno okazało się, że jestem w 6 tygodniu ciąży. Mam stawić się do pracy 3 czerwca, ale lekarz sugeruje zwolnienie lekarskie od pierwszego dnia pracy m.in. dlatego, że poprzednia ciąża była zagrożona.
  C...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-09 13:23 przez konto usunięte

  Czy po urlopie wychowawczym będę miała płatne L4?

  Witam,
  Obecnie przebywam na 2-letnim płatnym urlopie wychowawczym. Moja umowa o pracę trwa od 1 grudnia 2006 r. na czas nieokreślony, a jestem w czwartym miesiącu ciąży. Z kolei z dniem 28 kwietnia br kończy mi się urlop wychowawczy.
  Co mam zrobić żeby L4, które wypisze mi lekarz było płatne?
  Proszę...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-24 09:48 przez konto usunięte

  Koniec urlopu wychowawczego, druga ciąża a L4. Jak poinformować pracodawcę?

  Witam,
  Do 31.12.2013 r. jestem na urlopie wychowawczym (umowa o pracę jest na czas nieokreślony). Okazało się, że jestem w kolejnej ciąży. Po zakończeniu urlopu wychowawczego planuję przejść na zwolnienie lekarskie. Czy mogę wcześniej poinformować pracodawcę o moich planach bez ryzyka zwolnienia np....

 • trus

  Dodano 2013-10-18 14:19 przez trus

  Z jaką datą muszę przedstawić zwolnienie lekarskie jeśli urlop wychowawczy kończy mi się w sobotę?

  Witam!
  Mam ogromną prośbę o udzielenie mi odpowiedzi z jaką datą muszę przedstawić zwolnienie lekarskie, jeśli urlop wychowawczy kończy mi się 19 października 2013 r. Jestem w 4. miesiącu ciąży i lekarz chce mnie skierować na zwolnienie. Pracuję w firmie, gdzie weekendy mamy niepracujące.
  Czy zwolni...

 • mariaanton398

  Dodano 2017-09-23 14:09 przez mariaanton398

  Kiedy mogę dać L4?

  Czy mogę dać zwolnienie lekarskie wcześniej? Jestem na urlopie wychowawczym. Wracam 2.10, a zwolnienie dostanę wypisane 26.09 i czy mogę już tego 26.09 zawieźć zwolnienie lekarskie?Nie chcę go dawać 2.10, bo mnie dopytują ciągle o badania. Jest to zwolnienie w związku z ciążą.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania