eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Podstawa do naliczenia wysokości emerytury


2014-09-12 12:58 autor: JM

3 019 odsłon

Podstawa do naliczenia wysokości emerytury

W latach 1993-1998 byłem zatrudniony na pełny etat i prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą płacąc pełną obowiązującą składkę w ZUS. Posiadam dowody wpłat. ZUS odmówił mi obliczenia podstawy do naliczenia emerytury. Uwzględnił mi tylko wynagrodzenie z zakładu pracy.

Twierdzi, że w moim przypadku składka nie była obowiązkowa, bo pracowałem na cały etat, stąd nie ma podstaw do uwzględnienia składki wpłacanej do ZUS. Czy słuszna jest ta decyzja, nie otrzymałem żadnej podstawy prawnej? Czy mogę zażądać zwrotu z ZUS niesłusznie wpłacanych składek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-09-12 13:28 autor odpowiedzi: korinka

    Nie wiem jak było kiedyś, ale teraz jest tak, że jezeli pracuje Pan na etacie i zarabia więcej niż najniższa krajowa i prowadzi jednocześnie działalność to dochodzi do tzn zbiegu tytułów ubezpieczenia, co zwalnia Pana z płacenia składek społecznych i FP - obowiązkowa jest jedynie składka zdrowotna - więcj jakiekolwiek jest świadczenie, ZUS wypłaca tylko z etatu, bo składka z DG nie jest obowiązkowa. Czy można żądać zwrotu? To już trzeba prawnika pytać.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-12 14:32 autor odpowiedzi: korinka

    Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

    Z tej ustawy wychodzi na to, że pracownik będący zarazem przedsiębiorcą prowadzącym własną firmę, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym tylko ze stosunku pracy (tytuł obowiązkowy) wtedy, gdy jego wynagrodzenie nie jest niższe od  płacy minimalnej.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-10-09 22:46 autor odpowiedzi: ZUS

    Ubezpieczeniu nie podlegają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i jednocześnie są pracownikami zatrudnionymi na etacie w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa wymiaru obowiązującego w danym zawodzie (pół etatu) albo są objęte odrębnymi przepisami w zakresie zaopatrzenia emerytalnego lub ubezpieczenia społecznego.

    Ponieważ pan był pracownikiem pełnoetatowym, zatem nie podlegał (z mocy ustawy) ubezpieczeniu społecznemu dla osób prowadzących działalność gospodarczą i nie miał obowiązku opłacania składki na to ubezpieczenie. Czyli pan powinien odprowadzać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne a pozostałe nie.

    Niestety już nie ma możliwości odzyskania nadpłaconych składek gdyż zgodnie z art.24 ust.6c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998r., płatnik składek po stwierdzeniu, że składki zostały nienależnie opłacone może złożyć wniosek o ich zwrot. Nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi w terminie 30dni od dnia wpływu wniosku.  Roszczenie o nienależnie opłacone składki ulegają przedawnieniu po upływie pięć  lat licząc od dnia opłacenia składek. Z opisu pana sprawy wynika, że wpłaty dokonywane były przed 1999r. a ponieważ nie ma okoliczności, które miałyby wpływ na przerwanie biegu przedawnienia nie ma możliwości wystąpienie o zwrot zapłaconych składek.

    Jeżeli natomiast chodzi o kapitał początkowy, który jest jedną z baz do wyliczenia przyszłej emerytury to do ich wyliczenia  przyjmuje się jedynie kwoty wynagrodzenia lub przychodu, od których istniał obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.  Przy ustalaniu obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie stosuje się przepisy obowiązujące w okresie, z którego wynagrodzenie lub przychód jest uwzględniany w podstawie wymiaru.

    Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • hay

    Dodano 2013-07-25 21:20 przez hay

    Czy ZUS może nie akceptować świadectwa pracy prezesa spółki z o.o.?

    Czy ZUS może nie akceptować świadectwa pracy prezesa społki z o.o. w chwili, kiedy wszelkie oświadczenia składane były jednoosobowo, zarejestrowane zgodnie z umową spółki z o.o.?
    Jednocześnie ZUS pomimo, że posiada za cały okres od 1997 r. aż do kwietnia wszelkie deklaracje oraz całą kartotekę, że o...

  • xyz

    Dodano 2013-08-22 20:35 przez xyz

    Emerytura: naliczanie po osiągnięciu wieku emerytalnego

    Wniosek o przeliczenie emerytury po ukończeniu 60 lat (do tej pory otrzymywałam emeryturę wg stawek wcześniejszej emerytury - 55 lat) złożyłam teraz - w wieku 64 lat.
    Czy mogę liczyć na to, że ZUS wyrówna mi te 4 lata? Różnica jest dość znacząca (informacja zawarta w piśmie z ZUS o hipotetycznej eme...

  • ada2206

    Dodano 2013-10-08 21:40 przez ada2206

    Jak będę miała naliczoną emeryturę powszechną po odejściu z pracy?

    Kobieta ur. 22.06.1949 - pracująca - staż pracy 45 lat. Od 2006 r. pobieram wcześniejszą emeryturę wg starych zasad, a zawieszoną od 01.2008 do 06.2009 i 2009. ZUS odwiesił mi ja gdy skończyłam 60 lat. 
    Jak będę miała wyliczoną emeryturę powszechną, gdy odejdę z pracy? Czy będzie odliczona kwota wyb...

  • bibolok

    Dodano 2018-04-07 10:14 przez bibolok

    Doliczanie KRUS do ZUS

    Dzień dobry,poszukuję odpowiedzi w kwestii doliczania składek KRUS do ZUS dla osoby urodzonej w 1948 r. Osoba ta pobiera od kilkunastu) lat rentę z ZUS. W ZUS posiada 19 lat składkowych (czyli za mało dla uzyskania minimalnej emerytury) oraz w składki KRUS (z okresu, kiedy istniał obowiązek opłacani...

  • bogumila

    Dodano 2018-02-03 01:40 przez bogumila

    Wypłata zaległych świadczeń ZUS

    Witam,będę bardzo wdzięczna za udzielenie odpowiedzi w następującej sprawie. Od grudnia 2012 roku jestem na emeryturze wypłacanej częściowo w Polsce, a częściowo we Włoszech, gdzie mieszkam. Instytucja włoska wypłaca mi świadczenie od tej daty, ze strony polskiej świadczenie było zawieszone raz, pon...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Wysokość emerytury. Czy opłaca nam się dłużej pracować?

    Wysokość emerytury. Czy opłaca nam się dłużej pracować?

    22 grosze emerytury dostaje mieszkanka Wałbrzycha, która przepracowała sześć miesięcy na umowie zleceniu. Najwyższa emerytura w Polsce przekracza natomiast 40 tys. złotych. Czy opłaca nam się dłużej pracować? Czy przeliczenie emerytury ...

  • 2 grosze emerytury? To realia

    2 grosze emerytury? To realia

    2 grosze emerytury miesięcznie otrzymuje pewien mieszkaniec Wrocławia, który w życiu opłacił tylko jedną składkę emerytalną - podał ZUS. To dobitne potwierdzenie tego, że należyte zabezpieczenie jesieni życia możliwe jest jedynie przy ...

  • Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur

    Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur

    Już jutro 1 lipca w życie wchodzą zmiany podatkowe, które obejmą także emerytów i rencistów. Na zmianach zyska ok. 3,1 mln osób, które za cały 2022 rok zapłacą niższy podatek niż ten rozliczony na zasadach z roku ubiegłego. Wypłata ...

  • Nowi emeryci dostaną więcej

    Nowi emeryci dostaną więcej

    Nowe tablice GUS są korzystne dla przyszłych emerytów. Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy. Wyższy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania