eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Jakie okresy składkowe wchodzą do wyliczenia zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?


2014-05-28 21:50 autor: kamilagrabarczyk

4 096 odsłon

Jakie okresy składkowe wchodzą do wyliczenia zasiłku chorobowego i macierzyńskiego?

Dzień dobry,

mam pytanie dotyczące wyliczenia zasiłku chorobowego.

Do 31.03.2014 byłam zatrudniona na umowę o pracę, ale umowa była na czas określony i umowa nie została mi przedłużona, więc 01.04.2014 założyłam działalność gospodarczą.

Płacę mały ZUS jako nowy przedsiębiorca i tydzień temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży i niebawem będę musiała iść na zwolnienie lekarskie. Chciałabym za maj zapłacić najwyższy ZUS i mam pytanie czy do wyliczenia zasiłku chorobowego, a potem macierzyńskiego będą brane pod uwagę dwa miesiące działalności czy również umowa o pracę? Ile miesięcy powinnam być opłacany wysoki ZUS przed pójściem za zwolnienie?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, gdyż z różnych źródeł otrzymałam różne informacje.

Pozdrawiam,

Kamila

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-29 07:10 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Do wyliczenia zasiłku brany brane będą miesiące z działalnosci czyli kwiecien, maj o ile była Pani zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego i w terminie zostały zapłacone składki.

    Okres wyczekiwania do zasilku chorobowego jest 90 dni-okres ten sumuję z poprzednim ubezpieczeniem. W Pani wypadku jezeli byla umowa o prace i jest kontynuacja ubezpieczenia chorobowego to moze Pani isc w czerwcu na zwolnienie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania