eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Działalność gospodarcza i niski ZUS. Jak będzie liczony zasiłek chorobowy i macierzyński?


2014-05-17 18:24 autor: konto usunięte

20 324 odsłon

Działalność gospodarcza i niski ZUS. Jak będzie liczony zasiłek chorobowy i macierzyński?

Witam,

obecnie jestem na miesięcznym wypowiedzeniu umowy o pracę do dnia 31.05.2014 r. Z dniem 1.06 chcę założyć działalność, ale planujemy z mężem dziecko. Niestety nie wiem, ile potrwają starania i kiedy uda się zajść w ciążę, więc chcę rozwijać własną działalność. Składkę ZUS chcę płacić tą najniższą przez rok.

Chciałam zapytać, co w momencie kiedy będę musiała iść na zwolnienie? Jak będzie liczony zasiłek chorobowy np. gdybym zaszła w ciążę za dwa miesiące i musiała iść na zwolnienie, to zasiłek chorobowy w ogóle mnie obejmuje? Czy będą brane pod uwagę składki z umowy o pracę? Jak wyglądać będzie macierzyński?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-16 15:14 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Zasilek chorobowy jak i zasilek macierzynski wyliczany jest ze sredniej z 12 miesiecy. Jeżeli okres dzialalnosci bedzie krótszy to z mniejszej ilości miesiecy. Okres wyczekiwania na zasilek chorobowy to 90 dni. Jezeli ubezpieczy sie Pani na preferencyjny zus to otrzyma Pani zasilek w wysokosci około 340 zl.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-16 15:17 autor odpowiedzi: konto usunięte

  czyli rozumiem, że zus z umowy o prace nie będzie brany pod uwagę w momencie przejścia na własną działalność?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-17 07:33 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli z umowy o pracę otrzymuje Pani co najmniej minimalne wynagrodzenie to z DG nie ma obowiązku odprowadzania składek na ub. społeczne. Zasiłek wypłacany będzie z umowy o pracę. W przypadku gdy z umowy o pracę otrzymuje Pani mniej niż 1 680 zł z działalności gospodarczej ma Pani obowiązek opłacać składki na ub. społeczne. Zasiłek wypłacany będzie z umowy o pracę i z działaności gospodarcze. Pod warunkiem, że z DG zgłosi się Pani do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-30 21:44 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witam,

  Średnia miesięczna kwota przychodu zadeklarowanego do wyliczenia składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy jest podstawą do obliczenia wysokości zasiłku chorobowego i macierzyńskiego (średnia z 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy). W przypadku, kiedy ilość miesięcy była mniejsza jak wskazana, to wtedy okres krótszy jest rozpatrywany.

  Pozdrawiamy

  Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania