eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Wątpliwości z zasiłkiem chorobowym a działalność gospodarcza


2014-04-30 15:20 autor: ygy

2 830 odsłon

Wątpliwości z zasiłkiem chorobowym a działalność gospodarcza

Witam!

Jestem obecnie w 2 miesiącu ciąży i już wiem, że pracodawca nie przedłuży mi umowy (o pracę na czas określony do 31.05.2014 r.). Żeby nie zostać na lodzie - ale również dlatego, że mam pomysł na biznes, który chodzi za mną już pewien czas - planuję od razu 1 czerwca założyć DG. Zamierzam płacić wyższe składki - ale w granicach rozsądku, nie chodzi mi o te mityczne sześć tysięcy, tylko o realne zabezpieczenie na okres, kiedy już nie będę w stanie prowadzić firmy.

Moje pytanie jest takie: ponieważ zamierzam w obecnej pracy pójść na zwolnienie lekarskie (atmosfera zrobiła się gęsta, a to mimo wszystko pierwszy trymestr), to czy będzie to miało wpływ na wysokość, bądź okres wyczekiwania na wypłatę ewentualnego chorobowego na działalności?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-02 13:54 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Jeśli przejdzie Pani na chorobowe z pracy na umowę to nie będzie mogła Pani prowadzić DG, bo jest Pani niezdolna do pracy. Przecież nie można być niezdolnemu do pracy w połowie. Albo przechodzi Pani na chorobowe z pracy i tego się trzyma, albo rezygnuje z pracy zakłada DG i z tego tytułu po 90dni opłacania zusu idzie na chorobowy, prosze sobie przeliczyć co lepiej sie opłaca. Bo tak to od zaraz z pracy idzie Pani na chorobowe a z DG dopiero za 3msc. pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-03 09:48 autor odpowiedzi: ygy

  Żle mnie Pani zrozumiała. Umowa mi się kończy 31 maja. Chcę wziąć L4 na ten okres, bo w pracy jest już bardzo nieprzyjemna atmosfera, do tego cały czas noszenie ciężarów - generalnie kodeks pracy z przymkniętym okiem - a ja się jednak trochę boję bo to pierwszy trymestr, a w nim nic nie wiadomo. Po zakończeniu umowy o pracę zacznę DG.

  90 dni mnie nie obowiązuje, bo miałam wcześniej ubezpieczenie chorobowe przez dwa lata i to się wlicza w tzw. okres wyczekiwania. Prawo do zasiłku chorobowego mam więc już od pierwszego dnia prowadzenia DG, ale przy zwolnieniu w pierwszym miesiącu zasiłek jest wyliczany od minimalnej stawki, a po pełnym miesiącu ubezpieczenia - od deklarowanej podstawy.

  Chodzi mi o to, że gdzieś słyszałam, że nie można mieć wcześniej zwolnienia przez 2 czy 3 miesiące, bo inaczej znowu będą liczyć od minimum. I o to mi chodzi. Czy mogę wziąć teraz l4 i potem dostanę już na dg tyle ile powinnam, czy jednak się wstrzymać i przemęczyć, bo inaczej ZUS oszuka mnie na jakiś kruczkach prawnych...

   

   

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-06 10:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W pierwszej kolejności Art. 177 Kodeksu pracy
  § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-06 11:08 autor odpowiedzi: ygy

  to również wiem - trzeci miesiąc nie upłynie, umowa nie zostanie przedłużona.

  Tak więc nadal podbijam pierwotne pytanie :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-30 23:03 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,

  Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą i jednocześnie podlegającejdobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Przedsiębiorca deklaruje podstawę (kwotę), od jakiej będzie odprowadzał składki - im wyższa zadeklarowana podstawa, tym wyższa wysokość otrzymywanego zasiłku.Najwyższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać 250% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia - w 2014 r. nie może przekraczać miesięcznie kwoty 9365 zł. Szczegółowych informacji w przypadku wątpliwości udzieli oddział ZUS, bądź sugerujemy zwrócić się do prawnika o udzielenie porady.

  Pozdrawiamy

  Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • anula121

  Dodano 2013-12-05 13:07 przez anula121

  Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza

  Witam serdecznie,
  jestem lekarzem dentystą. W okresie 1.10.2012 r. - 30.09.2013 r. byłam zatrudniona na umowę o pracę w ramach obowiązującego stażu dla lekarzy (wysokość wynagrodzenia: 2007 zł brutto). Od dnia 16.10.2013 r. jestem zatrudniona również na umowę o pracę (pół etatu wynagrodzenie: 2400 z...

 • malinka85

  Dodano 2014-05-25 20:33 przez malinka85

  Działalność gospodarcza i ciąża. Zasiłek chorobowy i macierzyński

  Witam,
  prowadzę działalność 4 lata, jestem w ciąży i chcę przez 3 miesiące płacić wyższe składki i następnie przejść na chorobowe i zasiłek macierzyński.
  Czy po wyrejestrowaniu z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 1.04.2014 do 30.04.2014 (ponowne zgłoszenie nastąpiło 7 maja), podstawa zasiłku...

 • agniesia85

  Dodano 2014-04-27 11:45 przez agniesia85

  Zasiłek chorobowy i macierzyński na działalności działającej ponad rok na preferencyjnym ZUS-ie

  Witam serdecznie,
  proszę o poradę, prowadzę działalność od stycznia 2013 i płacę preferencyjny ZUS ze składką na chorobowe. Teraz w kwietniu 2014 okazało się, że jestem w ciąży. Nie chciałabym dostawać niespełna 300 zł. Jak mogę sobie pomóc, aby dostać wyższe świadczenie?
  Nadmienię, że wcześniejsza ...

 • wkret.piskorz

  Dodano 2014-04-18 14:38 przez wkret.piskorz

  ZUS w ciąży

  Witam,
  wiem, że pytanie o podwyższony ZUS w czasie ciąży zadawane jest bardzo często, ale nie znalazłam odpowiedzi dotyczącej mojej sytuacji. Od 2009 prowadzę działalność gospodarczą, a mąż jest osobą współpracującą. Dodatkowo od 1,5 roku jestem zatrudniona.
  Jestem obecnie w 6. tygodniu ciąży i chci...

 • Klara99

  Dodano 2014-04-07 12:02 przez Klara99

  Właścicielka firmy w ciąży. Kto zarabia?

  Witam,
  miałam firmę 2 lata temu, którą prowadziłam na małym ZUS-ie 2 lata. Zamknęłam ją,  otworzył mąż na siebie, gdyż skłądki opłacała mu inna firma, w której pracował.
  Mąż się zwalnia u pracodawcy, idzie na zasiłek, zawiesza działalność. Zgłaszam nową firmę na siebie z podobną nazwą tymi samymi us...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania