eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › ZUS w ciąży


2014-04-18 14:38 autor: wkret.piskorz

4 590 odsłon

ZUS w ciąży

Witam,

wiem, że pytanie o podwyższony ZUS w czasie ciąży zadawane jest bardzo często, ale nie znalazłam odpowiedzi dotyczącej mojej sytuacji. Od 2009 prowadzę działalność gospodarczą, a mąż jest osobą współpracującą. Dodatkowo od 1,5 roku jestem zatrudniona.

Jestem obecnie w 6. tygodniu ciąży i chciałabym się zwolnić, zapłacić 3 wysokie składki po czym pójść na zwolnienie. Wyczytałam, że muszę na 31 dni zrezygnować ze składki chorobowej, czy mnie też to dotyczy? Czy przy zmianie płatnika chorobowe nalicza za 3 ostatnie składki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-04-21 04:26 autor odpowiedzi: Jowita

  Czy będąc zatrudniona na etatcie siągała Pani co najmniej minimalne wynagrodzenie? Wtedy z działalności gospodarczej obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna. 

  Jeżeli z umowy o pracę osiąga Pani wynagrodzenie mniejsze niż minimalna płaca, obowiązują Panią z działalności gospod. składki na ub. społeczne. Jeżeli do tej pory opłacała Pani składkę chorobową, należy na 31 dni wyrejestrować się z ub. po czym ponownie zgłosić się do ub. chorobowego. 

  Przy zminanie płatnika jeżeli nie było przerwy dłuższej niż 30 dni w ubezp. chorobowym okres ubezpiczenia do zasiłku chorobowego liczony jest bez okresu wyczekiwania 90 dni.

  wkret.piskorz skomentował/a odpowiedź 2014-04-21 07:38

  Dostaje najniższe możliwe wynagrodzenie za pełen etat, a z tytułu działalności oplaca tylko składkę na ubezpieczenie społeczne. czyli w moim przypadku nie musze sie wyrejestrowywać z chorobowego? Czyli przy zmianie płatnika za jaki okres liczony jest zasilek chorobowy?

  wkret.piskorz skomentował/a odpowiedź 2014-04-21 07:40

  Oczywiscie nie społeczne, tylko zdrowotne:)

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-21 10:03 autor odpowiedzi: Jowita

  Przy zmianie płatnika będzie się Pani legitymowała ciągłością ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy ustanie stosunek pracy a z działalności rozpocznie Pani opłacanie składek na ub. społeczne oraz dobrowolne chorobowe. Podstawą do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego będzie tylko działalność gospodarcza.

  wkret.piskorz skomentował/a odpowiedź 2014-04-21 13:09

  Rozumiem:) Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedz, serdecznie pozdrawiam

  Monikaly skomentował/a odpowiedź 2014-05-16 01:19

  A jak będzie wyglądał zasiłek macierzyński kiedy "Przy zmianie płatnika nie było przerwy dłuższej niż 30 dni w ubezp. chorobowym" np. - etat i zwolnienie lekarskie kończy się 31.05.2014 - działalność gospodarcza rozpoczyna się 01.06.2014 - poród w lipcu

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-09 10:55 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Zasilek bedzie wyliczany z działalnosci na podstawie zadeklarowanej skladki za czerwiec. Oczywisciemusi byc zgloszenie do chorobowego i w terminie oplacone skladki.

  wkret.piskorz skomentował/a odpowiedź 2014-06-12 18:45

  A jak to jest z kontrolami z ZUS w trakcie L4? Kiedy można się spodziewać takich i co kontrolują? Kiedy mogą żądać zwrotu wypłaconych środków? Wiem, że mogę się spodziewać takiej, ale nie wiem w jakich okolicznościach mogą mi cofnąć wypłaty?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania