eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienia w firmie a prawo do odprawy


2013-04-24 08:09 autor: zatroskany

2 452 odsłon

Zwolnienia w firmie a prawo do odprawy

Witam serdecznie,

Pracuję w firmie od stycznia 2005 roku i mam umowę (od samego początku) na czas nieokreślony. Po zwolnieniach pracowników na przełomie 2012/2013 roku oraz w lutym i marcu tego roku pozostało w firmie mniej niż 20 pracowników.

Teraz mam przesłanki, że przyszła kolej mnie, jeśli chodzi o zwolnienie. Dostarczając zwolnienie lekarskie usłyszałem, że po zakończeniu zwolnienia dostanę wymówienie.

Bardzo proszę o poradę: czy należy mi się okres wypowiedzenia 3 miesiące i odprawa?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-24 15:59 autor odpowiedzi: YPIConsulting

  Witam,

  W przypadku umowy na czas nieokreślony pracownikowi  przysługuje okres  wypowiedzenia, uzależniony od staży pracy. W Pana przypadku będzie to okres trzech miesięcy, ponieważ czas zatrudnienia w firmie przekracza okres trzech lat. Jeżeli natomiast przyczyna rozwiązania umowy o pracę tkwi w problemach niezwiązanych z pracownikiem, np. ogłoszenie upadłości, pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia, jednak maksymalnie do jednego miesiąca. W takim wypadku, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Podstawną jest tutaj art. 36, § 1 Kodeksu Pracy.

  Jeżeli natomiast chodzi o kwestię odpraw, są one zależne od stażu pracy, powodów rozwiązania umowy oraz innych czynników. Zasadnicza kwestią jest jednak to, że odprawy mogą być wypłacane wyłącznie przez pracodawcę zatrudniającego ponad 20 osób. Zasada ta została uregulowana w ustawie z 13 marca 2003 roku (ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników). Wnioskując z Pana opisu, niestety prawo wyklucza Pańskiego pracodawcę z obowiązku wydania odpraw.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-04-25 08:01 autor odpowiedzi: Sebastian Jarych

  Dzień dobry.

  Przy stażu powyżej 3 lat u tego pracodawcy przysługuje Panu 3 miesięczny okres wypowiedzenia. 

  Co do odprawy, to wskazać należy, że jest odprawa z kodeksu pracy (przysługująca osobom, które nabyły prawo do renty lub emerytury i na nią przechodzą) oraz odprawa pieniężna wynikająca z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy 
z przyczyn nie dotyczących pracowników.

  Tu w Pana wypadku, stażu powyżej 8 lat, odprawa ma wysokość trzymiesiecznego wynagrodzenia oblicznego jak ekwiwalent za urlop. Czy przepisy tej ostatniej ustawy stosują się do Pana firmy zależy od tego czy zatrudnia ona co najmniej 20 pracowników.

  Na formu są inne wątki na ten temat - proszę również tam poczytać.

  zatroskany skomentował/a odpowiedź 2013-04-27 16:38

  Bardzo dziękuję

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania