eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron a umowa o zakazie konkurencji


2013-04-10 17:04 autor: kret33

4 459 odsłon

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron a umowa o zakazie konkurencji

Witam,

Proszę o odpowiedź czy rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron skutkuje również rozwiązaniem umowy o zakazie konkurencji?

Umowa o zakazie konkurencji zawarta była na czas pracy jak i również 2 lata po ustaniu stosunku pracy.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-11 08:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dzień dobry,

  zgodnie z k.p. zakaz konkurencji może obowiązywać zarówno w czasie trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu. Podstawą do zawarcia umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy jest art. 1011 k.p. Podstawą zaś do zawarcia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest art. 1012 k.p. Umowa taka nazywana jest klauzulą konkurencyjną i może być zawarta z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

  Istotą klauzuli konkurencyjnej jest obowiązywanie zakazu konkurencji właśnie po ustaniu stosunku pracy. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron nie powoduje więc automatycznie rozwiązania umowy o zakazie konkurencji. Zakaz konkurencji obowiązuje bowiem przez okres wskazany w umowie o zakazie konkurencji, a więc w tym przypadku przez okres 2 lat po ustaniu stosunku pracy.

  Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy może być jednak rozwiązana za wspólnym porozumieniem stron, przed upływem tego okresu. Konieczne jest tutaj jednak odrębne porozumienie stron co do rozwiązania umowy o zakazie konkurencji.

  Z wyrazami szacunku,

  Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych 

  Wyląg Spółka Partnerska

  Tarnowskie Góry

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania