eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Co mam zrobić: chcę pozostać na tym stanowisku ale niby chce je zlikwidować


2013-01-24 16:08 autor: nacia36

3 474 odsłon

Co mam zrobić: chcę pozostać na tym stanowisku ale niby chce je zlikwidować

Witam! Mój pracodawca nie chce mnie na stanowisku fryzjerki i proponuje mi prace w pralni w jednej firmie, a mam umowę na czas nieokreślony lub czasowe oddelegowanie na 3 miesiące na inne stanowisko, a w umowie mam fryzjer. Czy może? Co mam robić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-01-25 11:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dzień dobry,

    zgodnie z art. 42 k.p. pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, pod warunkiem, że nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia pracownika i odpowiada jego kwalifikacjom oraz jest uzasadnione potrzebami pracodawcy. W takim wypadku pracodawca nie musi dokonywać wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

    Na podstawie tego artykułu pracodawca może także wypowiedzieć pracownikowi wynikające z umowy warunki pracy i płacy. W takim wypadku powinien przedstawić pracownikowi nowe warunki na piśmie. W takiej sytuacji ma Pani prawo odmówić przyjęcia warunków pracy proponowanych przez pracodawcę przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, co spowoduje rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia. Po rozwiązaniu umowy o pracę będzie Pani miała prawo do wystąpienia do sądu z roszczeniem o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie, jeżeli wypowiedzenie warunków pracy dokonane było przez pracodawcę w sposób niezgodny z prawem.

    Z wyrazami szacunku,

    Magdalena Ligus

    Kancelaria Radcy Prawnego

    mgr Stanisław Wyląg

    Tarnowskie Góry

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-03-15 20:04 przez konto usunięte

    Czy muszę zgodzić się na zmianę stanowiska pracy po urlopie rodzicielskim?

    Witam,
    piszę z pytaniem odnośnie mojego powrotu w czerwcu do pracy po urlopie rodzicielskim. Umowę w swoim zakładzie pracy mam na czas nieokreślony i pełnię funkcję zastępcy kierownika.
    Mój przełożony nie zmusza mnie, lecz informuje, że może lepiej byłoby gdybym zrezygnowała z funkcji na rzecz praco...

  • matkapolka1

    Dodano 2013-11-21 22:44 przez matkapolka1

    Zmiana stanowiska pracy po urlopie wychowawczym

    Witam,
    obecnie jestem na urlopie wychowawczym, z różnych powodów muszą przedłużyć urlop o następny rok. Moja kadrowa jest bardzo niezadowolona z tego powodu. W związku z tym dowiaduję się z różnych źródeł, że zamierza mnie przenieść na inne stanowisko. Chce się mnie pozbyć, gdyż taki pracownik wedłu...

  • monte

    Dodano 2013-01-02 19:10 przez monte

    Zmiany organizacyjne a wypowiedzenie zmieniające

    W strukturze organizacyjnej firmy doszło do zmian organizacyjnych, które spowodowały że zadania oraz stanowisko pracownika zostały przeniesione z jednego działu do drugiego. Pracownik nie chciał się zgodzić na porozumienie, więc otrzymał wypowiedzenie warunków pracy (3 miesiące) w kwestii nazwy zajm...

  • hotka1

    Dodano 2013-08-28 13:00 przez hotka1

    Wypowiedzenie zmieniające płacę i stanowisko w okresie przedemerytalnym

    Od października 2009 roku pracowałem na stanowisku dyrektora technicznego. Po zmianie zarządu firmy otrzymałem wypowiedzenie zmieniające odwołujące mnie z funkcji i przenoszące do działu produkcyjnego na szeregowe stanowisko motywując likwidacją stanowiska dyrektora.
    Jednocześnie zaproponowano mi no...

  • m.pika

    Dodano 2013-03-19 13:17 przez m.pika

    Pozorna likwidacja stanowiska pracy

    Pracodawca zlikwidował stanowisko pracy, a obowiązki zostały "podpięte" pod innego kierownika.
    Czy jeśli nazwa z kierownika magazynu została zmieniona na kierownika zmiany, to czy mamy do czynienia z pozorną likwidacją stanowiska?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Przywrócenie do pracy na nieistniejące stanowisko

    Przywrócenie do pracy na nieistniejące stanowisko

    Sąd przywrócił nam pracownika do pracy. Niestety stanowisko, na którym pracował zostało niedawno zlikwidowane. Czy w takim razie musimy go przyjąć do pracy? Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

  • Zmiana stanowiska pracy a konieczność zmiany umowy o pracę

    Zmiana stanowiska pracy a konieczność zmiany umowy o pracę

    Rozważmy następujący przypadek: zatrudniamy pracownika na umowę na czas nieokreślony na stanowisku administracyjnym. Zamierzamy zmienić pracownikowi stanowisko na pracownik ds. personalnych w celu zastępstwa osoby przebywającej na zwolnieniu ...

  • Przeniesienie pracownika na inne stanowisko

    Przeniesienie pracownika na inne stanowisko

    Rozważmy następujący przypadek: pracownik choruje 182 dni. Lekarz wystawił mu zaświadczenie dopuszczające do pracy pod warunkiem zmiany stanowiska pracy. Jaki obowiązek ma zakład pracy w stosunku do takiego pracownika? Jak należy ...

  • Umowy o pracę - ważne zmiany

    Umowy o pracę - ważne zmiany

    W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania