eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy delegacja jest czasem pracy w zadaniowym czasie pracy?


2012-12-07 22:17 autor: Minikado

10 517 odsłon

Czy delegacja jest czasem pracy w zadaniowym czasie pracy?

Dzień dobry, Mam pytanie dot. zadaniowego czasu pracy w delegacji. Pracuję jako przedstawiciel w wydawnictwie, mam zadaniowy czas pracy. W tym miesiącu firma zorganizowała 2 dniowe obowiązkowe szkolenie w Toruniu. Moja szefowa poinformowała mnie, że ze względu na odległość od mojego miejsca zamieszkania (mieszkam w Krakowie, a pracę wykonuję na terenie woj. małopolskiego) mogę przyjechać na szkolenie dzień wcześniej i wyjechać dzień później. Firma zapewni mi dodatkowe 2 noclegi i wyżywienie. Dzień przed szkoleniem szefowa poinformowała mnie, że w związku z tym, że dojazd na konferencję nie liczy się do mojego czasu pracy, muszę nadrobić zadania, które normalnie wykonywałabym w dniu dojazdu i powrotu ze szkolenia, czyli spotkania z klientami (3 dziennie x 2 dni, czyli 6 spotkań).

Dojazd na szkolenie zajął mi 8 godzin, tak samo powrót - kolejne 8 godzin. Jechałam samochodem służbowym z drugą koleżanką, zatrudnioną na tym samym stanowisku, prowadziłyśmy auto na zmianę. Wyjechałyśmy w Krakowa 3.12 o 11:30 rano, dojechałyśmy do Torunia ok. 20:00 tego samego dnia.  W dokumencie delegacji, który wypełniłam po powrocie wpisałam 4 dni, za jej początek uznając godzinę wyjazdu z Krakowa, a za jej koniec godzinę powrotu do Krakowa, czyli 6 grudnia godz. 17:00 (wyjechałyśmy z Torunia o godz. 9:00 rano).

Czy faktycznie czas spędzony w delegacji na samym dojeździe nie liczy się jako mój czas pracy? Czy firma nie powinna wyznaczyć mi tego dojazdu na konferencję jako osobnego zadania? Czy może należy całą 4 dniową delegację traktować jako 4 dni normalnej pracy w delegacji? Zadałam to pytanie w firmie, ale niestety nikt nie umie na nie odpowiedzieć. Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-01 06:40 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  czasem pracy jest podróż służbowa w normalnych godzinach pracy - w systemie zadaniowym takich godzin nie ma, myslę, że w tym przypadku można by zaliczyć ten czas do czasu pracy.

  brak realnej możliwości wykonywania ustalonych zadań w określonym czasie spowodowany poleceniem pracodawcy (tu: polecenie udziału w szkoleniu) skutkuje stosunkowym obniżeniem wymiaru zadań (podobnie jak np w przyapdku choroby)

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • dino68

  Dodano 2013-02-13 20:31 przez dino68

  Delegacja zagraniczna a wynagrodzenie za dojazd własnym samochodem w dzień wolny

  Pracodawca wysłał mnie w delegację zagraniczną (Holandia) samochodem prywatnym. Jazda odbywała się w niedzielę (dzień u mnie wolny od pracy) chcę zaznaczyć, że samochodem jechałem sam (bez innych pracowników mojej firmy). Podróż Trwała 14 godz. Jest to wszystko udokumentowane w formularzu wyjazdu sł...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-23 20:47 przez konto usunięte

  Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

  Czas pracy pracownika z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności to 7 godz. i nie może on pracować w nadgodzinach. Czy takie same zasady obowiązują w czasie delegowania takiego pracownika np. na szkolenie? Jeśli tak to proszę o podanie podstawy prawnej.

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-03 17:51 przez konto usunięte

  Delegacja a dzień przejazdowy do domu

  Czy pracownikowi w czasie delegacji należy się pracownikowi dzień przejazdowy do domu?

 • bodzio68

  Dodano 2012-10-29 10:04 przez bodzio68

  Rozliczenie delegacji

  Witam, chciałem zapytać, jak mogę rozliczyć czas pracy w delegacji. Otóż jestem pracownikiem ochrony i konwojentem. Moja podróż służbowa z bronią i konwojowanym mieniem rozpoczęła się 25.10.2012 r o godz. 19.00. Tego dnia miałem wg harmonogramu pracy zmianę ranną od 6.00-14.00, która została skreślo...

 • roman69

  Dodano 2013-12-14 22:40 przez roman69

  Jak rozliczyć przepracowany czas pracy w delegacji?

  Witam,
  pracownik (magazynier) pracuje od 8-16. O godz. 19 wyjeżdża w delegację, dostawa towaru do kontrahenta samochodem służbowym do 3,5 tony dociera na miejsce o godz. 3 następnego dnia. Do godz. 7 odpoczywa w samochodzie, zostaje rozładowany i wraca do firmy o godz. 18. Ile czasu pracuje? Jak roz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania