eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › dodatek nocny


2012-02-16 17:43 autor: andrzej

6 926 odsłon

dodatek nocny

pracuje w ochronie  poza miejscem zamieszkania na pelny etat w ciągu miesiąca wypada mi okolo 80 godzin pracy w nocy, moje wynagrodzenie to 1500 bruto a dodatek nocny jest wliczony w te wynagrodzenie czy to jest zgodne z prawem? moje wynagrodzenie netto wynosi 116.86 wraz z dodatkiem nocnym

Pytanie zaktualizowano 2012-02-18 18:10

Witam pracuje w ochronie  poza miejscem zamieszkania na pelny etat w ciągu miesiąca wypada mi okolo 80 godzin pracy w nocy, moje wynagrodzenie to 1500 bruto a dodatek nocny jest wliczony w te wynagrodzenie czy to jest zgodne z prawem? moje wynagrodzenie netto wynosi 1116.86 wraz z dodatkiem nocnym .... dziekuje za odpowiedz

Pytanie zaktualizowano 2012-02-23 08:33

Witam i dziekuje za odpowiedzi na moje pytanie no coż jesli to jest  zgodne z prawem to po co ten dodatek nocny  jest ? osoby które nie pracują w nocy mają też minimalne wynagrodzenie to jest niesprawiedliwe :-((((  tak mam umowę na caly etat lecz także zapisana  jest stawka godzinowa tj.8 zł brutto.......a jesli bym mial wynagrodzenie wieksze niż minimalne to juz dodatek nocny bym miał ? pamietam   jak pracowalem w dawnej firmie to taki dodatek nocny mi sie należal i dostawalem dodatkowo do wynagrodzenia, oczywiście zarabiałem  dużo wiecej niz minimalna płaca a teraz czlowiek zarabia grosze i jeszcze dodatek sie nie należy poza minimalne wynagrodzenie ,jest to smutne i bolesne tak tylko jest chyba w naszym kraju :-((  jeszcze raz dziekuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie :-)

Pytanie zaktualizowano 2012-02-23 15:20

Witam serdecznie jeszcze raz  ;-) dla mnie było także podejrzane dlaczego w umowie o prace daje sie stawkę  godzinową kiedy i tak wiadomo ze ona nie przekroczy najniższego wynagrodzenia teraz już rozumiem ,to wszystko jest perfidne  od strony pracodawcy ! praca w nocy jest bardzo wyczerpująca a oni tak to wykorzystują ,jest to przykre a miało być państwo przyjazne chyba dla pracowawcy a nie dla pracownika :-(( a i tak z mojej pracy mają duże profity ponieważ jestem osobą niepełnosprawną a dodatek  dla pracodawcy wynosi w moim przypadku około 1500zl....dzięki jeszcze raz za podjęcie tematu i odpowiedzi ....ps . w tym kraju to mnie trzyma tylko przyciąganie ziemskie lecz na wyjazd za granice to za późno mam juz 50 lat chyba bym sie nie potrafił odnaleźć w nowej rzeczywistości a i zdrowie nie pozwala ..pa kochani :-)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-02-20 07:53 autor odpowiedzi: mia70

  Witam,

  tak jest to zgodne z prawem, pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-02-22 14:31 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

  Mia70 - czy na pewno zgodnie z prawiem? Trochę za mało szczegółów... Czy jesteś zatrudniony na cały etat? Nie masz czasem wpisanej stawki godzinowej w umowie?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-02-22 18:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  No właśnie – wlicza się czy nie? :)

  USTAWA

  z dnia 10 października 2002 r.

  o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

   

  Art. 6. 1. Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w trybie art. 2 i 4, z zastrzeżeniem ust. 2.

  2.  Wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy, z zastrzeżeniem ust. 3, nie może być niższa niż 80 % wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

  3. Do okresu, o którym mowa w ust. 2, wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

  4. Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z zastrzeżeniem ust. 5.

  5. Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

    1)  nagrody jubileuszowej;

    2)  odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;

    3)  wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

  Art. 7. 1. Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika, obliczone zgodnie z art. 6 ust. 4, jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania.

  2. Wyrównanie wypłaca się za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia.

  3. Pracownikom wynagradzanym na podstawie godzinowych stawek wynagrodzenia wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, obliczoną zgodnie z art. 6 ust. 4, przeliczoną na godzinę pracy.

  4. Pracownikom wynagradzanym na podstawie miesięcznych stawek wynagrodzeń, którym nie przysługuje wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar czasu pracy, wyrównanie wypłaca się za każdą godzinę pracy. Wyrównanie stanowi różnicę między wysokością wynagrodzenia godzinowego, wynikającą z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadającą do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu w ramach pełnego wymiaru czasu pracy, a wysokością wynagrodzenia pracownika w danym miesiącu, obliczoną zgodnie z art. 6 ust. 4, przeliczoną na godzinę pracy.

   

   

  Wygląda zatem na to, że wypłata w wysokości 1500 zł za dany miesiąc, jeżeli nie ma w niej nadgodzin, lecz jest wliczony dodatek za pracę w nocy, jest prawidłowa.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-02-22 23:06 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

  Krzysztof, czy na pewno? Dodatek za godziny nocne. Nie płaca podstawowa. Ja stoję na stanowisku, że jednak godziny nocne są płatne dodatkowo... Poszukam wyroków :)

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-02-23 07:03 autor odpowiedzi: mia70

  Witam,

  a i owszem wypłacane są dodatkowo, ale wliczane są do wynagrodzenia co podwyższa wysokość wynagrodzenia do wynagrodzenia minimalnego  i w tym momencie większość pracodawców uważam postępuję nie fair, bo wg przepisów jest zgodna, ale czy jest fair wobec pracowników, którzy pracują w godzinach nocnych i  w zasadzie są pokrzywdzeni,pozdrawiam 

  Marcin Siedlecki skomentował/a odpowiedź 2012-02-23 11:39

  Justynko, dlatego spytałem się Andrzeja czy nie ma wpisanego w umowie o pracę wynagrodzenia godzinowego - okazało się że ma stawkę 8 zł. Dlatego dodatek nocny w jego przypadku można wliczać do najniższego wynagrodzenia :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-02-23 07:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  To, czy takie postępowanie jest dobre z moralnego punktu widzenia, to zupełnie inna bajka (wyzysk człowieka przez człowieka nie zna granic niestety ....). Niemniej skupiamy się na stwierdzeniu, czy działanie takie jest zgodne z prawem.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-02-23 07:19 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 6 kwietnia 2009 r. (GPP-471-4560-25/09/PE/RP) w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracownika

  25/09/PE/RP) w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracownika

   

  Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679 ze zm.) do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące mu składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z zastrzeżeniem ust. 5.

   

  W myśl ust. 5 przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

  1) nagrody jubileuszowej,

  2) odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,

  3) wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

  Według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez GUS do wynagrodzeń osobowych należą też dodatek m.in. za pracę w nocy. Mimo że taki stan rzeczy budzi wątpliwości i zastrzeżenia Państwowej Inspekcji Pracy, która postuluje o zmianę dotychczasowych przepisów w tej materii, to zgodnie z przepisami do minimalnego wynagrodzenia (wynoszącego obecnie 1276 zł) możemy wliczać dodatek za pracę w nocy.

  Wskazuje na to treść załącznika do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń przyjęta przez GUS, do którego odsyła ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

  W myśl postanowień załącznika wynagrodzenia osobowe obejmują w szczególności:

  1) wynagrodzenia zasadnicze w formie czasowej, akordowej, prowizyjnej i innej,

  2) dodatki za staż pracy oraz inne dodatki (dodatkowe wynagrodzenia) za szczególne właściwości pracy, szczególne kwalifikacje lub warunki pracy,

  3) premie i nagrody regulaminowe i uznaniowe,

  4) dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,

  5) wynagrodzenia dodatkowe za prace wykonywane w ramach obowiązującego wymiaru czasu pracy, lecz niewynikające z zakresu czynności,

  6) wynagrodzenia za czynności przewidziane do wykonania poza normalnymi godzinami pracy w zakładzie lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (np. dyżury, pełnienie pogotowia domowego),

  7) wyrównanie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,

  8) wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, wypłacane ze środków pracodawców (wynagrodzenia za urlopy wypoczynkowe i dla poratowania zdrowia, za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, za czas przestoju niezawinionego przez pracownika i in.),

  9) nagrody jubileuszowe, odprawy rentowe i emerytalne, ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i inne,

  10) uposażenia posłów i senatorów wraz z uposażeniem dodatkowym, odprawy emerytalne, rentowe i parlamentarne posłów i senatorów, odprawy pracowników biur klubów, kół poselskich i senatorskich oraz zespołów parlamentarnych w związku z zakończeniem kadencji Sejmu i Senatu, a także odprawy dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, z którymi został rozwiązany stosunek pracy w związku z upływem kadencji,

  11) świadczenia o charakterze deputatowym (wartość świadczeń w części nieopłaconej przez pracownika) lub ich ekwiwalenty pieniężne (np. deputaty węglowe, energetyczne, środków spożywczych), a także ekwiwalenty za umundurowanie jeśli obowiązek jego noszenia wynika z obowiązujących ustaw,

  12) świadczenia odszkodowawcze (w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia), dodatek wyrównawczy wypłacany pracownikom, których wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

   

  Oczywiście listę tę należy zweryfikować, biorąc pod uwagę art. 6 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

   

  Główny Inspektorat Pracy

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2012-02-23 10:27
  źródło:

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-02-23 11:33 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

  Ok. Krzysztof - z tym stanowiskim się zgadzam (jeżeli ktoś ma w umowie o pracę wynagrodzenie godzinowe (np. 7 zł/h). Wiele firma tak robi, i świadomie pracownikowi wypłaca wyrównanie do najniższej. Wtedy dolicza do tej najniższej również dodatki. Co w przynadku gdy pracownik ma w umowie o pracę najniżesz wynagrodzenie pracując na cały etat? W tym przypadku powiedzmy 1500 z ł brutto i przysługuje takiej osobie dodatek za godziny nocne (powiedzny za 20 godzin). Kombinujcie :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-02-24 07:13 autor odpowiedzi: mia70

  Witam, Panie Andrzeju polecamy sie na przyszłość.

  Marcin, ale jeśli w umowie będzie zapis 1500,00 brutto wynagrodzenie zasadnicze to wtedy musimy wypłacać wszystkie dodatki w tym nocny, natomiast jak będzie zapis wynagrodzenie minimalne no to na logikę możemy wliczyć do tego ten dodatek nocny skoro tak przepisy stanowią no i niestety zrobi nam się minimalne, tak to sobie wydedukowałam,pozdrawiam

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy skomentował/a odpowiedź 2012-02-26 13:33

  Nic dodać nic ująć ;)

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania