eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › lista obecności


2012-02-15 17:45 autor: madzialena

3 592 odsłon

lista obecności

moja umowa o pracę stanowi o 8-godzinnym systemie pracy, ja natomiast pracuję w systemie 12-godzinnym i jestem zmuszana do podpisywania listy 12-godzinnej listy obecności raz na koniec roku, czy mój pracodawca może tego wymagać od mojej osoby i czy jest to zgodne z prawem

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-02-15 21:49 autor odpowiedzi: skrzypek.l

  wg art.149 kodeksu pracy pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Pracodawca udostępnia tę ewidencję pracownikowi, na jego żądanie.

  Pracodawca ma obowiązek prowadzenia takiej ewidencji, a jeżeli się z niego nie wywiązuje, może to być uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art.281 pkt 5 i 6 K.P.).

  Ewidencjonowany powinien być cały przepracowany przez pracownika czas, zwłaszcza jeżeli wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych.

  Oprócz karty ewidencji czasu pracy pracodawca może prowadzić inne pomocnicze formy ewidencji np. listę obecności, rejestr wyjść w czasie pracy, rejestr zwolnień od pracy itp. Także sama lista obecności i jej podpisywanie nie jest obowiązkowe wg. KP pod warunkiem, że ewidencja czasu pracy jest, i jest prowadzona prawidłowo przez pracodawcę (w określony przez niego samego sposób).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-02-16 18:29 autor odpowiedzi: mia70

  Witam, proszę zerknąć do regulaminu pracy i artykułu, ktry mówi o sposobie potwierdzania obecności w pracy, pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania