eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienie pracownika/kara dyscyplinarna?


2008-02-04 14:45 autor: michal.c

3 094 odsłon

Zwolnienie pracownika/kara dyscyplinarna?

Witam.

Zastanawiam się nad taką kwestią

Pracownik, nagminnie spóźnia sie do pracy/ nie mówię tu o godzinnych spóźnieniach, 5-20min, ja nauczony jestem być na z 5ć, by o 00 by gotowym do pracy a nie ze spóźnieniem sie do niej przygotowywać dopiero/, praktycznie codziennie, nieusprawiedliwione nieobecności /dużo ich nie ma, ale są/, a do tego jeszcze lekceważący stosunek do powierzonych mu zadań, czy poleceń przełożonego.

Najlepiej byłoby go zwolnic dyscyplinarnie - takie moje zdanie /ale jak to uczynić, by wszystko było zgodne z KP/, taka sytuacja pojawia się juz nie pierwszy raz ze ów pracownik lądował " na dywaniku". Czy istnieje inna możliwość wyciągnięcia w stosunku do niego jakiejś kary / czy to finansowej, czy nagana wpisana do karty pracownika/.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-05 12:56 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Naganne zachowanie pracownika obliguje pracodawcę do wymierzenia kary. Zgodnie z rejestrem kar wymienionych w artykule 108 kodeksu pracy pracodawca może zastosować wobec pracownika kary porządkowe - upomnienie, naganę i karę pieniężną. Przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i dotychczasowy stosunek do pracy pracownika. Tak, więc nieprzestrzeganie przez pracownika praw pracowniczych(art. 100 k.p) umożliwia pracodawcy nałożenie kary dyscyplinarnej oraz wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę. Pracodawca ma możliwość wyboru, jaką karę wymierzyć - kara dyscyplinarna lub rozwiązanie umowy.

    A zatem według kodeksu pracy (art. 52.§ 1.) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. Owe obowiązki pracownicze wyszczególnione zostały w (art.100 k.p.):

    1) przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,

    2) przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,

    3) przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,

    4) dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,

    5) przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,

    6) przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

    Oświadczenie jednej ze stron o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę powinno być złożone w formie pisemnej. Powinno zawierać poza wyrażeniem woli o natychmiastowym zakończeniu stosunku pracy również przyczyny rozwiązania umowy.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania