eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Przerwa w pracy


2008-02-01 08:07 autor: Magda_D

1 898 odsłon

Przerwa w pracy

Czy pracodawca musi wyznaczyć w określonych godzinach przysługującą 15 minutową przerwę pracownikowi? :confused:

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-02-01 13:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zgodnie z art. 134 k.p. jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. A zatem przerwa w pracy to zaplanowany przez pracodawcę czas zaprzestania świadczenia pracy w czasie dnia pracy.

    Nadmienie też, iż dwie półgodzinne przerwy należą się pracownicy karmiącej dziecko piersią, która pracuje więcej niż 6 godzin dziennie (art. 187 k.p). Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. Według art. 202 k.p, gdy dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest obowiązany wprowadzić przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut, wliczaną do czasu pracy. A także pracodawca w niektórych przypadkach może dokonać także skrócenia czasu pracy poniżej ogólnych norm. Skrócenie takie dotyczy pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia. Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca może także wprowadzić przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy (art.141 k.p). Przerwa ta nie może przekraczać 60 minut.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-02 21:36 autor odpowiedzi: Joanna.P

    Wsztstko zalezy od organizacji pracy w danym zakładzie. Proszę coś więcej napisać o charakterze pracy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania