eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › rozwiązanie umowy o pracę


2008-01-30 10:06 autor: evotike

1 919 odsłon

rozwiązanie umowy o pracę

Witam, mam pytanie odnośnie zwolnienia się z pracy. czy w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę z mojej strony, pracodawca może zwolnić mnie dyscyplinarnie? Mimo iż wręczyłam mu wypowiedzenie, to wiadomą sprawą jest że osoba ta może to wypowiedzenie zniszczyć i zwolnić mnie z winy pracownika, tym bardziej że zostałam nastraszona jej prawnikiem. nie uważam żeby naruszyła swoje obowiązki, mój pracodawca po prostu zirytował się że chce odejść. proszę o poradę

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-01-30 12:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę a rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Jeśli jest Pani zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony to zgodnie z art. 36.§ 1.k.p okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

    2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

    1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

    3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata,

    Natomiast jeśli ma Pani w umowie zapis (zakaz konkurencji) - umożliwia to pracodawcy egzekwowanie odszkodowania, jeżeliby klauzula zostałaby naruszona.

    Jednakże jeśli jest to umowa terminowa to zasada wypowiadania stosunku pracy w tego typu umowach nie jest procedurą stosowaną jednakowo. A zatem rozwiązanie umowy na czas określony następuje z upływem czasu, na który została zawarta a więc nie zawiera w swojej treści postanowienia o prawie wypowiedzenia, a co za tym idzie - nie może być rozwiązywana za wypowiedzeniem. Od powyższego występuje jednak wyjątek – zawarcie w umowie tzw. klauzuli o wypowiedzeniu. Zawarcie w umowie zapisu - klauzuli o wcześniejszym wypowiedzeniu umożliwia zgodnie z kodeksem pacy jej rozwiązanie.

    W razie jakichkolwiek wątpliwości podaje Pani namiar do Państwowej Inspekcji Pracy - specjalista w Pani województwie udzieli bezpłatnie porady

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-30 15:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Pracodawca nie może zwolnić pracownika dyscyplinarnie dlatego, że mu sie tak podoba. Kodeks pracy wskazuje, kiedy pracownik może zostać zwolniony dyscyplinarnie. Z całą pewnością nie zalicza się do takich przyczyn złożenie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-31 12:14 autor odpowiedzi: Joanna.P

    Czy ma potwierdzenie złożenia wypowiedzenia do pracodawcy?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-01-31 16:58 autor odpowiedzi: evotike

    No właśnie w całym tym zamieszaniu i nerwach nie zrobiłam kopii rozwiązania umowy o pracę i teraz boje się że pracodawca może to porwać i napisać mi niezbyt miłe uzasadnienie w świadectwie pracy. słyszałam i czytałam że dyscyplinarne zwolnienie z pracy może nastąpić w wyniku jakiegoś ciężkiego przewinienia, potwierdzonego dowodami, a to że nie dogadałam się z pracodawcą, czy może być powodem takiego zapisu?w sumie oni mają zazwyczaj więcej praw i zawsze może uzasadnić że źle wykonywałam swoje obowiązki

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-01 14:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

    -podaje Panu namiar do Państwowej Inspekcji Pracy. Specjalista w Pana województwie udzieli bezpłatnie porady. Jednakże nadmienie, iż rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym przez pracodawcę z winy pracownika jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych przypadkach. Zgodnie z kodeksem pracy (art. 52 k.p) przesłankami tymi są:

    - ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,

    - popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,

    - zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,

    Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-02-02 21:34 autor odpowiedzi: Joanna.P

    Proszę się zastanowić, czy ma Pani może świadków, że wręczyła Pani wypowiedzenie- jak może to pani udowodnić.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania