eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy pracownica może zataić ciążę?


2021-03-31 01:37 autor: Elaa3

2 472 odsłon

Czy pracownica może zataić ciążę?

Dzień dobry,

chciałabym zapytać, czy pracownica może zataić ciążę przy podpisywaniu umowy na czas określony jeżeli wie, że w ciąży nie będzie wykonywać tej pracy ze względu na szkodliwe warunki?

Pracownicy kończy się umowa o pracę na czas określony z końcem marca. 18 marca poprosiła mnie, czy nie mogłaby podpisać następnej umowy wcześniej - czyli tej, która obowiązywałaby dopiero od 1 kwietnia, ponieważ stara się o kredyt na samochód.

Nawiasem mówiąc umowa na czas określony tj. 4 miesiące, nie jest żadnym zabezpieczeniem dla banków na kilkuletni kredyt.

Wówczas nie spodziewałam się jednak podstępu i postanowiłam jej po ludzku pomóc.

W ten sposób osiągnęła swój cel. Po czym, po podpisaniu  następnej umowy o pracę  na czas określony w dniu 18 marca, która dopiero obowiązywałaby od 1 kwietnia, po kilku dniach poinformowała mnie, ze idzie na L4 ponieważ jest w ciąży 10 tygodni. Z dniem 31.03 jej okres ciąży nie przekroczyłby 3 miesięcy.

Na uwagę zasługuje fakt, ze pracownica doskonale wiedziała, że nie będzie pracować w ciąży, ponieważ jej praca może być szkodliwa dla niej w takim stanie.

Czy to nie jest oszustwo?

Rozumiem, że prawo chroni kobiety w ciąży, ale jak to wygląda w sytuacji, gdy pracodawcę celowo wprowadza  się w błąd i działa on pod wpływem błędu?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-04-17 20:40 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pracownica nie ma obowiązku informowania pracodawcy o ciązy, a pracodawca nie ma prawa o to pytać.Wynika to z Kp, a także z RODO.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • jagoda-28

  Dodano 2021-01-22 16:59 przez jagoda-28

  Zatajenie że jestem w ciąży

  Dzień dobry, mam pytanie - jestem w 11 tygodniu ciąży, mam umowę o pracę na czas określony do 30 marca, a od pierwszego kwietnia powinnam podpisać umowę na stałe. Co mi grozi jak zataję, że jestem w ciąży i podpiszę umowę o pracę na czas nieokreślony?

 • milenax24

  Dodano 2020-11-26 21:00 przez milenax24

  Zatrudnienie po stażu na miesiąc

  Witam, od 1 grudnia zostaję zatrudniona po stażu na okres jednego miesiąca na umowę o pracę, ponieważ taki jest wymóg. Już dziś wiem, że jestem w 10 tyg. ciąży.
  Moje pytanie brzmi: jeśli po podpisaniu umowy powiadomię pracodawcę o ciąży czy zostanie mi ona przedłużona do dnia porodu? Czy umowa o pra...

 • Calineczka0706

  Dodano 2020-08-06 13:51 przez Calineczka0706

  Przedłużenie umowy a zatajenie ciąży

  Witam,  mam umowę do końca sierpnia br. od września umowa ma być przedłużona, jednak jestem w ciąży, o czym pracodawca nie wie. Czy jeśli nie poinformuję pracodawcy, podpiszę nową umowę i wtedy dopiero pójdę na zwolnienie to poniosę jakieś konsekwencje?

 • Najna

  Dodano 2019-07-15 17:53 przez Najna

  Rozpoczęłam nową pracę i dowiedziałam się o ciąży. Co mam robić?

  Dzień dobry, otóż od zeszłego tygodnia mam umowę na rok. Dziś zrobiłam test i okazało się, że jestem w ciąży. 22 lipca mam lekarza i będę wszystko już wiedziała.
  Czy mówić pracodawcy od razu o ciąży? A co, jeśli mnie zwolni, przecież nie pracuję tam długo zaledwie kilka dni. Podobno kobiety w ciąży ...

 • Iv666

  Dodano 2018-12-27 20:43 przez Iv666

  Koniec umowy a ciąża

  Witam,
  aktualnie jestem w 17. tygodniu ciąży. Umowa na czas określony do 31.12.2018. Pracodawca o ciąży nie wie. Nie informowałam go z racji, że liczyłam na nową umowę o czym poinformowano mnie w listopadzie, że taka będzie - poprzednia była na 2 lata. W firmie pracuję 2 lata, mam tam dwie umowy i k...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

  Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

  Rozważmy następujący przypadek: na okres nieobecności pracownika X, będącego na urlopie wychowawczym (od 1 maja 2007 r. do 31 maja 2008 r.) zatrudniliśmy pracownicę Y. Dnia 10 lutego 2008 r. okazało się, że pracownica Y jest w drugim ...

 • Podpisanie umowy o pracę: rodzaje i warunki

  Podpisanie umowy o pracę: rodzaje i warunki

  Najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy pracodawca powinien wręczyć pracownikowi umowę o pracę na piśmie. W Kodeksie pracy nie określono, czy powinno to nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Można więc przyjąć, że pracownik ...

 • Fikcyjna umowa o pracę po zabiegu in vitro?

  Fikcyjna umowa o pracę po zabiegu in vitro?

  Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrywał skargę w sprawie Jurčić przeciwko Chorwacji (skarga nr 54711/15) dotyczącą odmowy prawa do ubezpieczenia społecznego kobiecie w ciąży. Zdaniem organu podjęcie przez pracownicę nowego ...

 • 22 listopada czasowe zatrudnienie zmieni się w stałą umowę o pracę

  22 listopada czasowe zatrudnienie zmieni się w stałą umowę o pracę

  Już 22 listopada 2018 roku czeka nas zmiana w prawie pracy. Według niej niektóre umowy o pracę zawarte na czas określony automatycznie przekształcą się w umowy stałe, czyli na czas nieokreślony.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania