eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Odwołanie od decyzji ZUS do sądu - uszczerbek na zdrowiu


2019-02-14 10:49 autor: 11232

4 591 odsłon

Odwołanie od decyzji ZUS do sądu - uszczerbek na zdrowiu

Witam,

co powinno być zawarte w odwołaniu? Czy biegłego powołuje sąd z urzędu czy muszę napisać, że wnoszę o powołanie biegłego?

Przyznano mi 19% uszczerbku trwałego - uraz, dłoń lewa, dominująca z trzech pozycji 138 a 141b 136a.

Nie zgadzam się z pozycją 138 i 136, czyli muszę napisać, że zaskarżam decyzję w części i podpunkty, z którymi się nie zgadzam. Co można wpisać w uzasadnieniu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-02-17 23:58 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Jeśli nie złoży Pan wniosku o biegłego, Sąd powołą biegłego z urzędu. Ja jednak przyjęłam praktykę skłądania wniosku o biegłego konkretnej specjalności, ponieważ Sądy często powołują nieodpowiednich biegłych i ograniczają się do 1 biegłego. Jeśli natomiast wniosek dotyczy dwóch biegłych różnych specjalności (np. ortopedy i neurologa, albo ortopedy i chirurga urazowego), wówczas sąd powołuje dwóch biegłych i jest większe prawdopodobieństwo, że opinia któregoś z nich będzie korzystna. Zatem lepiej samemu złożyć wniosek o biegłego (zdarzała się że w sprawach urazowych Sąd z urzędu powołuje lekarza chorób wewnętrznych). 
  Co do zakresu zaskarżenia, decyzję należy zaskarżyć w części. Jednakże błędem byłoby wskazywanie pozycji z Rozporządzenia, jako zakresu zaskarżenia (te pozycje należy opisać w uzasadnieniu odwołania). Należy zaskarżyć ją w części jakiej odmówiono ustalenia wyższego uszczerbku na zdrowiu, aniżeli ustalony uszczerbek w wysokości 19 %.
  W uzasadnieniu należy napisać, z jakich powodów nie zgadza się Pan z tą decyzją. Treść uzasadnienia nie jest specjalnie istotna, gdyż i tak biegli wszystko muszą opisać i to biegli decydują.

  Poniżej przykład odwołania:

  Niniejszym zaskarżam decyzję ZUS Oddział w ................ z dnia ...... roku, znak: ......... i wnoszę o jej zmianę poprzez ustalenie, że w wyniku zdarzenia będącego przedmiotem niniejszego postępowania, doznałem stałego / długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i przyznanie stosownego odszkodowania.

  Nadto wnoszę o dopuszczenie i przeprowadzenie następujących dowodów:

  1. przesłuchania stron (z ewentualnym ograniczeniem do przesłuchania ubezpieczonego)

  na okoliczność:

  • stanu zdrowia, wyuczonego zawodu, rodzaju dotychczas wykonywanej pracy oraz możliwości kontynuowania pracy,

  1. załączonego wyniku TK kręgosłupa oraz dokumentacji medycznej zalegającej w aktach sprawy w ZUS; wszystko na okoliczność mojego stanu zdrowia,

  1. opinii biegłych sądowych następujących specjalności:

  • neurologa - neurochirurga,

  • ortopedy,

  - wszyscy wyżej wymienieni na okoliczność: ustalenia wysokości trwałego, lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy

  Uzasadnienie

  Zaskarżonym orzeczeniem stwierdzono, że w wyniku opisanego we wniosku zdarzenia nie doznałem stałego, ani długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Powyższa decyzja została wydana w oparciu o błędne ustalenia Komisji Lekarskiej ZUS.

  Z powyższymi ustaleniami nie sposób się zgodzić już choćby z tego powodu, że po wypadku przez 6 miesięcy byłem niezdolny do pracy - co wynika ze zwolnień lekarskich. Okres 6 miesięcy jednoznacznie wskazuje na długotrwały uszczerbek.

  Uważam nawet że mój uszczerbek jest nie tylko długotrwały, ale stały, ponieważ do dnia dzisiejszego nie wróciłem do pełni sił.

  Na skutek wypadku, w dniu ....... roku musiałem przejść operację prawej kończyny. Do dnia dzisiejszego mam bardzo ograniczone możliwości funkcjonowania.

  Od czasu wypadku do jesieni 2018 roku miałem tak silne dolegliwości bólowe i ograniczenia ruchomości kończyny, że nie mogłem podjąć żadnej pracy.

  Przy ustalaniu wysokości uszczerbku należało wziąć pod uwagę, że jestem prawręczny I mam niesprawną prawą rękę.

  Dodatkowo, do dnia dzisiejszego cierpię na dolegliwości ze strony kręgosłupa na całej długości - zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym i piersiowym. Dolegliwości kręgosłupa znacznie się na siliły po upadku z wysokości, który był bezpośrednią przyczyną niezdolności do pracy.

  W szczególności bardzo dokuczliwe są bóle kręgosłupa szyjnego, które powodują cierpnięcie i niedowłady rąk - potęgując w ten sposób dolegliwości prawej ręki, która jest w trakcie leczenia z powodu stłuczenia podczas upadku.

  Nadto przez korzystałem z zabiegów rehabilitacyjnych w celu poprawy funkcjonowania ręki w maju 2018 roku – co również świadczy o długim okresie choroby.

  Z załączonego wyniku TK kręgosłupa z ......... jednoznaznie wynika, że doznałem portuzji kręgosłupa na poziomie ................... oraz licznych przepuklin.

  Mając wszystko powyższe na uwadze, wnoszę o przeprowadzenie wnioskowanych dowodów, a w tym opinii kilku biegłych, a to z uwagi na wielonarządowe schorzenia oraz fakt, że każde z tych schorzeń może być samodzielną podstawą osobnego uszczerbku na zdrowiu.

  Załączniki:

  odpis odwołania

  wynik TK kręgosłupa z ........ 

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Chorowałeś? I tak odbierzesz dzień wolny za święto w sobotę

  Chorowałeś? I tak odbierzesz dzień wolny za święto w sobotę

  Jeśli w dzień wolny od pracy wypada święto, pracodawca musi wyznaczyć zastępczy dzień wolny – czyli „oddać” to święto pracownikom. Choroba pracownika w zastępczym dniu wolnym nie uniemożliwia pracownikowi wykorzystanie dnia ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • Prywatna opinia biegłego jako dowód w sprawie karnej?

  Prywatna opinia biegłego jako dowód w sprawie karnej?

  Jedna z kluczowych zmian, jaką niesie za sobą rozległa nowelizacja kodeksu postępowania karnego, polega na przerzuceniu ciężaru dowodzenia i odpowiedzialności za wynik procesu na oskarżonego (i jego obrońcę) oraz prokuratora. Zmieniony ...

 • Choroba na urlopie wypoczynkowym

  Choroba na urlopie wypoczynkowym

  Urlop wypoczynkowy stanowi coroczną, nieprzerwaną i płatną przerwę w wykonywaniu pracy, przeznaczoną na odpoczynek i regenerację sił pracownika. Przysługuje on każdemu pracownikowi, bez możliwości jego zrzeczenia się.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania