eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › wypadek w drodze z /do pracy


2010-01-19 14:12 autor: grek64

4 498 odsłon

wypadek w drodze z /do pracy

Jaki jest okres zgłaszania takiego wypadku?:confused:

proszę o odpowiedz , bo nie mogę znaleźć tego wątku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-01-20 17:05 autor odpowiedzi: mia70

    Każdy pracownik, który ulegnie wypadkowi przy pracy ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o nim swojego przełożonego. Kolejnym etapem są działania powołanego przez pracodawcę zespołu powypadkowego, mające na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności, w jakich doszło do wypadku. Może się jednak zdarzyć, że pracownik spóźni się ze zgłoszeniem wypadku. Aby zdarzenie to zostało uznane za wypadek przy pracy, należy wystąpić do pracodawcy z pismem, opisując w nim okoliczności i świadków zdarzenia załączając zaświadczenie lekarskie potwierdzające związek pomiędzy pogorszeniem się stanu zdrowia z nagłym zdarzeniem wywołanym przyczyną zewnętrzną.

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-01-20 17:06 autor odpowiedzi: mia70

    W przypadku opóźnionego zgłoszenia wypadku przy pracy obowiązujący 14 dniowy termin może być trudny do zrealizowania. W związku z tym w punkcie 12 protokołu powypadkowego, należy opisać trudności, które przeszkodziły

    w zachowaniu 14 dniowego terminu przeprowadzenia postępowania powypadkowego. Od tego momentu, mimo opóźnienia

    w zgłoszeniu wypadku, postępowanie zespołu powypadkowego jestidentyczne jak w sytuacji niezwłocznego zgłoszenia wypadku, tak w zakresie sporządzenia protokołu ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy (protokołu powypadkowego), jak i podjęcia działań i środków profilaktycznych, a także sporządzenia statystycznej karty wypadku.

    W protokole ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy będą dwie daty:

    data wypadku

    data zgłoszenia wypadku.

    W rejestrze wypadków wypadek będzie zapisany w kolejności zgłoszenia (decyduje data wpłynięcia pisma do zakładu),

    a jako datę wypadku przyjąć należy (godzinę, dzień, miesiąc, rok) wynikającą z opisu przedstawionego przez poszkodowanego i ewentualnie potwierdzonego przez świadków.

    Podstawa prawna

    § 2 , §4, §7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. z 2009 r. nr 105, poz. 870)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-01-22 15:56 autor odpowiedzi: riko25

    Cytuję, co napisał/a grek64

    Jaki jest okres zgłaszania takiego wypadku?:confused:

    proszę o odpowiedz , bo nie mogę znaleźć tego wątku.

    Jeśli mogę coś dodać na temat wypadek w drodze z/do pracy / - :confused:

    Od dnia 01.01.2003 r. przepisy dotyczące wypadku w drodze do pracy lub z pracy zawarto w ustawie (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm, oraz ostatnia zmiana Dz.U. z 2002 r. Nr 199, poz. 1673).

    Zgodnie z art. 57b ust. 1 cytowanej ustawy, za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.

    Ubezpieczony, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, zawiadamia niezwłocznie lub po ustaniu przeszkód uniemożliwiających niezwłoczne zawiadomienie o wypadku pracodawcę lub podmiot określony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673).

    Pracodawca sporządza karte wypadku.

    Kartę wypadku, pracodawca lub podmiot określony w art. 5 ust. 1 ustawy wypadkowej z dnia 30 października 2002 r., sporządzają po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia, nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku.

    Załączniki :

    1./Karta wypadku w drodze do lub z pracy

    - jeśli potrzeba wysyłam bez zaliczenia ..:)

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania