eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › szkolenia


2010-01-17 16:35 autor: annag335

2 200 odsłon

szkolenia

Witam

Jeśli firma przygotowała dla swoich pracowników szkolenie, na które kierownik wyznaczył osoby w dniu wolnym od pracy to czy ja mam prawo żądać odebrania tych godzin w dniu w którym pracuję, czy szkolenie nie ma nic wspólnego z godzinami przepracowanymi. słyszałam, że niektórzy kierownicy "zwracaja" te godziny tzn. pracownik w którymś dniu mniej niz ma w grafiku. pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-01-17 17:55 autor odpowiedzi: annb98

    Niestety wszystkie szkolenia z wyjątkiem szkoleń BHP (są one obowiązkowe zgodnie z kodeksem pracy),nie są wilczane do czasu pracy.Nawet jeśli odbywały się w dniach wolnych od pracy pracodawca nie ma obowiązku oddawania pracownikom tych dni.Jeśli to robi, jest to tylko jego dobra wola bo pracodawca ponosi koszt zwiększonej liczby dni wolnych swoich pracowników w danym miesiącu,gdyż sytuacja taka nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika za dany miesiąc.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2010-01-20 21:28 autor odpowiedzi: mia70

    Czas szkolenia bhp jest zawsze czasem pracy

    Inne zasady dotyczą jedynie szkolenia w zakresie bhp. Wstępne i okresowe szkolenia bhp odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Powinny być więc przeprowadzane zawsze w ramach normalnych godzin pracy pracownika. Jeżeli jednak, wyjątkowo, z przyczyn obiektywnych muszą się odbyć poza godzinami pracy np. w wolną sobotę, to czas szkolenia wlicza się do jego czasu pracy i za ten czas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.

    Poza godzinami pracy - lepiej nie zmuszać

    Przepisy nie zobowiązują wprost pracownika do udziału w oferowanych przez pracodawcę poza godzinami pracy szkoleniach. Pracownik może więc skorzystać z oferty szkoleniowej pracodawcy, jest jednak dyskusyjne, czy jest do tego zobowiązany. Wydaje się, ze, gdy pracownik odmawia udziału w organizowanych przez pracodawcę szkoleniach innych niż bhp, nie może to stać się bezpośrednią przyczyną zastosowania środków dyscyplinarnych lub wypowiedzenia umowy o pracę.

    Niemniej jednak, można również bronić poglądu, że pracodawca może zlecić udział w szkoleniu w drodze polecenia służbowego, którego realizacja jest obowiązkiem pracownika. W świetle obecnych przepisów trudno stwierdzić, który z tych poglądów jest słuszny.

    Bez wątpienia natomiast odmowa udziału w szkoleniach może spowodować w perspektywie pogorszenie oceny wykonywanej przez pracownika pracy, w związku z brakiem oczekiwanych przez pracodawcę kwalifikacji.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania