eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wypadek w pracy w Niemczech


2018-03-27 10:34 autor: tediw10

11 919 odsłon

Wypadek w pracy w Niemczech

Witam,

pracowałem w Niemczech przez niemieckiego pośrednika. Uległem wypadkowi w pracy w sobotę. Zgłosiłem całą sytuacje do niemieckiego kierownika, ale ten nie rozpoczął procedury wypadkowej tylko kazał mi poczekać do poniedziałku. Jednak w sobotę wieczorem noga mi bardzo spuchła i mnie bolała. Pojechałem na pogotowie do niemieckiego szpitala i tam zgłosiłem wypadek. Udzielono mi pomocy o otrzymałem zwolnienie lekarskie, które niezwłocznie przekazałem do Laytfirmy.

Miałem kilka kontroli w przychodni przyszpitalnej i przedłużane zwolnienie do 6 tygodni. W czwartym tygodniu Laytfirma poinformowała mnie, że firma w której pracowałem i uległem wypadkowi, zwolniła mnie i nie zamierza wypłacić odszkodowania wypadkowego twierdząc, że i tak wypłaciła pensje za 4 tygodnie chorobowego.

Czy jest to zgodne z niemieckim prawem? Czy jest jakaś instytucja tu w Niemczech, która może mi pomóc w uzyskaniu odszkodowania? Na prawnika niestety mnie nie stać.

Pozdrawiam i oczekuje na odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-03-27 13:11 autor odpowiedzi: Marek Zarządzki Radca prawny

  Wypadek przy pracy reguluje Księga VII niemieckiego Kodeksu Socjalnego (Siebtes Buch Sozialgestzbuch - Gesetzliche Unfallversicherung) - reguluje ustawowe m. in. ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy. W § 8 niemiecki Kodeks Socjalny definiuje wypadek przy pracy, jako z przyczyn zewnętrznych, czasowo ograniczone zdarzenie, które prowadzi do uszczerbku na zdrowiu albo do śmierci ubezpieczonego. Wypadki przy pracy są wypadkami ubezpieczonego, jeżeli on wykonuje czynność, które wyliczone są w § 2 i § 3 oraz § 6 KS VII.

  Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy są świadczeniami branżowych organizacji przedsiębiorstw (Berufsgenossenschaft) działających jako zakład ubezpieczeń społecznych w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia od następstw wypadków przy pracy.

  1 - Pracownik poszkodowany w wypadku musi uzyskać dokumentację leczenia po wypadku ze szpitala i poinformować formalnie Pracodawcę.
  Pracodawca winien przeprowadzić procedurą powypadkową i zgłosić do Berufsgenossenschaft.

  2 - Pracodawca powinien poinformować właściwą dla tej firmy branżową organizację przedsiębiorstw (Berufsgenossenschaft), działającą jako zakład ubezpieczeń społecznych w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia od następstw wypadków przy pracy. Pracodawca - Firma, powinna złożyć wniosek do branżowej kasa ubezpieczeń o weryfikację wypadku pracownika i wypłatę świadczenia z tytułu wypadku i niezdolności do pracy.

  3 - Jeżeli Pracodawca będzie się uchylał od podjęcia działań formalnych w sprawie procedury odszkodowania pozostaje pracownikowi działanie w Urzędzie Ochrony Pracy (Amt fur Arbeitschutz) i wniosek o interwencję.

  W przedmiotowej sytuacji pracownikowi przysługuje wypłata zasiłku/odszkodowania w związku z wypadkiem. Świadczenia z tytułu wypadku przy pracy wypłaca branżowa organizacja przedsiębiorstw (Berufsgenossenschaft) działająca jako zakład ubezpieczeń społecznych w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia od następstw wypadków przy pracy. Pracodawca pracownika musi formalnie poinformować branżową organizacja przedsiębiorstw o wypadku i zwrócić się o zasiłek/odszkodowanie.

  tediw10 skomentował/a odpowiedź 2018-03-27 23:30

  Bardzo dziękuję Panie Marku za informację. Mam jeszcze jedno pytanie: czy pracodawcą w tym rozumieniu jest Laytfirma z którą mam umowę, czy właściciel zakładu w którym pracowałem i uległem wypadkowi ?

  Marek Zarządzki radca prawny

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-03-28 12:02 autor odpowiedzi: Marek Zarządzki Radca prawny

  Pracownik musi wyjaśnić jaki charakter miała jego umowa z Firmą w której pracował.

  Pracownik na podstawie tej umowy o pracę, może zweryfikować swoje prawa i obowiązki.

  Za osoby ubezpieczone uważa się pracowników, za których pracodawca odprowadza składki do ubezpieczenia wypadkowego (Unfallversicherung).

  Ubezpieczenie wypadkowe jest ubezpieczeniem obowiązkowym, każdy pracodawca jest zobowiązany do odprowadzania w tym zakresie składek za swych pracowników.

  Czynności podlegające ubezpieczeniu to przede wszystkim czynność związane z wykonywaniem zadań pracowniczych przez pracownika.

  Marek Zarządzki radca prawny

  Oceń odpowiedź 0 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Mirella1121

  Dodano 2020-11-22 18:08 przez Mirella1121

  Ważne pytanie odnośnie wypadku w pracy w Niemczech

  Dzień dobry, chciałabym aby ktoś mi pomógł  a także powiedział co mogę zrobić.
  19 lipca 2018r miałam wypadek w pracy - przewróciłam się przez gable sztaplera w wyniku czego doznałam złamania kości łokciowej. Kość trzeba było operacyjne zespolić 2 śrubami. Po operacji musiałam odbyć rehabilitację. W ...

 • Kondzio31

  Dodano 2018-10-11 13:06 przez Kondzio31

  Wypadek na magazynie w Niemczech a odszkodowanie

  Witam,dnia 15.04.2018 miałem wypadek w pracy w Niemczech na magazynie Netto. Pracownik wjechał we mnie wózkiem i z tego powodu kostka oderwała się od kości została złożona na płytki i śruba. W tej chwili przebywam w Polsce już 6 miesiąc na zwolnieniu i w tym czasie odezwały się dwie firmy ubezpiecze...

 • flipi0

  Dodano 2014-11-20 07:58 przez flipi0

  Wypadek w pracy w Niemczech

  Trzy dni temu miałem wypadek w pracy w Niemczech. Spałem z drabiny i złamałem rękę w nadgarstku. Mam gips, a kolejne kontrole wykażą, czy nie będzie konieczna operacja. Pracuję 3,5 miesiąca i kontrakt mam na rok. Jakie świadczenia mi przysługują? Czy będę miał płacone normalnie? Czy mogę teraz zosta...

 • Jenata

  Dodano 2014-05-24 09:06 przez Jenata

  Zasiłek chorobowy a rozwiązanie umowy o pracę

  Od stycznia podjęłam pracę w Niemczech - w Berlinie. 24.04 uległam wypadkowi przy pracy, mam stłuczoną kość ogonową i miednicę. Od tego czasu do chwili obecnej przebywam na zwolnieniu. Przedstawiłam pracodawcy zwolnienie do 01.06, w międzyczasie podjęto decyzję o rozwiązaniu ze mną umowy o pracę z d...

 • Moniangela

  Dodano 2018-09-21 14:11 przez Moniangela

  Czy należy się jednorazowe odszkodowanie za wypadek w pracy?

  Witam,mój mąż jest zatrudniony w niemieckim gospodarstwie rolnym. Dwa tygodnie temu uległ wypadkowi podczas wykonywania pracy. Ma zerwane boczne wiązadło w kolanie i uszkodzone tylne. Czeka go długie leczenie i rehabilitacja. Jego szef już zgłosił ten wypadek do berufgenossenschaft. Moje pytanie dot...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania