eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Ochrona związkowa. Jakie są prawa pracownika?


2017-07-31 21:38 autor: Jadzia12

2 213 odsłon

Ochrona związkowa. Jakie są prawa pracownika?

Dzień dobry,

firma chce przenieść pracowników działu HR, w ramach outsourcingu, do innej firmy znajdującej się w innym mieście, co skutkuje zmianą warunków zatrudnienia na mniej korzystne (konieczność dojazdu ok. 100 km).

Czy może podjąć takie kroki wobec pracownika będącego członkiem Zarządu Związku Zawodowego działającego w tej firmie (pracownik wskazany jest u pracodawcy jako pracownik chroniony)? Jak kwestia takiej ochrony wygląda w przypadku zwolnień grupowych? Czy można wtedy zastosować outsourcing (pogarszający warunki zatrudnienia), wobec takiego pracownika? Czym różni się outsourcing od przeniesienia z art. 23' kp?

dziękuję za pomoc 
Jadwiga

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-08-01 20:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli chodzi o ochrone to musi uzyskać zgode związków zawodowych. Natomiast art. 23 prim polega na ..... http://www.prawo.egospodarka.pl/127532,Artykul-23-1-Kodeksu-Pracy-ochrona-czy-eliminacja,1,34,3.html

  Jadzia12 skomentował/a odpowiedź 2017-08-02 20:22

  Witam, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Rozumiem, że na outsorcingu członak zarządu też jest wymagana zgoda związków. Mam jeszcze pytanie co się dzieje, jaka jest sytuacja prawna pracownika-czlonka zarządu związku zawodowego, gdy związki nie wyrażą zgody na autsorcing swojego członka?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mariam56

  Dodano 2013-08-20 20:03 przez mariam56

  Czy można zmusić pracownika w okresie przedemerytalnym do zmiany warunków pracy?

  Czy pracodawca może zmusić pracownika, w okresie ochronnym, do zmiany warunków pracy poprzez przekazanie go na pół etatu, wraz z częścią załogi do innej firmy, z którą zawarł umowę na usługę na rzecz tego zakładu, w ramach art. 23?

 • adawen1982

  Dodano 2016-06-08 09:22 przez adawen1982

  Podwyżki w zakładzie pracy. Czy pracodawca mnie dyskryminuje?

  Witam,w zakładzie pracy, w którym pracuję już 5 lat były podwyżki, ale oczywiście ja nie dostałem. Natomiast na tym stanowisku, które mam także ja, inni dostali podwyżkę, chociaż mają krótszy staż pracy, np. 2-3 lata i nie mają takich kwalifikacji i zdobytych kursów. Chce podkreślić, że jestem związ...

 • martitta6

  Dodano 2014-03-13 07:14 przez martitta6

  Likwidacja stanowiska pracy, odprawa a ciąża w trakcie okresu wypowiedzenia

  Witam,
  jestem pracownikiem dużej korporacji, w której nastał czas zwolnień grupowych. W momencie otrzymania wypowiedzenia od pracodawcy należą mi się wszystkie świadczenia łącznie z odprawą, a moje stanowisko pracy zostanie zlikwidowane. W firmie pracuję osiem lat, okres wypowiedzenia skrócony jest ...

 • Jadzia12

  Dodano 2017-08-20 20:24 przez Jadzia12

  Ochrona związkowa

  Witam,
  czy na outsourcingu członka zarządu jest wymagana zgoda związków? Mam jeszcze pytanie co się dzieje, jaka jest sytuacja prawna pracownika-członka zarządu związku zawodowego, gdy związki nie wyrażą zgody na outsourcing swojego członka?
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

 • Krakowianin

  Dodano 2017-06-21 11:29 przez Krakowianin

  Artykuł 23 KP a przywileje pracowników

  Witam,
  pewna osoba pracowała w firmie energetycznej, w której 14 sierpnia (dzień energetyka) był dniem wolnym od pracy. Osoba ta przeszła do innej firmy na podstawie art. 23 KP.
  Moje pytanie brzmi czy wolne w dniu 14 sierpnia też przysługuje w ramach przywilejów pracowniczych?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania