eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Podwyżki w zakładzie pracy. Czy pracodawca mnie dyskryminuje?


2016-06-08 09:22 autor: adawen1982

2 866 odsłon

Podwyżki w zakładzie pracy. Czy pracodawca mnie dyskryminuje?

Witam,

w zakładzie pracy, w którym pracuję już 5 lat były podwyżki, ale oczywiście ja nie dostałem. Natomiast na tym stanowisku, które mam także ja, inni dostali podwyżkę, chociaż mają krótszy staż pracy, np. 2-3 lata i nie mają takich kwalifikacji i zdobytych kursów.

Chce podkreślić, że jestem związkowcem, który jest w zarządzie. Oczywiście mam ochronkę przed zwolnieniem z pracy, z powodu różnych sytuacji działaczy związków pracodawcy nie jest to na rękę. Czy pracodawca może odmówić mi podwyżki, gdy moja przeprowadzona ocena roczna pracownika była oceniona na zadawalająco? Czy to nie jest dyskryminacja?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-06-08 09:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zasady udzielania podwyzki na pewno były uzgodnione ze związkami zawodowymi. Pana przełozony w jakiś sposób powinien uzasadnić dlaczego Pan nie dostał. Nie mozna stwierdzić jednoznacznie czy jest to dyskryminacja nie znając szczegółów.

  adawen1982 skomentował/a odpowiedź 2016-06-08 09:50

  pracodawca nie uzasadnił dlaczego nie dostałem jakiś czas temu złożyliśmy pismo do pipu za utrudnianie prac związkowych, czy to może być powód ? żaden związkowiec który jest w zarządzie nie dostał podwyżki .pracowałem na produkcji potem mnie przenieśli na inne stanowisko gorsze gdzie z moimi kwalifikacjami nie powinno mnie tam być .problem jest taki że na stanowisku gdzie teraz robię jest jeszcze jedna osoba z którą tam pracuje i robimy to samo i ona dostała podwyżkę.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-06-11 21:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli nie możecie dogadać się z pracodawcą ( mam na myśli ZZ), to nie pozostaje Panu nic innego jak wnieść sprawe do sądu pracy. Wszelkie roszczenia między pracodawca a pracownikiem rozstrzyga sąd.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Moniali1

  Dodano 2016-01-12 16:16 przez Moniali1

  Na umowie zarabiam mniej niż najniższa krajowa. Czy należy mi się podwyżka?

  Witam,jestem pracownikiem firmy od 8 lat, na obecnej umowie mam 1800 zł jednakże od stycznia były podniesione najniższe krajowe do 1850 zł.Pytanie brzmi: czy należy mi się te 50 zł podwyżki, czy przez to, że ma 8 lat pracy to nie?

 • stein

  Dodano 2015-10-06 22:10 przez stein

  Problem z podwyżkami, związkami zawodowymi i pracodawcą

   
  Witam serdecznie, zwracam się do Państwa z prośbą o informację na następujące pytania. Czy pracodawca, u którego jedyna organizacja związkowa nie wyraża zgody na proponowaną skalę podwyżek wynagrodzeń, może jednak dokonać podwyżek, a jeżeli tak, to w jaki sposób? 
  W przypadku braku zgody organizac...

 • izabell

  Dodano 2015-02-16 11:51 przez izabell

  Związki zawodowe a wynagrodzenia wszystkich pracowników

  Witam!
  Jestem pracownikiem Biblioteki Publicznej, która od ubiegłego roku jest połączona z  Ośrodkiem Kultury. Obie instytucje mają jednak osobny budżet i sprawa dotyczy tylko biblioteki. W naszym zakładzie pracy, który zatrudnia 14 pracowników 5 osób należy do Związków Zawodowych''Solidarność".
  N...

 • domi210184

  Dodano 2014-11-21 22:31 przez domi210184

  Czy należy mi się wyrównanie?

  Witam,pracuję w firnie od 2008 r. Dwukrotnie byłam w ciąży i na urlopach macierzyńskich. Szef podniósł pensję wszystkim pracownikom od roku 2008-2009, którzy zostali zatrudnieni prócz mnie. Po tym, jak zapytałam, dlaczego ja nie dostałam podwyżki, odpowiedział, że nie było mnie na tej liście, choć w...

 • julka2013

  Dodano 2014-09-09 00:15 przez julka2013

  Podwyżka po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego/wychowawczego

  Witam,
  czy należy mi się podwyżka po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego / wychowawczego, jeżeli w firmie były podwyżki (w trakcie jego trwania) dla wszystkich pracowników na tym samym stanowisku lub zbliżonym?
  Pozdrawiam

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Czy praca za granicą ma wpływ na staż pracy w Polsce?

  Czy praca za granicą ma wpływ na staż pracy w Polsce?

  Czy po powrocie z zagranicy polski pracodawca zaliczy zatrudnienie za granicą do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Jakie dokumenty przedłożyć, by udowodnić pracę w innym kraju i czy konieczne jest ich urzędowe ...

 • Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

  Artykuł 23&1 Kodeksu Pracy - ochrona czy eliminacja?

  W czasie licznych przekształceń własnościowych, aby uchronić pracowników przed „niehumanitarnymi” zwolnieniami z pracy ustawodawca zadbał o to, aby wesprzeć ich w razie zwolnień (czytaj ochronić). Wprowadził nowelizację ...

 • Pracodawca musi współpracować z przedstawicielami pracowników

  Pracodawca musi współpracować z przedstawicielami pracowników

  Jakkolwiek pracodawcy posiadają uprawnienia zarządcze i swobodę w zakresie działań organizacyjnych, to niejednokrotnie skuteczność ich decyzji zależy od uprzedniej konsultacji, uzgodnienia lub zawarcia porozumienia z przedstawicielem ...

 • Urlop bezpłatny dla związkowca

  Urlop bezpłatny dla związkowca

  Pracownikowi, który ma z wyboru pełnić funkcję związkową poza zakładem pracy, przysługuje m.in. prawo do urlopu bezpłatnego. Szef powinien wiedzieć, że okres tego urlopu wlicza się do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze. ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania