eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Liczenie nadgodzin w delegacji jako pasażer auta


2017-03-21 17:12 autor: Rzepka88

4 953 odsłon

Liczenie nadgodzin w delegacji jako pasażer auta

Witam,

pracuję jako monter - serwisant na terenie woj mazowieckiego, w wymiarze czasu 1/1. Jednak kilkanaście razy w miesiącu jestem wysyłany w delegację, moje pytanie brzmi jak naliczyć sobie nadgodziny w prawidłowy sposób?

Jeżdżę jako pasażer w samochodzie głównie, i szefostwo kwestionuje czas dojazdów do obiektów jako czas pracy, uważają że skoro nie prowadzę auta to nie ma mnie w pracy... Podam przykład. Pracuje w godz. 7-15, bądź 8-16, po przepracowaniu tych 8 godzin często pracujemy dalej, powiedzmy do 20, później wsiadamy w auto i jedziemy do Olsztyna (3 godziny), tam pracujemy 2 i jedziemy do następnego obiektu (kolejne 2 godziny jazdy), gdzie pracujemy 2 godziny. Później często szukamy hotelu, do którego też musimy dojechać, bo nikt nie jest w stanie zarezerwować nam noclegu ze względu na to, że nie wiadomo, gdzie skończymy pracę.

Szefostwo uważa, że skoro nie prowadzę auta to nie ma mnie w pracy i pomiędzy dojazdami do obiektu nie wykonuje pracy więc nie należą mi się nadgodziny, liczą tylko czas pracy spędzony na obiekcie. Ponadto, nikt nie wypłaca mi dodatku za pracę w godzinach nocnych, czy taki dodatek mi się należy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-03-22 13:22 autor odpowiedzi: Piotr Kostrzewa

  Witam,

  zgodnie z Art. 128. § 1. Kodeksu pracy "Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.". W związku z powyższym czasem pracy jest czas, w którym pracownik wykonuje pracę w określonym miejscu pracy. W odniesieniu do Pana przykładu dojazdy do miejsca pracy nie będą wliczane do czasu pracy, chyba, że będą zrealizowane w czasie wykonania zadania w trakcie godzin pracy (wyrok SN z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, w którym SN stwierdził: Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 K.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku.).
  Odpowiadając na dalszą część Pana pytania należy stwierdzić, że przysługują nadgodziny tylko za czas spędzony na obiektach. Jeżeli praca na obiektach będzie wykonywana w porze nocnej (określona w regulacjach wewnętrznych pracodawcy - 8 godz.) będzie przysługiwał Panu dodatek. Proszę pamiętać o przysługujących dietach za delegacje krajowe. Stawki wynoszą:

  1. przy diecie pełnej - 30zł,
  2. przy ryczałcie za nocleg (150% diety pełnej) - 45 zł,
  3. przy ryczałcie za dojazdy (20% diety pełnej) - 6 zł.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-03-22 14:05 autor odpowiedzi: Rzepka88

  Jednak zgodnie z pojęciem podróży służbowej - mnie ta sytuacja nie dotyczy. Moje podróże są stałe ze względu na charakter wykonywanej pracy. SERWISANCI podróżujący po całej Polsce w celu wykonywania zadań u klientów są typowymi pracownikami mobilnymi. Przemieszczanie się po obszarze będącym ich stałym miejscem pracy stanowi nieodłączny element jej świadczenia, bez którego wykonanie wyznaczonych przez pracodawcę zadań byłoby niemożliwe. Z uwagi na to należy uznać, że w okresie przejazdów pozostają w dyspozycji pracodawcy, również gdy nie świadczą pracy polegającej np. na prowadzeniu pojazdu, dokonywaniu czynności serwisowych czy umawianiu kolejnych wizyt. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 6 maja 2014 r. (sygn. akt II PK 219/13, OSNP 2015/10/132) stwierdzając jednocześnie, że jest: "(...) obojętne, jakim środkiem transportu pracownik się przemieszcza (własnym, dostarczonym przez pracodawcę czy publicznym), jak również czym się zajmuje w czasie przejazdu (prowadzi samochód, świadczy pracę możliwą do wykonania w czasie przejazdu czy też odpoczywa). (...)". W efekcie nawet jeśli podróżuje komunikacją publiczną, a podczas przejazdów odpoczywa, okres ten podlega zaliczeniu do jego czasu pracy. 
  Taki artykuł znalazłem, wg Pana nie jestem pracownikiem mobilnym ? Kwestia sporna jest tu pojęcie podróży służbowej, ja takich podróży nie odbywam. Codziennie wykonuje pracę polegająca na dojazdach na różne obiekty będąc cały czas do dyspozycji pracodawcy.

  Piotr Kostrzewa skomentował/a odpowiedź 2017-03-22 20:02

  Odpowiedź na Pana pytanie wynikała z niepełnych informacji ujętych w pytaniu - brak informacji o wykonywaniu pracy, jako pracownik mobilny - pracuję jako monter - serwisant na terenie woj mazowieckiego, w wymiarze czasu 1/1. Jednak kilkanaście razy w miesiącu jestem wysyłany w delegację, moje pytanie brzmi jak naliczyć sobie nadgodziny w prawidłowy sposób? Rozwinięciem przedstawionego przez Pana fragmentu wyroku SN jest: Konkludując należy stwierdzić, że czasem pracy (art. 128 § 1 k.p.) pracownika wykonującego obowiązki pracownicze na określonym obszarze, do czego niezbędne jest stałe przemieszczanie się, jest także czas poświęcony na niezbędne przejazdy. W czasie tych przejazdów pracownik pozostaje bowiem w dyspozycji pracodawcy a świadczenie pracy (wykonywanie obowiązków pracowniczych) polega na samym przemieszczaniu się, bez którego nie byłoby możliwe wykonanie podstawowych zadań pracowniczych. Z tego punktu widzenia jest więc obojętne, jakim środkiem transportu pracownik się przemieszcza (własnym, dostarczonym przez pracodawcę, czy publicznym), jak również czym się zajmuje w czasie przejazdu (prowadzi samochód, świadczy pracę możliwą do wykonania w czasie przejazdu, czy też odpoczywa). Przedstawiony wyrok SN w pełni odpowiada na Pana pytanie, również w zakresie godzin nadliczbowych (skoro są wliczane do czasu pracy, to pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie z tytułu godzin nadliczbowych).

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Myliberty

  Dodano 2016-11-20 16:43 przez Myliberty

  Praca w sklepie. Ile godzin powinnam pracować?

  Witam serdecznie,od września 2015 pracuję w sklepie, w którym dzieją się ostatnio bardzo dziwne rzeczy, na których temat chciałam się poradzić. Pracuję od godziny 5.50 do minimum 16.00, coraz częściej do 18.00, 19.00. Wolne mam tylko niedziele i święta, nawet chora nigdy nie miałam wolnego, nieważne...

 • Decrimoza

  Dodano 2016-10-26 08:10 przez Decrimoza

  Rekompensata lub zwrot kosztów dojazdu do zmienionego stanowiska pracy

  Witam,
  zostałem przeniesiony ze swojego stałego stanowiska pracy do innego miasta (z Gdyni do Gdańska). Charakter mojej pracy się nie zmienił, nadal wykonuję tę samą pracę, przy tym samym projekcie. Czas zmiany stanowiska nie został określony, prawdopodobnie powyżej 3 miesięcy.
  W związku z tym przen...

 • Morgiana

  Dodano 2016-05-27 13:37 przez Morgiana

  Jak długo muszę zostać w pracy?

  Mój pracodawca planuje przemeblowanie sklepu w sobotę i będę musiała zostać dłużej w pracy. Niestety może się okazać, że będę w pracy 14 lub nawet więcej godzin. Czy pracodawca może mnie zmusić żebym tak długo została, skoro wydużenie czasu pracy nie może przekroczyć 12 godzin?

 • Wukash

  Dodano 2017-06-26 21:36 przez Wukash

  Nienormowany czas pracy a stanowisko zastępcy dyrektora

  W związku z przygotowaniem towaru do wysyłki i koniecznością kompletacji wszystkich wyrobów, co nastąpić miało późnym popołudniem (moje zwyczajowe godz. pracy to 7.00 - 15.00) zaproponowałem pracodawcy rozpoczęcie pracy o 12.00 i jej zakończenie o 20.00.W odpowiedzi usłyszałem, że jako z-ca dyrektor...

 • piotrek2017

  Dodano 2017-06-16 10:43 przez piotrek2017

  Nadgodziny ryczałtowe w sklepie

  Witam,pracuję jako zastępca kierownika marketu Lidl i jedna ze składowych pensji jest 1000 zł za 34 godziny nadliczbowe ryczałtowe choć odbijamy czas pracy z karty. Czy jest to zgodne z prawem pracy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Czas pracy: czy to już nadgodziny?

  Czas pracy: czy to już nadgodziny?

  Kończy się czas pracy, wszyscy wychodzą, a jeden pracownik nadal robi swoje. Czy to już oznacza nadgodziny? To zależy... Zobaczmy co podpowiedział nam Sąd Najwyższy i co zrobić, aby nie okazało się, że pracownik "kolekcjonuje ...

 • Ciąża a praca: nadgodziny, delegacje, praca w nocy

  Ciąża a praca: nadgodziny, delegacje, praca w nocy

  Jakie prawa ma w pracy ciężarna kobieta? Czy szef może od niej wymagać pozostawania w pracy po godzinach lub wyjazdu w podróż służbową? Czy takie działanie pracodawcy jest dopuszczalne w świetle przepisów prawa pracy, oraz czy zgoda ...

 • Nadgodziny pracowników zatrudnionych na umowę o pracę

  Nadgodziny pracowników zatrudnionych na umowę o pracę

  Pracownicy, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mają z góry określony system czasu pracy. Może jednak dojść do sytuacji, w której z różnych przyczyn pracodawcy zlecają pracownikom pracę ponad wymiar. Dochodzi wtedy do ...

 • Nadgodziny a ruchomy czas pracy

  Nadgodziny a ruchomy czas pracy

  Wśród pracodawców stosujących ruchomy czas pracy pojawiła się wątpliwość, czy praca zlecona przed rozkładową godziną rozpoczęcia pracy powinna być kwalifikowana jako nadgodziny dobowe czy jako nadgodziny średniotygodniowe. W ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania