eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Koniec umowy o pracę i L4 dłużej niż 6 miesięcy. Co dalej?


2016-10-10 16:00 autor: konto usunięte

7 520 odsłon

Koniec umowy o pracę i L4 dłużej niż 6 miesięcy. Co dalej?

Witam,

potrzebuję pomocy, bo nie wiem jak to jest z tym L4, z pieniędzmi... Jestem zatrudniony w firmie OD sierpnia 2015 DO 26.11.2016.
 
Od 04.07.2016 jestem cały czas na zwolnieniu L4 z powodu choroby o nazwie rwa kulszowa, przepuklina kręgosłupa, czyli na L4 jestem już od ponad 3 miesięcy. Do końca umowy będzie to prawie 5 miesięcy. Leczenie potrwa jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Wiem, że pracodawca umowy mi nie przedłuży. Co gdy się ona skończy? Czy będę dostawał 70% wynagrodzenia z ZUS-u?

Chorować można bodajże 6 miesięcy, a ja wiem, że będę niezdolny do podjęcia zatrudnienie przez dłuższy okres niż te 6 miesięcy. Czy będę dostawał jakieś pieniążki z ZUS-u? Co po przekroczeniu tych 6 miesięcy, czy jest jakaś komisja lekarska? Gdzie trzeba wtedy zanosić L4 do ZUS-u?

Proszę o pomoc, bo się kompletnie nie orientuje jak to jest.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-10-10 17:18 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po 182 dniach zwolnienia może się Pan starać o świadczenie rehabilitacyjne. ZUS przyznaje je maksymalnie na 12 miesięcy. Jezeli Pan nie dostanie to po zakończeniu umowy powinien się Pan zarejestrować w PUP.
  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2016-10-10 17:19
  Warunkiem zarejestrowania się w PUP jest zdolność do podjęcia pracy.

  marplo92

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-10-10 17:34

  Dziękuję za odpowiedź. W jaki sposób można się starać o takie świadczenie rehabilitacyjne? Gdzie trzeba się udać? Do ZUSu? Jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą? Jakieś "papierki" od lekarzy? Mam się starać o takie świadczenie dopiero jak się mi skończy umowa o pracę czy powinienem złożyć jakiś wniosek odpowiednio wcześniej? Jak to w ogóle wygląda pisze się jakieś pismo czy dostaje się komisje lekarską jak jest? Podczas takiego świadczenia rehabilitacyjnego trzeba przedstawiać kolejne zwolnienia lekarskie czy po prostu dostaje się takie świadczenie na określony czas i tyle ?

  marplo92

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-10-10 17:38

  i jakie pieniążki dostane 80%

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-10-10 18:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane na wniosek ubezpieczonego. Musi Pan złożyć oświadczenie na druku ZUS Np-7 wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia (na druku ZUS N-9) wypełnionym przez lekarza go leczącego. Dokumenty te należy złożyć w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania co najmniej sześć tygodni przed zakończeniem pełnego (182 dni) okresu zasiłkowego. Tak wynika z wyjaśnień ZUS i z pouczenia do wypełnienia formularza ZUS Np-7. Warto zastosować się do tego terminu, bo postępowanie w sprawie przyznania świadczenia odbywa się według określonych procedur, a więc potrzebny jest czas na ich przeprowadzenie. Niedotrzymanie tego terminu nie spowoduje odrzucenia wniosku,ale przekroczenie spowoduje, że rozstrzygnięcie, czy ubezpieczonemu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne, przedłuży się w czasie. Nie będzie zatem można zapewnić ciągłości wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, więc może nie być kaski na koncie. Jeśli je orzeczenie jest niekorzystne, można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Gdy lekarz orzecznik lub komisja lekarska stwierdzą celowość przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, podają w orzeczeniu okres niezbędny do odzyskania zdolności do pracy. Często ZUS przyznaje zasiłek na parę mięsiecy a nie od razu na cały okres  czyli 12 miesięcy. Jeżeli tak będzie, to potem znowu stawi się PAn na komisji przedkładając zwolnienia lekarskie i zaświadczenia o stanie zdrowia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-08 16:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Komisja lekarska stwierdziła że jestem zdolny do pracy czyli świadczenia nie dostałem. 
  Otrzymałem pismo z ZUSu w którym pisze, że mogę się odwołać do sądu rejonowego, sądu pracy... tylko co powinieniem napisać w takim odwołaniu, jak to odwołanie powinno w ogóle wyglądać?

  Oceń odpowiedź 7 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Adam77

  Dodano 2021-10-20 14:24 przez Adam77

  Zwolnienie lekarskie w czasie wypowiedzenia pracownika i pobieranie świadczeń

  Dzień dobry, Korzystałem ze zwolnienia lekarskiego 182 dni, bez przerwy od 6 stycznia do 7 lipca. Po tym okresie wróciłem do pracy, ale dostałem wypowiedzenie 3 miesięczne - liczone od początku sierpnia.
  W ostatnim miesiącu wypowiedzenia dostałem diagnozę od lekarza, która jest potwierdzeniem moich ...

 • santocko

  Dodano 2020-07-26 22:56 przez santocko

  Okres zasiłkowy

  Witam mam pytanie czy pracownik po wykorzystaniu 182 dni chorobowego może wziąć 39 dni urlopu należnego oraz 22 dni urlopu bezpłatnego i ponownie iść na zwolnienie lekarskie na to samo schorzenie, na które dostawał zwolnienia lekarskie przed urlopem.
  Pozdrawiam.

 • Snace408

  Dodano 2021-11-29 20:04 przez Snace408

  Pobyt w szpitalu a okres zasiłkowy

  Dzień dobry, leżę w szpitalu już od października przyjęty jak na zwykłą gruźlicę po miesiącu okazało się że, zachorowałem na gruźlicę wielolekoodporną. Okres  zasiłku chorobowego mija mi w kwietniu a umowa o pracę w maju a ja nie wiem czy wyjdę ze szpitala.
  Wiem że po ustaniu okresu chorobowego nale...

 • dorota481

  Dodano 2013-04-12 12:41 przez dorota481

  Odmowa świadczenia rehabilitacyjnego. Czy złożyć odwołanie od decyzji ZUS?

  Bardzo proszę o pomoc,
  Mężowi skończył się zasiłek chorobowy 182 dni. 7 kwietnia 2013 r. leczył się na staw biodrowy i przygotowywał się do jego wymiany, ale kazano mu najpierw usunąć żylaki.
  Wystąpił z prośbą o świadczenie rehabilitacyjne, którego odmowę dostał 8 kwietnia 2013 r., a 10 kwietnia 201...

 • brynio

  Dodano 2013-03-11 13:09 przez brynio

  Emerytura i dodatkowe zatrudnienie - zasiłek chorobowy po 180 dniach

  Proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie.
  Jestem emerytem zatrudnionym w firmie na 1/2 etatu na czas nieokreślony.
  Uległem wypadkowi i wykorzystałem 182 dni zasiłku chorobowego. Jednakże poważne złamanie kości piszczelowej (2 przebyte operacje) i odkryta rana z obnażeniem kości nie roku...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania