Witam,
30 dni wcześniej poinformowałam swojego pracodawcę, że przerywam urlop wychowawczy i że 5 września stawiam się w pracy. Wiem, że pracodawca powinien w pierwszym dniu pracy dać mi skierowanie na kontrolne badania lekarskie, ponieważ całą ciążę byłam na L4.
Co w sytuacji, kiedy nie dostanę w pierwszym dniu pracy? Czy mam być całe 8 godzin w pracy i co robić? Czy w takiej sytuacji pracodawca powinien mnie odsunąć od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia do czasu wykonania badań kontrolnych? Co zrobić jeśli pracodawca nie da skierowania i nic na ten temat nie mówi?
Druga sprawa to to, że w trakcie urlopu wychowawczego wystąpiły u mnie problemy z kręgosłupem, udokumentowane badaniami i nie mogę dźwigać, a w pracy podczas przyjmowania towaru muszę dźwigać lodówki, pralki, kuchenki. Czy mogę odmówić pracodawcy dźwigania tego sprzętu? Czy może mnie dyscyplinarnie zwolnić za to z pracy? Czy gdybym uzyskała zaświadczenie z medycyny pracy, że jestem zdolna do wykonywania pracy na stanowisku sprzedawca z ograniczeniem dotyczącym dźwigania np. do 3 kg to mogę dalej tam pracować czy wtedy pracodawca może rozwiązać ze mną umowę bez okresu wypowiedzenia? Jeśli z okresem wypowiedzenia, to czy muszę dźwigać towar?
Moje wątpliwości biorą się z tego, że pracodawca ma tendencję do nieprzestrzegania przepisów kodeksu pracy.
Z góry dziękuję za pomoc.
Katarzyna
Jeżeli dostanę zaświadczenie od lekarza medycyny pracy że jestem zdolna do pracy na stanowisku sprzedawca z ograniczeniem dot. dźwigania to czy pracodawca może ze mną rozwiązać umowę bez wypowiedzenia? dodam, że umowę mam od 2012 roku do końca października bieżacego roku
czy powinnam sama upomnieć się o skierowanie na badania kontrolne?
Mam jeszcze jedno pytanie. Zrezygnowałam z dlaszego urlopu wychowawczego. Do pracy mam stawić sie 5 września 2016, umowę mam do 31.10.2016 roku, w umowie jest zapis o możliwości 2 tygodniowego wypowiedzenia. Co w sytuacji kiedy po powrocie z urlopu wychowawczego otrzymam wypowiedzenie umowy o pracę? czy to oznacza, że przez 2 tygodnie muszę jeszcze świadczyć pracę nawet kiedy nie mam aktualnych badań lekarskich? czy najpierw pracodawca powinien mnie wysłać na kontrolne badania lekarskie w związku z tym, że całą ciążę byłam na zwolnieniu lekarskim a potem dać wypowiedzenie? i czy ile przysługiwać mi będzie dni urlopu wypoczynkowego biorąc pod uwagę wymiar roczny 26 dni? Czy przysługują mi jakieś dni wolne na szukanie nowej pracy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Katarzyna
2016-08-30 11:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
Dodano 2017-04-01 13:54 przez Gosiaczek007
Witam. Jestem na urlopie wychowawczym od września 2016. W tym momencie jestem w 4 miesiącu ciąży. Złożyłam podanie o przerwanie tego urlopu. Mój pracodawca wie o ciąży, a mimo wszystko wysyła mnie badania medycyny pracy.
Czy ma to sens, jeżeli w pierwszej dniu położę L4, o czym pracodawca wie.
Dodano 2015-04-20 21:07 przez magpon
Witam serdecznie,14.04 otrzymałam wypowiedzenie z pracy w związku z likwidacją zakładu pracy (zatrudniał poniżej 20 osób), z zachowaniem okresu wypowiedzenia 3-miesięcznego, a więc umowa rozwiąże się 31.07. 14.04 też zaczął mi się urlop wychowawczy (docelowo miał być do 18.09). Czytałam, że pracodaw...
Dodano 2013-11-09 00:08 przez Luiza99
Witam,
w nawiązaniu do poprzednich pytań, zachowując 30-dniowy termin powrotu do pracy po przerwaniu urlopu wychowawczego otrzymałam brak zgody na powrót. Po wystosowaniu kolejnego pisma otrzymałam warunek powrotu - badania okresowe, kontrolne - bez przeciwwskazań.
Czy pracodawca może nie przerwać m...
Dodano 2020-06-05 19:37 przez smerfus2020
Witam. Pracuję na stanowisku biurowym - na skierowaniu na badania okresowe mam wpisane dźwiganie do 12 kg, dorywczo do 20 kg, przemieszczanie wózków 4-kołowych do 180 kg. I tu mam kilka pytań:
Po pierwsze na kilku ostatnich skierowaniach te wartości są inne (albo samo 12 kg, albo 12 i 20 kg, a teraz...
Dodano 2018-08-14 17:59 przez Andzia11
Witam, mam problem gdyż przebywając na urlopie wychowawczym zaszłam w ciążę. Wysłałam pismo do zakładu pracy o przerwanie urlopu i powrót do pracy 23 sierpnia 2018 r.Dziś zadzwonili z pracy i zarejestrowali mnie do lekarza medycyny pracy w dniu 21 sierpnia na godz. 8.00, przyznam się że 22 sierpnia ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Od momentu rozpoczęcia epidemii w Polsce, pracodawcy korzystają z tymczasowego rozwiązania, jakim jest polecenie wykonywania pracy zdalnej. Kierując się zapotrzebowaniem wśród przedsiębiorstw na unormowanie w porządku prawnym tego modelu, w ...
Brak aktualnego badania okresowego uniemożliwia zatrudnionemu pójście na urlop. Niedozwolone jest także oddelegowanie do związku zawodowego pracownika bez ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do pracy. Prawne podstawy ...
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad rozporządzeniem, którego celem jest uregulowanie przepisów w zakresie temperatur i zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Proponowane zmiany omawiają eksperci Koalicji Bezpieczni ...
1 lipca br. zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Konsekwencją prawną tego będą zmiany szeregu regulacji oraz ważności niektórych dokumentów. Dotyczą one zarówno pracowników, jak i pracodawców. Co się zmieni?
2025-03-10 20:00
2024-05-31 17:17