eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Przerwanie wychowawczego w drugiej ciąży i badania okresowe


2013-11-09 00:08 autor: Luiza99

5 034 odsłon

Przerwanie wychowawczego w drugiej ciąży i badania okresowe

Witam,

w nawiązaniu do poprzednich pytań, zachowując 30-dniowy termin powrotu do pracy po przerwaniu urlopu wychowawczego otrzymałam brak zgody na powrót. Po wystosowaniu kolejnego pisma otrzymałam warunek powrotu - badania okresowe, kontrolne - bez przeciwwskazań.

Czy pracodawca może nie przerwać mi urlopu wychowawczego, jeśli nie dostarczę aktualnych badań okresowych, a w 1 dniu powrotu do pracy wręczę L4 (B)?

Nie wiem też jak ma się do tego poniższy artykuł, jeśli nie chorowałam 30 dni przed urlopem wychowawczym, a pracowałam. Chyba że ważność badań okresowych wygasła?

Według art. 229 § 2 Kodeksu pracy „pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”.

Urlop wychowawczy nie jest związany z niezdolnością do pracy spowodowaną chorobą, dlatego też przerwa w pracy spowodowana urlopem wychowawczym nie powoduje obowiązku wykonania badań okresowych.

Przed macierzyńskim byłam na L4, ale wróciłam do pracy, wykonałam badania okresowe dwukrotnie i po ponad roku poszłam na urlop wychowawczy. Obecnie te badania nadal są ważne. Czy pracodawca może nie przerwać mi urlopu wychowawczego, bo nie spełnię jego żądań (badań dopuszczających)? Może mi coś grozić, jak np. zwolnienie dyscyplinarne?

Będę wdzięczna za odpowiedź,

Pozdrawiam 

Pytanie zaktualizowano 2013-11-09 11:19

Przed macierzyńskim byłam na L4,ale wróciłam do pracy,wykonałam badania okresowe dwukrotnie i po ponad roku poszłam na url.wych.Obecnie nadal są ważne.

Pytanie zaktualizowano 2013-11-09 15:23

A czy pracodawca może nie przerwać mi urlopu wychowawczego bo nie spełnie jego żądań (badań dopuszczających)?Może mi coś grozić-zwolnienie dyscypl.?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-09 07:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

  A czy przed porodem nie byla Pani na zwolnieniu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-09 15:01 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Oczywiście,że powoduje.Jeżeli chce Pani wrócić do pracymusżbyćzrobione badania.JeżelichcePaniw pierwszym dniu dostarczyć zwolnienie,to badań nie musi być.Nie ma Pani obowiązku osobistego dostarczenia L-4.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-09 21:42 autor odpowiedzi: Luiza99

  A czy pracodawca może nie przerwać mi urlopu wychowawczego bo nie spełnie jego żądań (badań dopuszczających)? Może mi coś grozić - zwolnienie dyscyplinarne?

  Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting skomentował/a odpowiedź 2013-11-09 21:40

  Jeżeli chciałaby Pani podjąć pracę, to pracodawca nie powinien do pracy Panią dopuścić. Jeżeli odmówiłaby Pani wykonania badań to może Panią zwolnić dyscyplinarnie, ale Pani nie chce wracać do pracy, więc w pierwszym dniu może dostarczyć zwolnienie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • BIEDRONKA7

  Dodano 2015-01-31 18:42 przez BIEDRONKA7

  Powrót do pracy z wychowawczego, przejście na L4 B a badania okresowe

  Witam,
  proszę o udzielenie mi konkretnej odpowiedzi w sprawie: od listopada 2014 przebywam na urlopie wychowawczym. Obecnie jestem w 6. tygodniu ciąży. 02.02.15 mam zamiar złożyć wniosek u pracodawcy o przerwanie urlopu wychowawczego w celu przejścia na płatne L4 - ciąża  zagrożona (obciążenie genet...

 • julka2013

  Dodano 2014-08-19 14:47 przez julka2013

  Czy muszę podejść do badań okresowych?

  Witam. Obecnie jestem na urlopie wychowawczym, który planuję przerwać i przejść na zwolnienie lekarskie, ponieważ jestem w ciąży. Pracodawca będzie żądał, abym zrobiła badania okresowe przed przyjściem do pracy (nie informowałam go, że jestem w ciąży i że planuję przejść na chorobowe).
  Moje pytanie ...

 • Luiza99

  Dodano 2013-11-08 19:58 przez Luiza99

  Przerwanie urlopu wychowawczego a druga ciąża

  Witam,
  co powinnam zrobić gdy wreszcie pozwolono mi wrócić do pracy zachowując 30 dniowy czas powrotu zgodnie z art.186 [3] pkt 2, o który prosiłam ale podano mi warunek:
  "dopuszczam Panią do pracy pod warunkiem przeprowadzenia badań profilaktycznych - braku przeciwwskazań na pani stanowisku w załąc...

 • Luiza99

  Dodano 2013-11-05 17:15 przez Luiza99

  Przerwanie urlopu wychowawczego i powrót na to samo stanowisko

  Witam,
  obecnie do 05.2014 przebywam na urlopie wychowawczym. Ponieważ jestem w drugiej ciąży poinformowałam pracodawcę listownie o przerwaniu urlopu wychowawczego zgodnie z art. 186 [3] pkt 2.K.P.
  Zgodnie z Pana sugestią napisałam pismo tyle, że bardziej polubownie, gdyż nie chciałam tak ostro potra...

 • marzeniaj

  Dodano 2014-06-25 23:03 przez marzeniaj

  Powrót z urlopu wychowawczego a badania kontrolne

  Witam,
  przebywam na urlopie wychowawczym do 15.06.2015. Obecnie jestem w drugiej ciąży. Napisałam rezygnację z urlopu wychowawczego i powrót do pracy z 30 dniowym wyprzedzeniem. Zamierzam w pierwszym dniu powrotu do pracy przedstawić L4.
  Natomiast pracodawca nie dał mi odpowiedzi czy mogę wrócić do ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • BHP: badania okresowe pracowników to konieczność

  BHP: badania okresowe pracowników to konieczność

  Brak aktualnego badania okresowego uniemożliwia zatrudnionemu pójście na urlop. Niedozwolone jest także oddelegowanie do związku zawodowego pracownika bez ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do pracy. Prawne podstawy ...

 • Praca zdalna - jak wprowadzić ją w życie?

  Praca zdalna - jak wprowadzić ją w życie?

  Ustawodawca zdecydował się wprowadzić uregulowania dotyczące pracy zdalnej na fali doświadczeń wynikających z rozwiązań doraźnie wprowadzonych na czas epidemii COVID-19. Znaczne zmiany w Kodeksie pracy weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku ...

 • Praca zdalna - najważniejsze zmiany od 7 kwietnia

  Praca zdalna - najważniejsze zmiany od 7 kwietnia

  Planowana od dłuższego czasu nowelizacja kodeksu pracy dotycząca pracy zdalnej rozpoczyna swój formalny start. Zmiany zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 6 lutego, a więc wejdą w życie 7 kwietnia. Jak bardzo zmieni się obecnie ...

 • Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023

  Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023

  Szalony okres covidowy wymusił konieczność dostosowania się do nietypowych okoliczności w wielu dziedzinach życia społecznego. Zmiany nastąpiły także w sektorze zatrudnienia, w którym istotne było zachowanie ciągłości procesu ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania