eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyGodziny nadliczbowe przy 1/2 etatu


2016-07-22 09:44 autor: Kizu

2 809 odsłon

Godziny nadliczbowe przy 1/2 etatu

Od września mam mieć zmieniony wymiar czasu pracy z 3/4 na 1/2 .Chcę zaproponować pracodawcy abym pracowała codziennie jedną godzinę więcej w zamian za wolne, które odbierałabym w dogodnym dla pracodawcy terminie np. w wakacje i ferie, ponieważ pracuję w przedszkolu.

Mam pytanie, czy taka umowa jest możliwa, jeżeli nie to jakie wypowiedzenie mnie obowiązuje pracując od września 2013 do końca sierpnia 2014 na czas określony, a od września 2014 umowę mam na czas nieokreślony.

Zmianę wymiaru czasu pracy mam mieć od września, na którą się zgodziłam w rozmowie z kierownictwem. Teraz jednak mam wątpliwości i chcę rozwiązać to tak jak powyżej. Przy opcji, że dodatkowa godzina z wolne nie będzie możliwa z uwagi na przepisy KP, to jak mam postąpić, aby po odejściu z pracy otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Mam 53 lata i problemy ze zdrowiem. Czy to możliwe, że nie mogę otrzymywać zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, bo będę miała prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Co w przypadku, kiedy jestem chora a w Urzędzie Pracy wyślą mnie do jakiegoś innego pracodawcy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-07-22 11:02 autor odpowiedzi: konto usunięte

    1. Pracując na pół etatu musi Pani przepracować przeciętnie 20 godzin tygodniowo w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. A zatem nie ma przeszkód aby jednego dnia pracowała Pani dłużej o godzinę a w inne dni krócej lub miała wolne w którymś dniu. Odbiór "nadgodzin" musi jednak nastąpić w danym okresie rozliczeniowym (w zależności od tego jaki okres przyjął pracodawca, będzie to miesiąc, kwartał, pół roku lub nawet rok). Wszystko zależy od uzgodnień z pracodawcą.

    2. Z końcem sierpnia 2016 lub w we wrześniu 2016 (w zależności czy podjęła Pani pracę od 1 września 2013 czy w trakcie miesiąca) minie 3 lata jak jest Pani zatrudniona u danego pracodawcy - a zatem okres wypowiedzenia umowy wynosić będzie 3 miesiące. Jesli wypowiedzenie nastąpi wcześniej okres wypowiedzenia wynosi miesiąc.

    3. Po ustaniu zatrudnienia może Pani iść na zwolnienie i otrzymać zasiłek chorobowy z ZUS o ile zwolnienie otrzyma Pani na co najmniej 30 dni i niezdolność do pracy powstanie nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego (czyli zwolnienia z pracy).

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • anianowak

    Dodano 2016-06-22 18:47 przez anianowak

    Praca na pół etatu a L4 przed końcem umowy

    Witam,pracuję na 1/2 etatu - od 01.03.2016 r. umowa kończy mi się 30.06.2016 r. Pracuję po 8 godzin, jeśli "wyrobię normę" za dany miesiąc przysługują mi dni wolne. Został mi do wykorzystania dzień urlopu, a dni pracy do końca umowy, to moje dni wolne za nadgodziny.Czy podczas urlopu mogę iść na L4?...

  • Maddomin

    Dodano 2015-01-12 14:06 przez Maddomin

    Praca w hotelu a nadgodziny

    Witam, pracuję w hotelu. Czuję się ciągle zmuszany do pracy w nadgodzinach przez pracodawcę  i innych pracowników, w tygodniu bardzo często pracuję więcej niż 50 godzin a w ciągu miesiąca nawet 320 godzin.Wiadomo mi, że liczba nadgodzin w ciągu roku nie może przekroczyć 150, a w ciągu tygodnia 48, j...

  • Rzepka88

    Dodano 2017-06-16 12:43 przez Rzepka88

    Rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia przez pracownika

    Czy powodem do wypowiedzenia umowy o pracę, bez zachowania okresu wypowiedzenia, może być nie wypłacanie przez pracodawcę należnych nadgodzin? Umowa na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia.

  • konto usunięte

    Dodano 2016-08-05 08:30 przez konto usunięte

    Dni wolne za nadgodziny w okresie wypowiedzenia

    Witam,czy w okresie wypowiedzenia można pracownikowi udzielić dni wolne za soboty i nadgodziny?

  • N1N2

    Dodano 2016-06-26 17:36 przez N1N2

    Wynagrodzenie za czas choroby

    Zostałam zatrudniona w zakładzie od 7. dnia miesiąca, natomiast od 28-30 byłam na pełnopłatnym zwolnieniu lekarskim. Czy do podstawy zasiłku chorobowego wlicza się również moje wynagrodzenie za nadgodziny, a także dodatek za godziny nocne?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Kodeks pracy wprowadził w art. 25 podział umów o pracę na rodzaje (odmiany), według kryteriów czasu trwania stosunku pracy oraz spełnienia przez nie dodatkowych celów. Stąd rozróżnienie terminowych (na okres próbny, czas określony i ...

Okres wypowiedzenia umowy o pracę powinien być zgodny z przepisami kodeksu pracy. W przypadku umów terminowych pracodawca nie ma obowiązku podania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie takiej umowy, jednakże nie zawsze ma on możliwość jej ...

Niemal każda firma przeprowadza dziś szkolenia. Warto wiedzieć, że w określonych przypadkach, czas spędzony na wyjeździe integracyjnym połączonym ze szkoleniem, może zostać potraktowany jako nadgodziny. "Konsekwencją regulacji zawartej w ...

Dyrektywa, która weszła w życie 26 kwietnia br. implikuje szereg zmian w prawie pracy, kluczowych z punktu widzenia pracowników - dotyczących m.in. godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych oraz przejrzystych i przewidywalnych warunków ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania